Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Web Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışma Nasıl Bulunur?

Web Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışma Nasıl Bulunur?

Serbest web geliştirme işi bulmak, çevrimiçi buluşmaya çok benzer. Çeşitli uygulamalarda veya web sitelerinde bir profil oluşturuyorsunuz ve ardından birileri nihayet sağa kaydırmadan önce potansiyel eşleşmeleri aramak ve potansiyel eşleşmeler bulmak için sayısız saatler harcıyorsunuz.

Bir web geliştiricisi olarak serbest çalışmayı nasıl bulacağınızı öğrenmek, birçok yeni serbest çalışanın sabrını test eder. Ancak biraz azim ve doğru araştırma araçlarıyla web sitelerine ihtiyaç duyan yerel işletmeleri bulma konusunda uzman olacaksınız.

Serbest web geliştirme işi bulma hakkındaki bu yazıda şunları öğreneceksiniz:

 • Kendinizi nasıl pazarlayabilirsiniz?
 • Bir web sitesine ihtiyaç duyan müşteriler nasıl bulunur?
 • Web siteleri oluşturmak için iş akışınızı nasıl basitleştirebilirsiniz?

Serbest Çalışan Bir Web Geliştiricisi Olarak Kendinizi Pazarlamak

Serbest çalışan bir web geliştiricisi olarak çalışmaya başlamadan önce kendinizi nasıl pazarlayacağınızı düşünün. Serbest çalışanlar genellikle müşteri projeleri üzerinde çalışmakla o kadar meşgul olurlar ki kendi pazarlama faaliyetlerini ihmal ederler.

Okumak:  Teslimat İşletmeleri için Sahip Olması Gereken WordPress Pazarlama Eklentilerinin Listesi

Pazarlama alanında serbest çalışan bir web geliştiricisi olarak nasıl çalışılır:

 • Kendi Web Sitenizi Oluşturun.

  Müşterilerin web sitelerine ödeme yapmakla meşgulken, muhtemelen kendi sitenizde çalışmaya zaman ayırmak istemezsiniz. Ancak prezentabl bir web sitesine sahip olmamak, serbest iş bulmayı daha da zorlaştırabilir. Eğer siz kendi web sitenizi kuramazsanız, kendi web sitesini kurmanız konusunda size kim güvenecek?

 • En İyi Çalışmanızı Sergileyin.

  Potansiyel müşterilerinize göstermeye hazır en iyi çalışmalarınızın örneklerini hazırlayın. Müşterilerinizin geçmiş projeleri kolayca görebilmesi için web sitenize ekran görüntüleri ve bağlantılar ekleyebilirsiniz.

 • LinkedIn Profilinizi Güncelleyin.

  LinkedIn profiliniz üzerinde çalışmaya açık, serbest çalışan bir web geliştiricisi olduğunuzu açıkça belirtin. Ağınızda kimlerin kendi işleri için bir web sitesine ihtiyaç duyabileceğini veya sizi potansiyel bir müşteriyle tanıştırmaya istekli olabileceğini asla bilemezsiniz.

Web Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışma Bulmanın Yolları

Serbest çalışan bir web geliştiricisi olarak, bir sonraki ücretli işi bulma zamanı gelene kadar kendi işinizin patronu olmak harikadır. Kendinizi pazarlamaya hazır olduğunuzda, bir web sitesine ihtiyacı olan müşterileri bulmanız gerekecektir. Serbest çalışma bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Serbest Çalışan Sitelerde Profil Oluşturma

Gig ekonomisi büyüdükçe, daha fazla çevrimiçi pazar yeri serbest çalışanları müşterilerle buluşturmaya çalışıyor. Her platform biraz farklıdır. Her platformun ücret yapısına dikkat edin. Bazı siteler, müşterilerin platform aracılığıyla serbest çalışanlara ödeme yapmasını ve %10-20 komisyon talep etmesini gerektirir.

Serbest web geliştirme projeleri bulabileceğiniz popüler web siteleri şunlardır:

Web Sitelerine İhtiyaç Duyan Yerel İşletmeleri Bulma

Serbest çalışanlar ayrıca web sitelerine ihtiyaç duyan yerel işletmeleri de araştırmalıdır. Birçok küçük işletme bir Facebook sayfasıyla başlar ve asla bir web sitesi oluşturmaz. Web sitesi olmayan veya web sitesinin ciddi şekilde yenilenmesi gereken bir şirketle karşılaştığınızda kendinizi ve hizmetlerinizi tanıtın. Bu ağ, pazarlamanızı hazırlamak için harcadığınız sıkı çalışmanın karşılığını alacağınız yerdir. Etkileyici bir portföye bağlantı, giriş mesajını daha etkili hale getirir.

Tavsiye İsteyin

Yaptığınız işi seven bir müşteriniz mi var? Onlardan bir tavsiye isteyin. Ağızdan ağıza pazarlama genellikle çok daha yüksek oranda dönüşüm sağlar. Potansiyel bir müşteri sizi tanımadığından, mevcut bir müşteri işinize kefil olursa işe alınma olasılığınız daha yüksektir.

Hizmetlerinizin Reklamını Yapın

Bazı serbest çalışanlar ücretli arama reklamlarında başarılı oluyor. Ancak web geliştirme alanındaki rekabet çok şiddetli, bu da ücretli reklamlardan potansiyel müşteri elde etmeyi daha zor ve pahalı hale getiriyor. Ücretli reklamlarda dönüşüm oranlarınızı artırmak için yerel bölgenizi veya niş sektörünüzü hedeflemeyi düşünün.

Örneğin, fırınlara yönelik birden fazla web sitesinde çalıştıysanız butik fırıncılık web siteleri için bir kampanya oluşturun. Benzer şekilde, bölgenizdeki birkaç ticari web sitesinde çalıştıysanız, reklamlarınızı topluluğunuza coğrafi olarak sınırlayın.

Şehrinizdeki işletmeleri hedeflemek, yeni bir serbest web geliştiricisi olarak güvenilirliğinizi artırır çünkü potansiyel müşteriler daha önce üzerinde çalıştığınız şirketleri veya markaları tanıyabilir.

Bir Web Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışmayı Yönetmek

Birçok serbest çalışan için web geliştirme işi aramak, çölde yaşamak ve yağmur yağmasını beklemek gibi geliyor. Nihayet yağmur geldiğinde, bu bir kez olur ve ani bir sele neden olur. Serbest çalışan geliştiricilerin iş bulmanın yanı sıra boğulmayı önlemek için iş yüklerini yönetme konusunda da ustalaşması gerekir.

Serbest web geliştirme çalışmalarını yönetmeye yönelik ipuçları:

 • Kalite Yönetimli Barındırma'dan yararlanın.

  Yönetilen barındırma, web sitelerinin kurulumunu kolaylaştırır. Yalnızca birkaç tıklamayla birkaç dakika içinde temiz bir WordPress kurulumuna sahip olabilirsiniz. Yönetilen barındırma ile süreci otomatikleştirebildiğinizde, veritabanlarını kurmak ve sistem dosyalarını yüklemekle zaman kaybetmeyin.

 • Doğru Web Sitesi Oluşturma Araçlarını Kullanın.

  Her web sitesini sıfırdan kodlamanıza gerek yok. Müşterilerin web sitelerinin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlamak için şablonları ve web sitesi oluşturucularını kullanın. Tescilli sistemler yerine WordPress gibi açık kaynaklı bir platformla çalışan site oluşturucuları ve araçları arayın.

Bana Hosting Serbest Web Geliştiricilerine Nasıl Yardımcı Olur?

Bana Hosting, serbest çalışma işinizi büyütmek için ihtiyacınız olan tüm araçları sunar. Yönetilebilir WordPress planlarımız üstün performans ve kullanım kolaylığı sağlar. E-ticaret web siteleri oluşturuyorsanız Bana Hosting'in StoreBuilder'ını kullanmayı düşünün.

StoreBuilder'ı kullanan geliştiriciler, birkaç dakika içinde yeni bir e-ticaret sitesini çalışır duruma getirebilir. StoreBuilder kurulum sürecini basitleştirir, böylece sitelerin tasarımını ve özelliklerini müşterileriniz için özelleştirmeye odaklanabilirsiniz.

Shopify veya BigCommerce gibi diğer platformların aksine StoreBuilder, WooCommerce üzerinde çalışır; bu, StoreBuilder ile siteler oluşturabileceğiniz ve bunları WordPress destekli herhangi bir siteye aktarabileceğiniz anlamına gelir.

StoreBuilder'ı nasıl kullanmaya başlayabileceğinizi keşfedin.

İlgili WordPress Kaynakları