Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Vale ile Yerel WordPress Geliştirme

Vale ile Yerel WordPress Geliştirme

Tıpkı WordPress'in, WordPress sitelerinin yerel olarak geliştirilmesine göre uyarlanmış VVV gibi belirli araçları olması gibi, daha geniş PHP topluluğu da benzer araçlara sahiptir. Bugün yerel kalkınma için Laravel projelerine ev sahipliği yapmaya özel bir araç olan Valet'e bakacağız.

Valet, Laravel ekibi tarafından piyasaya sürülmüş olsa da, Craft ve Statamic gibi diğer CMS'lerin yanı sıra WordPress'i de kutudan çıkar çıkmaz destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Valet'te çalışan bir WordPress sitesinin nasıl oluşturulacağını inceleyelim.

Vale Kurulumuna Hazırlanma

Daha önce XAMPP veya MAMP gibi araçlar kullandıysanız, Valet'i çalıştırmadan önce bazı başka terminal tabanlı araçların yüklenmesi gerektiğinden bu biraz farklı olacaktır.

İlk önce yüklememiz gerekecek Ev yapımı bira. Homebrew, macOS Terminalleri veya Linux kabuk istemi için bir paket yöneticisidir. Valet'i oluşturacak paketleri kurmak için buna ihtiyacımız olacak. Eğer bu başlangıç ​​için korkutucu geliyorsa endişelenmeyin. Çalıştırmamız gereken yalnızca bir avuç temel komut var.

Homebrew'u kurmak için aşağıdaki komutu kullanın.

/bin/bash -c “$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)”

Homebrew'u kurmanız için bazı istemlerle karşılaşacaksınız. Hepsi çok açık, o yüzden sadece onları takip edin, sizin için ayarlanacaktır.

İlerlemeden önce Homebrew için en güncel paket tanımlarına sahip olduğumuzdan emin olmalıyız. Bunun için aşağıdaki komutlarla güncellememiz gerekiyor.

bira doktoru

Bu, Homebrew'da hiçbir şeyin onarılmasına gerek kalmamasını sağlar. Her şey yolunda giderse Homebrew'u güncelleyebilirsiniz.

demleme güncellemesi

Sisteminiz $PATH'inizde Homebrew'u bulamazsa bu komutla ekleyebilirsiniz. Export PATH=”/usr/local/bin:$PATH” Başka hatalarınız varsa, Homebrew sorun giderme kılavuzunu kontrol edin

Daha sonra aşağıdaki komutla Homebrew üzerinden PHP 7.4 kurulumunu gerçekleştirelim.

Okumak:  Wix veya WordPress: SEO için Daha İyi Platform Hangisi?

demleme kurulumu [email protected]

Homebrew'un PHP'yi indirmesi gerektiğinden bu işlemin ne kadar süreceği kısmen internet bağlantınıza bağlıdır. İndirildikten sonra Homebrew sisteminizde PHP 7.4'ü kuracaktır.

Son olarak sistemimizde Composer'ın kurulu olduğundan emin olmamız gerekiyor. Bu talimatları Composer'daki önceki yazımda bulabilir veya şuraya göz atabilirsiniz: Composer'ın kurulumuna ilişkin resmi belgeler.

Vale Kurulumu

Artık her şeyi ayarladığımıza göre, Valet'i Composer aracılığıyla aşağıdaki komutla kurmanın zamanı geldi.

global besteci laravel/vale gerektirir

Hata alırsanız, daha fazla bağımlılık indirmeniz gerekebilir. Eğer öyleyse, indirildiklerinden emin olmak için yukarıdaki komutu –with-all-bağımlılıklarla çalıştırın.

Artık Vale'yi indirdiğimize göre ayarlamamız gerekiyor. Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın. Bu komut çalıştırılmadan önce şifreniz istenmelidir.

vale kurulumu

Artık Valet'i yükledik, böylece WordPress site kurulumuna geçebiliriz.

WordPress'i Valet'e Yüklemek

Valet'i etkili bir şekilde kullanmak için bilmeniz gereken iki temel komut vardır.

  • park: Valet'e dizin eklemek için kullanılır. ~/valet-sites adında bir klasör oluşturduysanız, bu klasörün tamamını sitelerin tükenebileceği bir yer olarak eklemek için park komutunu kullanırsınız.
  • bağlantı: Bu, farklı siteleri çalıştıracağınız tüm dizin yerine Valet'e tek bir site klasörü eklemenizi sağlar.

Şimdi ihtiyacımız var WordPress'i indir böylece üzerinde çalışacağımız Vale tabanlı bir site oluşturmak için kullanabiliriz. İndirilen dosyayı açın ve valet-nexcess olarak yeniden adlandırın. Daha sonra terminalde cd valet-nexcess ile yeni dizinimize geçin ve ardından bu dizini Valet'e bağlamak için valet link yazın, böylece WordPress'i barındırmak için kullanabilirsiniz.

Artık valet-nexcess.test adresini ziyaret edip WordPress kurulum ekranını görebilmelisiniz.

WordPress kurulumuna geçmeden önce bir veritabanı katmanı kurmamız gerekiyor çünkü Valet bununla birlikte gelmiyor. Aşağıdaki komutla Homebrew üzerinden MySQL kurulumu yapabiliriz.

demlemek mysql'i yükle

MySQL kurulduktan sonra başlatmamız gerekiyor.

mysql.sunucu başlangıcı

Okumak:  Samsung S11: Türkçe Kullanıcılar İçin Sıralamada Yükselmek İçin İpuçları ve İncelemeler

MySQL'i durdurmak için mysql.server stop komutunu kullanırsınız

Artık favori yerel veritabanı aracınızla Vale veritabanına bağlanıp yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz.

Ardından WordPress kurulumunu tamamlayın ve yeni siteniz üzerinde çalışmaya başlayın.

Vale ile Birim Testi söz konusu olduğunda şanslısınız çünkü Valet kullanarak WordPress için Birim Testinin nasıl kurulacağına dair bir eğitim yazdım. Birkaç terminal komutuyla bunu yapmak oldukça kolaydır.

E-postayı yakalamak için Homebrew aracılığıyla kolayca kurulabilen MailHog'a dönüyoruz. WP Plajları geliştirme ortamınız için bu kurulumun nasıl elde edileceğine dair mükemmel bir eğitime sahiptir.

WordPress projeleriniz için Valet'i kurmak çok zor olmasa da performansın yetersiz olduğunu gördüm. Diğer birçok geliştiriciyle konuşmama rağmen, geliştirme için büyük siteleri yerel olarak çalıştırmalarına rağmen neden onların göremediği performans sorunları yaşadığımı hiçbir zaman anlayamadım.

Ayrıca Vale ayarlarının bir nedenden dolayı çalışmayı durdurması nedeniyle yaklaşık her ay ayarlamam gerektiğini de fark ettim. Benim için Valet'in çok fazla gücü var ancak yerel geliştirme ortamım olarak günlük olarak kullanmaya devam etmek biraz fazla yönetim gerektiriyor.