Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Üyelik Sitelerine Katılımın Artırılması

Üyelik Sitelerine Katılımın Artırılması

Belki üyelik sitenizi zaten oluşturmuşsunuzdur. Belki bir tane başlatmayı düşünüyorsunuz. Bir tanesini çalıştırıp çalıştırdıktan sonra ne olacak?

Harika bir site oluşturmak en büyük engel gibi görünebilir ancak bu engeli aştıktan sonra üssünüzün geri gelmeye devam etmesini nasıl sağlarsınız? Bu makalede üyelik sitelerine üye katılımını artıran çeşitli stratejiler sunacağım.

Üye Katılımına Yönelik Katılım Stratejileri

1. Anında Değer Sağlamak için Kaydınızı Değiştirin

Üyelik kaydınızı oluştururken normal yaklaşım, sınırlı miktarda bilgi toplamak ve ardından üyeleri kaydetmektir.

Siz onların parasını toplarsınız, hesaplarını oluşturursunuz ve onlar da korumalı içeriğe erişim elde ederler.

Ama bu yeterli değil.

Üyelerinizi şaşırtmak ve memnun etmek istiyorsanız onlara birkaç soru daha sormak isteyeceksiniz. Kim oldukları hakkında biraz daha bilgi edinmek ve ardından onlara hemen ek değer sunmak isteyeceksiniz.

Nasıl bir değerden bahsediyorum?

Üyeliğinizi, üyelik sitenize kaydolan üç veya dört farklı kişiye böldüğünüzü düşünelim. Bu aynı zamanda onların karşılaştıkları dört tür sorunu veya zorluğu da bileceğiniz anlamına gelir.

Kayıt sırasında göreviniz onların kendilerini tanımlamalarını sağlamaktır. Bu kullanıcı hesabını oluşturduğunuzda bu bilgiyi alarak, onlara anında hedefe yönelik bir indirme veya PDF gönderebilirsiniz; bu, bilinen ve önemli sorunu anında hafifleten bir şeydir.

Bir müşteri şaşırdığını ve sevindiğini hissettiğinde, doğru kararı verdiğinden ve doğru topluluğu seçtiğinden emin olur. Bu da etkileşimi artırıyor.

2. Bağlantıyı Güçlendiren Katılımı Oluşturun

İkinci strateji de benzerdir, çünkü işe alım süreciniz mükemmel olmalıdır. Yine, kimin kaydolduğunu daha iyi anlayabilmeniz için kayıt sırasında biraz daha fazla bilgi toplamanız gerekecektir. Daha sonra bu katılımı onlara göre uyarlarsınız.

Bu, ilk sıralarınızı gönderirken seçebileceğiniz üç veya dört farklı katılım e-posta dizisi (o üyeyi nasıl etiketlediğinize bağlı olarak) ile karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Okumak:  En İyi WooCommerce Sipariş Yönetimi Eklentileri: Siparişlerinizi Kolaylıkla Yönetin

Katılımın bir kısmı insanların bağlantı kurduğu yerdir. Slack, Facebook Grupları, Discord veya başka bir topluluk çözümü olabilir. Ve bunların her birinde, üyelerinizin hedeflerine, özelliklerine ve hatta konumlarına göre yönlendirilen çeşitli grup veya kanallarınız olacak.

Katılım sırasındaki göreviniz, yeni üyeniz hakkında bildiklerinize dayanarak onu nereye koyacağınızı bulmaktır. Batı Yakası'nda olduklarını biliyorsanız onları şu kanala koyun. İlgi alanlarını biliyorsanız ve bunun için bir kanalınız varsa, onları oraya yerleştirin.

Önemli olan, onları yerleştirmenizin bir parçası olarak yerleştirmeniz veya topluluklarıyla tanıştırmanızdır. Kesinlikle üye katılımına yardımcı olacaktır.

3. Bir Üyelik Dizininden Daha Fazlasını Yaratın

Üçüncü fikir olarak, kaydınızın çok kritik olduğu fikrine son vereceğim. Gelişmiş kaydınızdan yararlanmanın bir yolu daha.

Öncelikle şunu bilin: Hangi bilgileri toplayacağınızı ve başkalarına ne göstereceğinizi seçip karar vermelisiniz.

Bir üyelik rehberiyle, daha spesifik olarak sıkıcı olmayan bir üyelik rehberiyle üyelerin katılımını anında teşvik edebilirsiniz.

Bir üyelik rehberi oluşturduğunuzda, isimleri, unvanları ve geldikleri şirketleri (ve belki de e-postalarını) sunmaktan daha fazlasını yapmalısınız. Bundan daha fazlasını yapmalısın.

Deneyimlerini veya uzmanlıklarını vurgulamalısınız. Bu, kaydolurken bu bilgilerin toplanmasından gelir.

Bir zamanlar çalıştığımız şirketler, mevcut rolümüz, kaç yıldır bu görevde olduğumuz ve daha fazlası gibi bilgileri bir dizine koyan bir üyelik sitesinin parçasıydım. Bu gerçekten çok faydalı oldu, böylece başkaları ne zaman tavsiye almak için bana başvurmaları gerektiğini (ya da etmemeleri gerektiğini) bildiler.

Son stratejimizde insanların üyeliğinizde kendi “kabilelerini” bulmalarına yardımcı olmaktan bahsetmiştik. Ancak bazen insanlar kendileri gibi olmayan insanları bulup onlarla bağlantı kurmak isterler. Harika bir rehberin devreye girdiği yer burasıdır.

Üye Katılımı için Etkileşim Stratejileri

4. İçeriğinizde Topluluğunuzdan Yararlanın

Şimdi dördüncü fikir bizi farklı bir yöne götürüyor. Herkesin daha fazla potansiyel müşteri, daha fazla trafik ve daha fazla iş istediği konusunda hemfikir miyiz?

Durum böyleyse, bu strateji aynı anda iki şeyi yapacaktır; siteniz için içerik oluşturmanıza yardımcı olacak ve üyelerinize daha fazla trafik (ve potansiyel potansiyel müşteri) kazandıracak şekilde ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Üyelerinizle birlikte içerik oluşturma stratejisidir. Bunu bir soru sorarak ve üyelere yanıt verebilecekleri bir alan vererek yaparsınız. Bir form yayınlayın. İsteyen doldursun. Daha sonra bunu dijital içerik stratejinizin bir parçası olarak kullanırsınız.

“Bir ayda 25’ten fazla kişiyi işe alan oldu mu?” ve onlara hikayelerini ve ipuçlarını (bir form aracılığıyla) anlatabilecekleri alanı verin, böylece bir gönderi için harika materyal elde etmiş olursunuz.

Okumak:  s2Member İncelemesi: Bu WordPress Üyelik P...

Ayrıca onlardan alıntılar veya hikayeleri içeren bir şeyler yayınlayabileceksiniz. Geri bağlantılar harika olacak ve üyeleriniz buna bayılacak. Bunu arkadaşlarıyla ve iş arkadaşlarıyla paylaşacaklar.

Sonuç olarak üyeliğinizi bile artırabilirsiniz. Ancak en iyi yanı, diğer üyelerin faydaları gördüğünde daha fazla etkileşime geçme arayışında olmalarıdır. Başlangıçtaki stratejinin ana noktası budur.

5. Üyeleri Haftada Bir Kez Canlı Bağlantıya Davet Edin

Beşinci strateji favorilerimden biri.

Bir üyelik sitesi oluşturmanız, insanların toplanabileceği başka bir yer yaratamayacağınız anlamına gelmez. Oluşturulmasına yardım ettiğim topluluklardan birinin haftalık Zoom görüşmesi var. Yaklaşık elli kişi her hafta buluşuyor ve herhangi bir haftada nelerin harika gittiğini ve nelerin mücadele ettiğini anlatıyor.

Bu, bu topluluğun en ilgi çekici kısımlarından biridir. Bağlı olduklarını ve önemsendiklerini hissediyorlar. Birbirlerinden tavsiye alırlar ve kendilerini pek yalnız hissetmezler.

Dolayısıyla, eğer böyle bir şey yaratabilirseniz, daha fazla topluluğu teşvik edecek ve oluşturacaksınız, bu da üyelik sitenize daha fazla katılım sağlayacaktır.

6. Üyeliğiniz için Sanal Etkinlikler Düzenleyin

Altıncı olarak, Zoom'dan farklı bir stratejiye geçmek istiyorum ve bu da sanal etkinlikler düzenlemek.

Yıllarca fiziksel etkinliklerin olduğu bir üyelik sitesinde çalıştım. Ancak KOVİD vurunca sanal etkinliklere geçmek zorunda kaldılar. Eskiden denirdi New York Şarap Etkinlikleri. Artık yeni bir isimleri var: Crush Wine XP.

Bunun nedeni, fiziksel etkinlikleri yalnızca New York'ta yapmaktan vazgeçmiş olmaları ve artık bunları sanal olarak her yerde yapıyorlar. Sanal şarap tadımından bahsediyorum. Bunu bir saniyeliğine düşünün.

Sınırlı sayıda kontenjan olduğundan kayıt oluyorsunuz. Diğer kişilerin de bunu sanal olarak yapacağı Zoom görüşmesine erişebilirsiniz. Bir sommelier ya da sizi bulundukları üzüm bağlarından birinde gezdirecek biri olacak. Ancak numuneleri önceden sipariş edip size teslim edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Yani insanlar evlerinde ve bu sanal etkinliğe katılarak şaraplar hakkında daha fazla şey öğrenebiliyorlar ve aslında şarapların tadına bakabiliyorlar.

Bu yüzden sanal bir etkinlik düzenleyin.

Bunu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız, şuraya göz atın: Events Calendar Pro'nun Sanal Etkinlikler için uzantısı. O fantastik.

Üyelere Değer Katma Stratejileri

7. Erken Erişim ve İndirimler Sağlayın

Yedi numaralı fikir, bir şeyi satın almaya erken erişim sağlamaktır. Diyelim ki bir rapor oluşturdunuz ve bu rapor hem üyeliğiniz hem de dış dünya için çok değerli. Bu yüzden diyorsun,

Okumak:  En İyi 9 WordPress Üyelik Eklentisi (Ücretsiz ve Ücretli)

Size şunu söyleyeyim, bazen doğru ortamda, insanlara erken erişim vermek, onları yüksek düzeyde meşgul tutmak için ihtiyacınız olan tek şeydir.

8. Hediyelerinizi Oyunlaştırın

İşte sekiz numara: eşantiyonlar. Bir hediye için tüm etkileşimi ve etkileşimi oyunlaştırabilirsiniz.

Var Hediyeler vermenize yardımcı olacak araçlar mevcut oyunlaştırılmış yol. Katılımcıların “bilet” veya kazanma şansı kazanmak için harekete geçmesini gerektirirler.

Sosyal medyada tweet atmak, haber bültenlerine kaydolmak, içerik paylaşmak ve daha fazlası gibi istediğiniz her türlü etkileşimi artırabilirsiniz.

Bir üye bu eylemlerden birini her gerçekleştirdiğinde, çekilişe katılmak için ekstra bir bilet kazanır. Ayın sonunda yalnızca etkileşimi artırmakla kalmadınız, aynı zamanda harika bir ödül de verdiniz.

9. Üyeler için Kurslar Oluşturun

Son strateji tamamen eğitimle ilgilidir. Üyeleriniz belirli zorlukların çözümünde özel yardım isteyebilir veya buna ihtiyaç duyabilir. Bunu çevrimiçi kurslar ve hatta mini kurslar oluşturmak için kullanın. Bunların çok büyük olması gerekmiyor.

Ancak otomatik olarak bir dizi kurs eklemenin doğası gereği, sürekli olarak oturum açan, içeriği izleyen ve tamamlandı olarak işaretleyen kişilerin katılımını artıracaktır.

Ayrıca üyeler bunu sevecek çünkü başka herhangi bir yerde herkesten daha fazlasını elde ettiklerini düşünüyorlar. Diğer yerlerde kurslar için para ödemeniz gerekir. Ancak üyeliğinizde bunları ücretsiz olarak kullanıma sunuyorsunuz.

Üyelik Sitenizi Bana Hosting ile Başlatın

Üye katılımının anahtarı değerle ilgilidir ve tutarlı ve sürekli olarak değer sunduğunuzdan emin olmaktır.

İşte böyle; üye katılımını artırmanın 9 farklı yolu. Ve bunlar birbirini dışlayan değil. Üyelik sitenizin yükselişe geçmesine gerçekten yardımcı olmak için bu stratejilerin birkaçını birleştirebilirsiniz.

Bana Hosting Managed WordPress aracılığıyla kendinize ait bir üyelik sitesi oluşturmaya başlayın.

Ve birkaç dakika içinde canlı yayına geçebilirsiniz. Premium yazılımı WordPress'e özel olarak uyarlanmış premium hosting ile eşleştiren piyasadaki tek çözümdür.