Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Ürünlerinizi Nasıl Fiyatlandırabilirsiniz: E-ticaret Mağazalarının Benimseyebileceği 10 Perakende Fiyatlandırma Stratejisi

Ürünlerinizi Nasıl Fiyatlandırabilirsiniz: E-ticaret Mağazalarının Benimseyebileceği 10 Perakende Fiyatlandırma Stratejisi

Başarılı bir işin anahtarlarından biri doğru fiyata satış yapmaktır. Ürünleriniz ucuzsa, daha fazla satış elde edebilirsiniz ancak kâr elde etmekte zorlanabilirsiniz. Ürünleriniz çok pahalıysa tüketiciler diğer perakendecilere yönelecek ve siz de haklarınızı kaybedeceksiniz. Pazar payı.

Ancak küçük bir işletme sahibiyseniz, bu yanılgıya kapılmayın. fiyat tek başına satışları artırır.

Bir perakendecinin fiyatlandırma stratejisi söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir kesin yaklaşım yoktur. İşletme ve üretim maliyetlerini, tüketici eğilimlerini, gelir hedeflerini, rakip fiyatlandırmasını ve hatta biraz psikolojiyi dikkate alan bir ürün fiyatlandırma dengeleme eylemi gerçekleştirmeniz gerekir.

Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

Perakende fiyatlandırma stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya aşağıdaki bağlantılara göz atın.

Perakende Fiyatlandırması Nedir?

Perakende fiyatı, tüketicilerin satılan bir ürünü satın almak için ödediği tutardır. Perakende fiyatlandırması, ürünleri yeniden satmak için değil, kişisel kullanım için satın alan müşteriler içindir. Perakende fiyatını belirleyen perakendecilerin amacı, malların maliyetini karşılamak ve ek kar marjı ile kar elde etmektir.

Çevrimiçi bir perakendeci olarak, ürün veya hizmetleri fiyatlandırmak için çeşitli yaklaşımlar kullanabilirsiniz. Sizin için doğru strateji, kısa ve uzun vadeli iş hedeflerinize bağlı olacaktır.

İşte iyi haber.

Sizin için en uygun perakende fiyatlandırma stratejisini seçebilmeniz için 10 yaklaşımı incelemek üzereyiz.

Fiyatlandırma Stratejisi Örnekleri

  1. Üreticinin Tavsiye Ettiği Perakende Satış Fiyatı (MSRP)
  2. Keystone Fiyatlandırması
  3. Biçimlendirme fiyatlaması
  4. İndirimli Fiyatlandırma
  5. Paket Fiyatlandırması
  6. Pazara giriş amaçlı fiyatlandırma
  7. Psikolojik Fiyatlandırma
  8. Ayrıcalıklı fiyatlandırma
  9. Rekabetçi Fiyatlandırma
  10. Dinamik ücretlendirme

1. Üreticinin Tavsiye Ettiği Perakende Fiyatı (MSRP)

Tüketici elektroniği ve ev aletleri gibi seri üretilen ürünleri satıyorsanız, Üreticinin Önerilen Perakende Satış Fiyatı (MSRP), benimsenmesi gereken iyi bir fiyatlandırma stratejisidir.

MSRP, kimin sattığına bakılmaksızın bir ürün için standart fiyattır. Fiyatları belirlerken tahmine dayalı çalışmayı ortadan kaldırır, ancak ürününüz diğer perakendecilerle aynı fiyata satıldığında rekabet avantajınızı köreltebilir.

Okumak:  Instagram Hikayelerini Masaüstünüzden Nasıl Planlayabilirsiniz? [4 Easy Steps]

2. Temel Fiyatlandırma

Kilit taşı fiyatlandırması, bir tür fiyat artışı fiyatlandırmasıdır. Bu stratejiyle, sağlıklı bir kar marjı yaratmak için her ürünün toptan satış fiyatını ikiye katlarsınız.

Sabit bir yüzdeyle hesaplamalarınız basit olacaktır. Belki çok basit; ürünleri çok düşük çok yüksek fiyatlandırmak kolaydır.

Yeterince kar elde edemeyeceğiniz için oluşturulması uzun zaman alan son derece benzersiz ürünler veya özel ürünler sunuyorsanız, Keystone fiyatlandırması iyi bir seçenek değildir.

Standartlaştırılmış, yaygın ürünler satıyorsanız bu da aynı derecede zayıf bir fiyatlandırma stratejisidir. Bir ürünün stok durumuna ve talebine bağlı olarak, bir perakendecinin ürünleri bu kadar yüksek fiyatla fiyatlandırması mantıksız olabilir.

3. Fiyatlandırma Fiyatlandırması

İşaretleme fiyatlandırması (aynı zamanda maliyet artı fiyatlandırma) perakendeciler için en yaygın ve sezgisel fiyatlandırma stratejisidir. Kâr yaratmak için tek tek öğelerin temel maliyetinin bir yüzdesini eklersiniz — ancak ürüne bağlı olarak farklı bir işaretleme uygularsınız.

Yüksek hacimli ürünleri veya hızlı bir şekilde satılması gereken sezonluk ve bozulabilir ürünleri satarken, kâr marjını %100'ün altına ayarlamak en iyisidir.

Özel ürünler veya kozmetik, mücevher, alkol veya elektronik eşya gibi özel etiketli ürünler satarken kârı %100'ün üzerine ayarlayabilirsiniz.

Teorik olarak basittir ancak kârlı fiyatlandırma, algılanan müşteri değeri ve rakip fiyatlandırması gibi faktörleri değerlendirmek için fazladan zaman harcamanızı gerektirir.

4. İndirimli Fiyatlandırma

Perakendecilerin satışları teşvik etmek için ürünlerinin fiyatlarını düşürmelerine indirimli fiyatlandırma denir..

İndirimli fiyatlandırmanın bir şekli de yüksek-düşük fiyatlandırma stratejisi: Ürünler yüksek fiyatla piyasaya sürülür ve talep azaldığında fiyatı düşürülür.

Elektronik perakendecileri bu stratejiyi en sık kullanır. Bilgisayarlar, oyun konsolları ve akıllı telefonlar ilk piyasaya sürüldüklerinde en pahalı olanlardı. Ancak bir sonraki model çıktığında önceki versiyonlar düşük fiyatlarla satılıyor.

Satılmayan envanteri temizlemek ve satışları artırmak istiyorsanız indirimli fiyatlandırma etkili bir stratejidir. Ancak ürünlerinizde indirim yapmanızla tanınırsanız, müşteriler ürünlerinizi düşük kaliteli olarak algılayabilir veya daha düşük fiyatı beklemeye alışabilirler.

5. Penetrasyon Fiyatlandırması

Penetrasyon fiyatlandırması, indirimli fiyatlandırmanın başka bir şeklidir. Bir işletme, müşterileri çekmek için yeni ürün veya hizmetini daha düşük bir fiyata sunar. Buradaki fikir, tüketicileri bir satış fiyatına bağımlı hale getirerek promosyon süresi sona erdikten sonra tam fiyatı ödemeye hazır olmalarını sağlamaktır.

Penetrasyon fiyatlandırma stratejisi, özellikle rekabetçi bir pazarda abonelik ürünleri için en iyi sonucu verir.

Bu fiyatlandırma modelini kullanan işletmeler şunları içerir:

Okumak:  Hangi WordPress Programlama Dilini Kullanmalısınız?

Penetrasyon fiyatlandırmasına benzer şekilde kayıp lideri fiyatlandırması stratejiSırf müşteriyi kapıya sokmak için ürünlerin zararına satıldığı bir site.

Ürünlerinizi çevrimiçi olarak endişelenmeden satın

WooCommerce tarafından resmi olarak önerilen barındırma hizmetimiz sizinki gibi çevrimiçi işletmeler için tasarlanmıştır

6. Paket Fiyatlandırması

Paket fiyatlandırma başka bir indirimli fiyatlandırma stratejisidir. Birlikte paketleyebileceğiniz ilgili ürünleri satıyorsanız kullanışlıdır. Ürünlerin paketlenmesi, müşteri deneyimini iyileştirmenize olanak tanır ve satış hacimlerini artırmanıza olanak tanır başından sonuna kadar ek satışlar veya çapraz satışlar.

Paket fiyatlandırmanın yaygın örnekleri, önceden seçilmiş şarapları, peynirleri ve etleri içeren Noel sepetleri veya şarküteri paketleridir.

Paket fiyatlandırmasına benzer şekilde, çoklu fiyatlandırma Birden fazla ürün alındığında ürünleri daha düşük fiyata ayarlar. Örneğin, “bir alana bir tane bedava” veya “iki alana %20 indirim.”

Bu strateji, daha az popüler olan ürünleri yüksek talep gören ürünlerinizle bir araya getirdiğinizde en iyi sonucu verir. Özellikle müşteri zaten istediği bir şeyi satın alıyorsa satışlara direnmek zordur. Aynı anda hem müşterileri çekebilir hem de yavaş hareket eden eşyaların kapıdan dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

7. Psikolojik Fiyatlandırma

Psikolojik fiyatlandırma bir değere dayalı fiyatlandırma stratejisi. Ayrıca şöyle bilinir çekicilik fiyatlandırmamüşterinin ürüne ilişkin algıladığı değere bağlıdır.

Araştırmacılara göre Carnegie Mellon'unİnsanlar para harcarken acı çekerler. Bu acıyı en aza indirmek tüccarların elinde.

Perakendecilerin ürünlere sonu tek sayıyla biten bir fiyat verdiğinde neredeyse her gün psikolojik fiyatlandırmayla karşılaşırsınız.

Örneğin, perakendeciler bir ürünü 6 Dolar yerine 5,99 Dolar olarak fiyatlandırıyor. Beyin 5 doları görüyor ve tüketici daha düşük bir fiyat algılayacak şekilde kandırılıyor.

Psikolojik fiyatlandırma, müşterileri dürtüsel harcama yapmaya teşvik ettiğinden en iyi şekilde temel olmayan ihtiyaçlara uygulanır.

8. Premium Fiyatlandırma

Premium fiyatlandırma (aynı zamanda prestij fiyatlandırması veya lüks fiyatlandırma) başka bir değere dayalı fiyatlandırma stratejisidir. Üst düzey perakendeciler, ürünlerini müşterilerine statü hissi veren ek bir fiyatla satarlar.

Premium fiyatlandırma, ürün kaliteniz ve müşteri hizmetleriniz pahalı fiyat etiketiyle eşleştiğinde en iyi sonucu verir. Bu aynı zamanda büyük ölçüde markanızı üst düzey olarak başarılı bir şekilde pazarlamanıza da bağlıdır.

Gucci 1.200 dolarını böyle satıyor Bayan Kilitli çantalar. Premium fiyatlandırmayı kullanan diğer şirketler şunlardır:

Okumak:  VPN ile Sansürü Nasıl Aşabilirim?

Çevrimiçi bir perakendeci olarak, bu şirketlerin geliştirmek için onlarca yıl harcadığı lüks hissini tekrarlamak zor olabilir. Bununla birlikte, premium fiyatlandırmanızı şık tasarım estetiği, yüksek kaliteli ürünler ve hızlı yüklenen bir web sitesi de dahil olmak üzere mükemmel bir müşteri deneyimi ile doğrulayabilirsiniz.

9. Rekabetçi Fiyatlandırma

Rekabetçi fiyatlandırma, rekabet avantajı elde etmek için bilinçli olarak daha düşük fiyatlar belirlemeyi gerektirir. Rakiplerinizin fiyatlarının tek farklılaştırıcı olduğu, benzer ürünlerin bulunduğu bir sektördeyseniz en iyi sonucu verir.

Rekabetçi fiyatlandırma stratejisi, daha büyük bir perakendeciyseniz ve tedarikçilerle daha düşük bir toptan satış fiyatı için pazarlık yapabiliyorsanız, yine de iyi bir kâr elde edebilmeniz için en etkili yöntemdir. Ancak küçük perakendeciler fiyat savaşında iflas edebilirler.

10. Dinamik Fiyatlandırma

Dinamik ücretlendirme Fiyatlarınızı arz ve talepteki değişikliklere göre ayarladığınız bir perakendeci fiyatlandırma stratejisidir.

E-ticaret işletmeleri dinamik fiyatlandırmayı kullanmak için en iyi konumdadır çünkü bu gerçek zamanlı olarak yapılabilir. Çevrimiçi satış yaptığınızda, aynı ürünü alıcıya bağlı olarak farklı fiyatlarla satmak için teknolojiden ve verilerden yararlanabilirsiniz.

Dinamik fiyatlandırma stratejisi yazılım, veri ve insan gücü gerektirir. WooCommerce eklentileri, WordPress web sitenizdeki ürünleri en iyi şekilde fiyatlandırmanıza yardımcı olabilir.

Son Düşünceler: E-ticaret Mağazaları için Perakende Fiyatlandırma Stratejisi

Bir perakendecinin fiyatlandırma stratejisine karar verirken çevrimiçi satıcıların, şirketlerinin nişi, rekabeti, pazar davranışı ve en önemlisi finansal hedefleri dahil olmak üzere dikkate alması gereken çeşitli faktörler vardır.

Paylaştığımız tüm stratejiler arasında hiçbir fiyatlandırma taktiği tek başına yeterli olmayacaktır. Küçük işletme sahipleri, şirketlerinin karlılığını garanti altına almak amacıyla doğru fiyatlandırma stratejisini geliştirmek için denemeler yapmalı ve taktikleri birleştirmelidir.

Bana Hosting'in e-ticaret web barındırma planlarıyla çevrimiçi mağazanızı hızlı bir şekilde çalışır hale getirin. Tamamen yönetilen barındırmanın hızını ve ölçeğini kendiniz deneyimleyin.