Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Web barındırıcıları ve etki alanı kayıt şirketleri arasındaki farklar

Web barındırıcıları ve etki alanı kayıt şirketleri arasındaki farklar

TL;DR

Web barındırma sağlayıcıları sitenizi internete bağlar ve üzerinde çalışacağı sunucuyu sağlar.

Alan adı kayıt şirketleri, siteniz tarafından kullanılmak üzere bir alan adı ayırır.

Web Barındırma Nedir?

internet. İnternete bağlı her bilgisayarın şuna benzeyen bir adresi (IP numarası) vardır: “198.51.100.23”. Aşağı yukarı bir telefon numarasına benziyor.

Web sitenizi ziyaret etmek isteyen herkesin IP numarasını yazması uygun olmayacaktır. Hatırlanması zor, sınırlı miktarda bulunuyorlar ve “nexcess.net”e bakmak “208.69.120.21”e göre daha güzel.

Yani alan adlarımız var: insanların anlaması kolay bir ad. Tarayıcınıza bir alan adı yazdığınızda, bir Alan Adı Sunucusu bunu ilgili IP adresine dönüştürür, böylece internetteki sunucular ve yönlendiriciler isteğinizi nereye göndereceklerini bilirler.

Alan adları doğrudan web barındırma sağlayıcılarına bağlı olmayan bir dizi kuruluş tarafından yönetilmektedir.

Alan Adı Kayıt Kuruluşları

Sitenizde kullanmak için bir alan adına ihtiyacınız olduğunda, bir alan adı kayıt kuruluşuna gidersiniz. Bu şirketler (bazen web barındırma sağlayıcıları da olabilirler), küçük bir ücret karşılığında, sınırlı bir süre için kullanmanız için bir alan adı rezerve edeceklerdir.

Kayıt şirketleri, aslında “.com” veya “.net” gibi üst düzey bir alan adı altındaki alan adları üzerinde nihai kontrole sahip olan alan adı kayıt kuruluşuna sahip değildir, ancak burada bu kırışıklıkla ilgilenmemize gerek yok.

Peki bir alan adı kayıt kuruluşuna ödeme yaptığınızda tam olarak ne elde edersiniz? Özetle, üst düzey alan adının ad sunucularına bir giriş elde edersiniz. Bu girişler, alan adını yalnızca sizin kullanabileceğiniz anlamına gelir. Kayıtlar aynı zamanda alan adınız için tüm alan adı kayıtlarını tutan bir sunucu olan Etki Alanı Adı Sunucusunu da işaret eder.

Okumak:  Üçüncü Taraf ve Birinci Taraf Çerezleri Arasındaki 3 Temel Fark

Bu kulağa karmaşık gelebilir, ancak alan adı kayıtları aslında telefonunuzdaki bir numara listesiyle ilişkilendirilmiş bir ad listesi içeren kişiler uygulamasına benzer. Bir kişinin numarasını bulmak için bir isme bakarsınız.

Basitleştirilmiş bir ifadeyle, birisi alan adınızı tarayıcısına koyduğunda, tarayıcı kök etki alanının ad sunucusuna (.com biti), o etki alanı için Etki Alanı Adı Sunucularını nerede bulacağını sorar. Kök ad sunucusu, tarayıcıya, genellikle web barındırma hizmetinizin bir parçası olan *kendi* DNS sunucunuzu nerede bulacağını söyler. Tarayıcı daha sonra ad sunucunuza gider ve bu sunucuya web sitenizin IP adresini söyler.

Gerçekte, önbelleğe alma katmanları ve ad sunucularının hiyerarşileri nedeniyle durum bundan daha karmaşıktır, ancak umarım artık birisi sitenizin alan adını kullandığında ne olacağını ve alan adı kayıt şirketlerinin web barındırma şirketlerinden nasıl farklı olduğunu daha iyi anlamışsınızdır. Sonraki fazlalık.