Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Web Sitesi Hızı ve Testi Nasıl Yapılır? E-ticaret Performans Analizi

 Web Sitesi Hızı ve Testi Nasıl Yapılır?  E-ticaret Performans Analizi

Çevrimiçi mağazalarımız için hız ve performansın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne yaptığınızı anlamak bazen başka bir iş gibi gelebilir. Test etmeniz, eğilimleri fark etmeniz ve ardından hepsini analiz etmeniz gerekir. Siteniz hızlı mı? Yavaşlayan ne? Nereden başlıyorsun?

Seçtiğiniz eklentilerin (veya bazen eklentilerin bir kombinasyonunun) sitenizin performansı üzerinde önemli etkileri olabilir. WooCommerce kullanan bir mağazanın genellikle WordPress üzerinde çalışan bir blog veya diğer sitelerden daha fazla eklentiye ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle web sitesi performansı önemlidir ve WooCommerce site hızı, iyi performans gösteren bir sitenin anahtarıdır.

Sitenizin yükleme hızını test etme, mağazanızın performansını nasıl test edebileceğiniz ve bunu başarmak için en iyi araçlar hakkında konuşalım.

Web Sitesi Hızı ve Performansı Nasıl Test Edilir?

Site hızını test etmeye başlayalım.

GTmetrix Ve Web Sayfası Testi her ikisi de web sitenizin site hızını test etmek için harika araçlardır. Bu site hızının her ikisi de test araçları Sitenizin ön ucunda meydana gelen performans sorunlarını bulmak için Google Lighthouse'u kullanın.

Şunu seçin: test yeri sitenizin ziyaretçilerine en yakın olanıdır. Test etmek istediğiniz site URL'sini kopyalayın.

GTmetrix sonuçta size birçok yararlı bilgi verecektir. şelale bu, sitenize yüklenen tüm istekleri gösterir. Bunu incelediğinizde sitede yapılan hangi isteklerin yavaş, hangi dış isteklerin ise yavaş olduğunu görebilirsiniz.

Okumak:  Daha İyi Sonuçlar İçin Google Aramalarınızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

WebPageTest'i kullanmak, web sitesi hızını test etme konusunda GTmetrix'e çok benzer. Test konumlarını seçmeniz ve ardından test etmek istediğiniz site URL'sini kopyalayıp eklemeniz gerekecektir.

Site testinizin en alakalı ayrıntılarını bulmak için “Ayrıntılar” sekmesine tıklayın. Bu, GTmetrix'in ürettiğine benzer bir şelale gösterecektir.

Ayrıca aşağıdakiler gibi başka site hız testi araçları da vardır: Pingdom, Site24x7, SukuriVe AnahtarCDN.

Site Performansını İzlemek İçin En İyi Araçlar

Site performansı izleme araçları için arama yaparsanız tonlarca araç bulacaksınız. İşte favorilerimizden bazıları.

Sorgu Monitörü

Sorgu Monitörü hangi veritabanı sorgularını ve kopyalarını bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca sitenizdeki yavaş veritabanı sorgularının hangileri olduğunu da belirler.

Hata Ayıklama Çubuğu

Hata Ayıklama Çubuğu Sitenizde çalıştırılan sorguları ve geçici olayları bulmak için hata ayıklamayı etkinleştirdiyseniz harika bir eklentidir.

WP Kontrolü

Sitenizi çalıştıran Cron etkinlikleri sitenizin performansını etkileyebilir. Bunları şu şekilde tanımlayabilirsiniz: WP Kontrolü.

Yeni Kalıntı

Yeni Kalıntı hangi eklentilerin ve harici hizmetlerin sitenizde performans sorunlarına neden olabileceğini bulmanızı sağlar.

Google Analytics

Google Analytics size yardımcı olacak sitenizden performans ölçümleri verir [WooCommerce Analytics](https://www.nexcess.net/blog/woocommerce-analytics) müşterilerin sitenizde neler yaptığını görebilmenizi sağlar. Ayrıca meydana gelebilecek performans sorunlarının belirlenmesine de yardımcı olabilir.

Bu eklentilerin her biri performansınızı izlemenize ve sitenin yavaşlamasına neden olabilecek sorunlu alanları belirlemenize olanak tanır. Daha umut verici olanları bulabilirsiniz, ancak bunları etkinleştirmenin sitemizi nasıl etkileyeceğini izlemek önemlidir.

Hızı veya performansı etkileyip etkilemediğine dair bir fikir edinmek için birer birer eklemenizi ve test etmenizi öneririz. kullanılması tavsiye edilmez. P3 (Eklenti Performansı Profilcisi) Eklentiyi kullanmayın çünkü sitede performans sorunlarına neden olabilir.

Bu E-Ticaret Mağazaları İçin Neden Önemli?

Sitenizde hangi eklentilerin performans sorunlarına neden olduğunu test etmek ve bulmak, dönüşümler üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabilir.

Okumak:  Bütçeyle Nasıl Eğlenirsiniz?

Örneğin, sepetiniz veya ödeme sayfalarınız orada kullandığınız bir eklenti veya uzantı nedeniyle yavaşsa, birkaç terkedilmiş sepetle karşılaşabilirsiniz. Müşteriler beklemeyi sevmez. Başka bir sitede daha hızlı alabilirlerse, sizin siteniz hala yükleniyor olduğundan bunu yapacaklardır.

İlgili ürünler veya özel fırsatlarla daha yüksek satış yapma fırsatları da azalacaktır.

Akılda tutulması gerekenler

Kullandığınız eklentilerin hangi özellikleri sağladığını düşünün. Bu özelliklerden herhangi biri site performansınızı etkilemeyecek bir hizmete aktarılabiliyorsa bu muhtemelen daha iyi bir seçenektir. Bunun örnekleri arasında site haber bültenleri, site otomasyonu ve müşterilere gönderilen takip e-postaları yer alır.

Az ama öz. İstediğiniz görevi gerçekleştiren bir eklenti yeterlidir. Önbelleğe alma, formlar veya site güvenliği için birden fazla eklenti çalıştırmak yalnızca site hızını düşürür.

İlgilendiğiniz site özellikleri için en iyi eklentileri bulun ve bunlara bağlı kalın. WooCommerce hızını artırmanın yollarını arıyorsanız bunun için de önerilerimiz var.

Daha Kolay Bir Şey Denemeye Hazır mısınız?

Peki ya tüm eklentilerinizi her zaman düşünmek zorunda kalmasaydınız? Sürekli olarak test etmeye, araştırmaya ve analiz etmeye gerek kalmadan, sizin için en önemli olana, yani mağazanızı yönetmeye odaklanabilseydiniz?

Peki ya hosting paketinize zaten dahil edilmişse?!

Eklenti performans monitörü, tüm Bana Hosting Managed WordPress ve Managed WooCommerce planlarında sağlanan bir özelliktir.

Eklenti performans monitörü, sitenizde bir dizi günlük test çalıştırır ve ardından size performansı iyileştirmenin yollarını gösterir VE sitenize belirli eklentiler eklemenin performans sorunlarına neden olup olmadığını bilmenizi sağlar.

Eklenti performans monitörü Bana Hosting'e özeldir ve mağazanızı bizde barındırırsanız zaten çalışır durumdadır.

Henüz değil mi? Bizi denediğinizde zaten orada sizi bekliyor.

Biraz yükü hafifletin ve Bana Hosting'ten Managed WooCommerce'i deneyin. Bugün başlamak için planlarımıza göz atın.

Okumak:  YouTube MP3 Download Yöntemleri ve Nasıl Yapılır? En İyi Türkçe İndirme Yöntemleri

alakalı kaynaklar