Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WooCommerce geliştiricinize sormanız gereken 11 soru

WooCommerce geliştiricinize sormanız gereken 11 soru

WooCommerce'in popülaritesi arttıkça topluluk, tüccarlara hizmetlerini sunan web geliştiricilerinin ve tasarımcılarının akınına uğradı. Bu grupta inanılmaz derecede yetenekli ve bilgili geliştiricilerin yanı sıra 'yeşil', daha az deneyimli geliştiriciler de bulunmaktadır. Aradığınızı sunabilecek bir geliştiriciye sahip olduğunuzdan emin olmak, bu aramanın zaman alıcı bir göreve dönüşebileceği anlamına gelir.

Bu kadar çeşitliliğe sahip bir grupla size ulaşan ilk WooCommerce geliştiricisini kabul etmek zorunda değilsiniz. Yanlış geliştiricinin seçilmesi, deneyimsiz geliştiricilerin bir projeyi spesifikasyona göre tamamlayamaması veya tamamlamak istememesi nedeniyle ileride sorunlar yaşanabileceği anlamına gelebilir. Bunu önlemek için geliştiricinin yetenekleri ve birlikte çalışma ve işbirliği yapma geçmişi hakkında bilgi edinmek önemlidir.

İşletmenize en uygun olanı bulduğunuzdan emin olmak için herhangi bir potansiyel WooCommerce geliştiricisine sormanız gereken bazı sorulara bir göz atalım.

1. Nereden Biliniyorlar?

İlk engellerden biri projeniz için kiminle konuşmaya başlayacağınızı bile bulmaktır. Sırasında WooCommerce uzmanların bir listesini sağlarsizin için harika WooCommerce çözümleri oluşturabilecek tüm kişilerin kapsamlı bir listesi olmayacak.

WooUzmanları

Belirli bir mağaza türü oluşturuyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun WooCommerce çözümleri oluşturma hakkında kimin yazdığını görmek için bir arama yaparak başlayın. Kurmayı hayal ettiğiniz o özel seri ilan sitesini herkes kuramaz. Bunun gibi bir blogda ilginizi çeken belirli bir yazar bulursanız, kendi sitelerinde veya diğer bloglarda başka neler yapmaktan bahsettiklerini öğrenmek için bu yazarın adını aramak faydalı olabilir. Bu aynı zamanda yerel WordPress konferansları (WordCamps adı verilen) veya üzerinde çalıştıkları kod sorunları hakkında konuştukları bir YouTube kanalı için yaptıkları konuşmaları da gündeme getirebilir.

Her ne kadar harika olan herkes işleriyle ilgili yazı yazmıyor veya video çekmiyor olsa da, burası iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

2. Müşteri inceleme süreçleri nasıl görünüyor?

Farklı geliştiricilere ulaşmaya başladığınızda, müşterileri inceleme süreçlerine dikkat edin; çünkü iyi bir geliştiricinin veya ajansın bir süreci olacaktır. Projenizi daha derinlemesine incelemeye başlamadan önce doldurmaları gereken bir form veya yanıtlamaları gereken bir dizi soru olmalıdır.

Birisiyle projeniz hakkında konuşmak için bir veya iki çemberden daha atlamak biraz itici gelebilir. Unutmayın, süreç deneyimli bir mağazanın göstergesidir. Müşterilerinin istediklerini sunma konusunda en iyi şansa sahip olabilmek için bilgi toplamanın bir yöntemi var. Tek bir e-posta gönderirseniz ve yarın başlayabilecek birinden anında fiyat teklifi alırsanız, en azından bir adım geri atın ve konuştuğunuz kişinin sadece işi almak için işi yapabileceğine dair söz vermediğini doğrulayın. İyi geliştiriciler genellikle meşguldür.

Okumak:  Misafir Postası Sanatında Ustalaşmak: Sonuç Getiren Etkili E-posta Şablonları

3. Bir projeyi başarılı kılan şey nedir?

Planlama Defteri

Potansiyel bir geliştiriciyle iletişime geçtiğinizde sormanızı önerdiğim ilk soru şudur: İletişim kuracağınız yolların bir listesine sahip olmalılar ve muhtemelen tercih ettikleri ve kullanmanızı istedikleri bir proje yönetim sistemine sahip olacaklar. Bir proje yönetim sistemine sahip olmamak, bu sistemin işe yaramayacağına dair açık bir işaret değildir, ancak daha deneyimli ajansların böyle bir sisteme sahip olmasını bekliyoruz.

Dikkat edilmesi gereken büyük bir kırmızı bayrak, her şeyi e-posta yoluyla ele alıp almadıklarıdır. Faturalandırılabilir saatlerinizle verimsiz çalışacaklarının bir göstergesi olabilir. Soru sormaktan korkmayın! Projenizin nasıl ele alındığını bilmek istiyorsunuz. Örneğin, popüler serbest çalışan Jason Resnick tüm müşterilerinin e-posta kullanmasını sağlıyor ancak bu e-postaların tümü, görevleri önceliklendirmek için kullandığı bir proje yönetim sistemine geri gönderiliyor. Müşterileri yalnızca e-postayla ilgilenirken kendisi proje yönetim sistemi içerisinde çalışıyor.

4. Mevcut bir temayı mı kullanacağız yoksa özel bir şey mi oluşturacağız?

Birçok site için özel bir tasarımla lansman yapmak mantıklı değildir. Oluşturulması daha uzun sürer, daha pahalıya mal olur ve markanıza uyacak şekilde özelleştirilmiş hazır bir temayla gittiğinizde olduğundan daha fazla kazanacağınızı garanti etmez. Aslında çevrimiçi alışveriş yapanlar çoğu zaman şablonlardan yararlanır çünkü aradıklarını nerede bulacaklarını bilirler. Konuştuğunuz ajansın sizin için özel bir şey mi oluşturmayı yoksa mevcut bir temayı özelleştirmeyi mi planladığını sorduğunuzdan emin olun.

Tamamen özel bir temaya gönül verdiyseniz, yaptığınız tavizleri ve özel bir temadan ne gibi faydalar elde edebileceğinizi anladığınızdan emin olun. Hiç kimse sizin tam görünümünüze sahip olmayabilir, ancak uyumluluk sorunları veya sitenize özellikler eklemek için ücretsiz olarak güncellemeler alamayacaksınız. Mevcut bir temayı kullanırsanız bu özelliklerin her ikisini de elde edersiniz. Tamamen benzersiz bir görünüme sahipseniz geliştiricinize bunun mümkün olup olmadığını sorun.

5. Maliyeti ne kadar olacak?

Başlangıçtaki geliştirme maliyetlerinizin dışında, ödemeniz gereken bazı devam eden ücretler olabilir. Genellikle buna barındırma, e-posta pazarlaması ve belki de yedeklemeler dahildir. Bazı ajanslar sitenizi sizin için barındırmak ve ardından ücretlerine güncellemeler veya ek işler sunmak isteyecektir. Dikkat edilmesi gereken büyük bir kırmızı bayrak: Ajans size tek seferlik bir fiyat teklif ediyorsa ve devam eden harcamalardan bahsetmiyorsa, muhtemelen çevrimiçi ortamda etkili olmanın ne gerektiği konusunda tam olarak bilgi sahibi değillerdir.

Bu aynı zamanda size siteye ne kadar erişim vermeyi planladıklarını anlamanıza da yardımcı olabilir. Sitenizi barındırıyorlarsa yalnızca güncelleme içeriğine erişebilirsiniz. Dosyalara erişebilir ve sitenizde değişiklik yapabilirler, ancak çoğu zaman bu erişimi istemcilere vermek istemezler. Bu, özellikle daha az teknik bilgiye sahip müşteriler için iyi olsa da, uzun vadede, eğer müşterileriniz kaçarsa ve erişemediğiniz bir siteyle kalırsanız veya yeni bir geliştirme ekibine geçmeye karar verirseniz sorun olabilir. Takasları anladığınızdan emin olun.

Okumak:  Siber 101 – İşte Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sitelerine erişemeyen birçok site sahibi bana geldi, böylece bir kopyasını başlatabilir ve yeni bir projeye başlayabiliriz. Bunu önlemek için hostinginize, dosyalarınıza ve WordPress yönetici panellerinin tamamına erişim isteyebilirsiniz. Bu, kontrolü size verir ve başkalarına erişim izni vermenize veya yanıt veren veya vermeyen ajansla tartışmanıza gerek kalmadan siteyi taşımanıza olanak tanır.

6. Genel olarak hangi eklentileri dahil ediyorsunuz?

Ne yazık ki bazen bir sitede olmasını istediğiniz her işlevi tek tek sormanız gerekir. Google Analytics'in kurulması gibi temel bilgilerin bile özel olarak talep edilmesi ve faturalandırılması gerekir. Konuştuğunuz geliştiricinin neleri kapsadığını ve neleri içermediğini anlamak istiyorsunuz.

Genel olarak analitik eklemeyi ve bir siteyi Jilt gibi bir e-posta pazarlama platformuna bağlamayı, yeni bir arabanın lastikleri gibi masa kazıkları olarak görüyorum. Arabayı satın aldığın için bunları alıyorsun. Sizin beklentileriniz ile onların beklentilerinin eşleştiğinden emin olun.

7. Sağlam dönüşüm oranlarını nasıl artıracağız ve güvence altına alacağız?

Cep Telefonuyla Alışveriş

Satış yapmak, çevrimiçi işinizin can damarıdır ve WooCommerce, satışları kapıdan kolayca çıkarmak için iyi bir iş çıkarsa da, siteniz için iyi dönüşümler sağlamak için daha fazla düşünüleceğinden emin olmalısınız. Dönüşümler hakkında soru sormak, potansiyel WooCommerce geliştiricinizin sitenizin sizin için çalışması gereken bir yatırım olduğunu anlayıp anlamadığını görmenin harika bir yoludur.

Müşterilerimin çoğu tek bir kitap gibi tek seferlik ürünler satıyor. Bu, ödeme sürecindeki adımları azaltmak için kullanıcıları sepet sayfasını atlayarak doğrudan ödeme sayfasına gönderdiğimiz anlamına gelir. Genel olarak ödeme adımlarını azaltmak satışları artırmanıza yardımcı olacaktır.

Açık Tatlı Kurulumkullanırız Akıllı Teklifler ödeme sonrasında müşterilerin ilgisini çekebilecek ek kursları göstermek için. Bu yaklaşım, ödeme işlemlerinin önümüze çıkmamasını sağlar ancak yine de müşterilere diğer ürünleri üst düzey satışlarla satabilmemizi sağlar.

İyi bir geliştirici bu stratejilerden bazılarına sahip olacak ve hangilerinin mağazanız için işe yaraması gerektiği konusunda sizinle konuşabilecektir.

8. Site güvenliğini nasıl ele alacağız?

WP yönetimini yönet

Güvenlik her site için önemli olsa da müşteri verilerini depoladığınız için WooCommerce siteniz için daha da önemlidir. Hayır, WooCommerce ödeme ayrıntılarını saklamaz ancak sistemde hâlâ e-postalarınız, şifreleriniz ve adresleriniz bulunur. Birlikte çalışmayı seçtiğiniz geliştiricinin sitenizdeki güvenlik sorunlarıyla ilgilenecek bir planı olmalıdır.

Aynı şekilde sitenizin yedeklenmesiyle de ilgilenecek bir planları olmalıdır. Sitenizin çöküp size çevrimiçi hiçbir şey bırakmaması tamamen mümkündür. İstemcileri her zaman üçüncü taraf bir yedekleme eklentisiyle kurarım. Ana bilgisayarın kendi yedekleme sistemi olsa bile bunu yapıyorum, çünkü 1 yedekleme yeterli değil – 2 yedekleme konumu sayımı, arıza güvenliğiniz için de bir arıza güvenliğine ve bir arıza güvenliğine sahip olduğunuz anlamına gelir. Buna aynı zamanda fazlalık da denir.

9. Tema ve eklenti güncellemelerini nasıl halledeceğiz?

Seçtiğiniz geliştirici sitenizi sizin için barındırmayı planlıyorsa, bu genellikle onun sizin için tema ve eklenti güncellemeleri yapmasını da içerecektir. İyi bir mağaza bunları bir hazırlama sunucusunda gerçekleştirir, böylece test edilebilirler ve daha sonra ana siteye yayılabilirler. Ancak her müşteri bunu istemez; Aslında müşterilerimin çoğu her şeyi kendileri güncelliyor.

Okumak:  WooCommerce SEO'yu Geliştirecek 2 WordPress Eklentisi

Bana Hosting'in Yönetilen WordPress ve Yönetilen WooCommerce barındırma ürünleri, günlük yedeklemeler ve otomatik güncellemeler görsel regresyon testini içerir. Bunun anlamı, Bana Hosting'in temanızı ve eklentilerinizi otomatik olarak güncelleyeceği ve ardından herhangi bir şeyin farklı görünüp görünmediğini test edeceğidir. Bir şeyler ters giderse siteyi geri alabilir ve geliştiricinizle iletişime geçerek sorunları düzeltebilir ve hazır olduğunda siteyi güncelleyebilirsiniz.

10. Daha sonra özellik eklemek istersem ne olur?

Seçtiğiniz ajans size her şeye erişim sağlıyorsa ve doğrudan web barındırıcınıza ödeme yapıyorsanız, gelecekteki özellik güncellemelerinin kontrolü tamamen sizdedir. Muhtemelen siteyi oluşturmak için kullandığınız ajansa fiyat teklifi almak üzere ulaşarak başlayacak ve ardından güncellemeleri yaptırmak için onların programına göre hareket edeceksiniz. Bu oldukça standarttır, ancak bazen site değişiklikleri talep ederken aynı anda ortaya çıkan diğer projeler nedeniyle güncellemeleri beklerken takılıp kalırsınız.

Böyle bir durumda sitenize erişim sağlamak için bu adımları izlediğiniz sürece, değişiklikler konusunda size yardımcı olabilecek başka bir WooCommerce geliştiricisi bulabileceksiniz. Aslında potansiyel bir geliştiriciye gelecekte sitede çalışacak diğer kişiler hakkında soru sormalısınız. Gerçek şu ki, yetkin herhangi bir WooCommerce geliştiricisi, başkalarının gelecekte üzerine inşa edebileceği işleri sunabilmelidir.

11. Garantiniz nedir?

Son olarak, iş için sağlanan garantiyi anlamanız gerekir. Kullandığınız ajans yaptığı işin arkasında duracak mı ve ne kadar süreyle?

Resmi olarak garantim WordPress, tema ve eklentiler aynı olduğu sürece 60 gündür. Bunu böyle söylüyorum çünkü bazen bir eklenti güncellenip çalışma şeklini değiştirebilir ve ben en iyi uygulamaları kullanarak siteler oluştururken bile bunu tahmin edemiyorum.

Gerçek şu ki, makul bir talep olduğu ve bu sorunu muhtemelen başlangıçta yakalamam gerektiğini düşündüğüm sürece, işler ters giderse genellikle müşterilerim için işleri düzeltirim. Sonuçta, mutlu müşteriler istiyorum ve birinin işleri onlar adına hızlı bir şekilde düzeltmesini sağlamak, bunun gerçekleşmesini sağlamanın bir yoludur.

Garanti ne olursa olsun, sitenizde çalışması için birine ödeme yapmadan önce garantinin değerini gördüğünüzden ve sınırlamalarını anladığınızdan emin olun.

Bir WooCommerce geliştiricisi ararken bu temel soruları kullanarak, çalışma şeklinize uygun biriyle çalışmanıza, istediğiniz projeyi zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Bana Hosting ile yüksek performanslı WooCommerce mağazanızı oluşturun

Bana Hosting ile trafiği dönüştüren bir mağaza oluşturun Yönetilen WooCommerce barındırma çözüm. Terk edilmiş sepetleri kurtarmanıza, ihtiyaç duyduğunuzda performans testlerine yardımcı olmak için Jilt ile standart olarak gelir ve platform, sorgu yüklerini %95 oranında azaltarak daha hızlı bir mağazaya olanak sağlar.