Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WooCommerce ve Shopify: Temel Farklılıklar ve Nasıl Seçilir

WooCommerce ve Shopify: Temel Farklılıklar ve Nasıl Seçilir

Çevrimiçi bir mağaza mı açıyorsunuz ve WooCommerce ile Shopify'ı karşılaştırmaya mı çalışıyorsunuz? Her iki platform da e-ticaret alanında iyi bir nedenden ötürü yaygın olarak biliniyor. Her ikisi de binlerce çevrimiçi mağazaya güç veriyor ve Shopify'ın mı yoksa WooCommerce'in mi daha popüler olduğunu söylemeyi zorlaştırıyor.

Popülerliği ne olursa olsun, işletmeniz için hangi platformun doğru olduğunu belirlemek ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Burada bu e-ticaret platformlarının her birinin ne olduğunu ele alacağız, özellikleri karşılaştıracağız ve işletmeniz için WooCommerce veya Shopify'ın doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacağız.

WooCommerce nedir?

Öncelikle şunu merak ediyor olabilirsiniz:

WooCommerce, WordPress üzerine kurulu açık kaynaklı, özelleştirilebilir bir e-ticaret platformudur. WooCommerce eklentisini herhangi bir WordPress sitesine ekleyerek, ücretsiz olarak kendi kendine barındırılan bir çevrimiçi mağaza kurabilirsiniz. Sitenizin işlevselliğini özelleştirmenize ve artırmanıza olanak tanıyan çok sayıda ek özellik ve uzantı mevcuttur.

Shopify nedir?

Shopify, çevrimiçi mağazanızı barındıran ve şablonlarını kullanarak mağazanızı oluşturmanıza olanak tanıyan hepsi bir arada bir e-ticaret platformudur. Bir web sitesini web barındırma, güvenlik ve diğer teknik özellikler açısından yönetmeye gerek yoktur çünkü Shopify ile bir çevrimiçi mağaza oluşturduğunuzda platform bu hususları ele alır.

Artık WooCommerce ve Shopify'ın temellerini bildiğimize göre, bu iki e-ticaret platformunu farklılaştıran belirli özelliklere bakalım.

WooCommerce Özellikleri

İhtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için WooCommerce'in bazı temel özelliklerini inceleyelim.

Maliyet

Çevrimiçi mağazanız için WooCommerce kullanmanın temel faydalarından biri maliyettir. Bu açık kaynaklı, özelleştirilebilir platform ücretsizdir. Ancak bu platformu çalıştırmak için gereken aşağıdaki gibi sabit maliyetleri dikkate almanız gerekir:

 • Barındırma ücretleri
 • Alanınız
 • Ödeme ağ geçidi maliyeti

Hangi özellikleri seçtiğinize bağlı olarak mağazanızı özelleştirmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere ek öğeler de satın almak isteyebilirsiniz:

 • Premium tema
 • Premium eklentiler

WordPress eklentilerinin yalnızca tek seferlik bir satın alma olabileceğini, Shopify uygulamalarının ise yinelenen aylık ödemelerle sonuçlanabileceğini unutmayın.

Okumak:  Apple iOS 17 Beta 3 yayınlandı: Yeni özellikler, nasıl indirileceği, desteklenen iPhone'lar ve daha fazlası

Kullanım kolaylığı

WooCommerce, barındırılan bir platform yerine bir eklentidir; bu, onu yüklemeniz ve web barındırma ve güvenlik kaynağı oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Genel olarak WooCommerce, WooCommerce bakımına katılmayı da içeren web sitenizin yönetimi konusunda daha uygulamalı olmanızı gerektirir. Bu platform sizden daha fazlasını gerektirse de size çok daha fazla esneklik ve kontrol sağlar.

Eklentiler

WooCommerce'in açık kaynaklı platform yapısı, eklentiler söz konusu olduğunda öne çıkmasını sağlar. Özel bir web sitesi oluşturmayı ulaşılabilir bir hayal haline getiren 50.000'den fazla eklenti mevcuttur. WooCommerce ürün sayfalarınızı çeşitli şekillerde özelleştirebilirsiniz ve yapılandırmak için seçebileceğiniz birden fazla eklenti vardır. WooCommerce sepeti terk etme ve diğer birçok site işlevi.

Direk nakliye

Uzantılar siparişlerin zahmetsizce yerine getirilmesine, anında ürün içe aktarılmasına ve daha fazlasına olanak tanıdığından, Dropshipping yetenekleri WooCommerce ile kolayca elde edilir. Bunun ötesinde, diğer satıcıların ürünlerini e-ticaret pazaryerinizde satmasına izin verebilirsiniz.

Bir WooCommerce dropshipping mağazası kurarken göz önünde bulundurulması gereken noktalardan biri, tedarikçinizin ve satıcınızın hizmetleriyle ilgili minimum sipariş gereksinimlerine veya ücretlere sahip olup olmadığıdır.

Ölçeklenebilirlik

E-ticaret mağazanız büyüdükçe WooCommerce de sizinle birlikte büyüyebilir. Güncellemeler, yedeklemeler, barındırma planı yükseltmeleri ve güvenlik gibi hususları yönetmeniz gerekse de web sitenizin kontrolü tamamen sizdedir ve yalnızca ihtiyacınız olan kaynaklar için ödeme yaparsınız.

Ayrıca satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacak WooCommerce satış eklentilerinin yanı sıra mağazanızı ölçeklendirmenize yardımcı olacak yönetilen WordPress barındırma sağlayıcıları da mevcuttur.

Destek

WooCommerce'in doğrudan web sitesinde yararlı belgeler, eğitimler ve kılavuzlar dahil çok sayıda destek seçeneği vardır. Ayrıca diğer WooCommerce kullanıcılarından ve uzmanlarından sorularınızın yanıtlarını destek forumlarında bulabilirsiniz.

Shopify Özellikleri

Şimdi aynı özelliklerin Shopify kullanan bir e-ticaret sitesiyle nasıl karşılaştırıldığını inceleyelim.

Maliyet

Shopify, her planın hangi özellikleri içerdiğine dair net bilgiler içeren üç katmanlı bir temel fiyatlandırma yapısı sunar. Üç plan şunlardır:

 • Temel Shopify'da ayda 29 ABD doları karşılığında
 • Aylık 79$'a Shopify'da
 • Aylık 299$ karşılığında Gelişmiş Shopify

Yukarıdaki planlardan herhangi birinde yer alan özellikleri genişletmeye karar verirseniz maliyetiniz artabilir. Buna aşağıdakilerin eklenmesi de dahildir:

 • Premium temalar
 • Aylık ücret gerektiren uygulamalar
 • Harici bir ödeme ağ geçidi kullanma

Kullanım kolaylığı

Tamamen barındırılan bir platform olan Shopify, minimum düzeyde kurulum çabası gerektirir ve herhangi bir yazılımı yükleme veya yönetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca barındırma, güvenlik, yedekleme veya performans konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Okumak:  Blog nedir, bloglar nasıl para kazanır ve daha fazlası

Bir hesaba kaydolursunuz ve web sitenizi tasarlama ve mağazanıza ürün ekleme sürecinde size yol gösterilir. Arayüz sezgiseldir ve sürükle ve bırak seçenekleriyle kullanımı kolaydır.

Shopify hakkında sahip olabileceğiniz bir rezervasyon, kullanımı ne kadar kolay olsa da seçeneklerinizin platformda sağlanan araçlarla veya Shopify pazarındaki eklentilerle sınırlı olmasıdır. Ne kadar esnekliğe ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak bu, e-ticaret mağazanız için işe yarayabilir veya yaramayabilir.

Eklentiler

Shopify eklentileri güvenilirdir ve mağazanızı özelleştirmenize olanak tanıyan 1.200'den fazla ücretsiz ve ücretli uygulama mevcuttur.

Direk nakliye

Shopify, satıcınıza manuel olarak sipariş vererek veya Oberlo, Printify, AliExpress veya diğerleri gibi bir stoksuz satış pazarı için çeşitli uygulamalardan birini entegre ederek stoksuz satış sağlamanıza olanak tanır. Bu pazar yerleriyle birlikte gelen üyelik ücretlerini, gönderim bedelini ve diğer olası ücretleri göz önünde bulundurun.

Ölçeklenebilirlik

Shopify ile işletmenizi ölçeklendirmek artık daha kolay çünkü işletmeniz büyüdükçe planınız mağazanızın ihtiyaçlarına uyacak şekilde yükseltilebilir. Mağazanızın teknik özelliklerini yapılandırmanıza gerek kalmayacak olsa da Shopify'ın altyapı yükseltmelerini halletmesine izin verdiğinizde aylık fiyat artışlarınız olur.

Destek

Destek Shopify tarafından sağlanır ve canlı sohbet, e-posta, Twitter ve telefon yoluyla 7/24 sunulur. Sorunları kendiniz düzeltmeyi tercih ederseniz platform aynı zamanda nasıl yapılır kılavuzları, belgeler, video eğitimleri, bir bilgi tabanı ve soru sorup yanıt bulabileceğiniz forumlar da sunar.

Ayrıca platform, üçüncü taraf bir çözümü entegre etmek istiyorsanız veya ek yardıma ihtiyacınız varsa kiralayabileceğiniz Shopify Uzmanlarının yer aldığı bir dizin sağlar.

WooCommerce ve Shopify Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Bu iki e-ticaret platformu arasında seçim yapmak için aşağıdaki faktörlerin her birini göz önünde bulundurun:

İşletme Boyutu

WooCommerce ve Shopify'ı değerlendirirken işletmenizin boyutunu ve bunun çevrimiçi mağaza ihtiyaçlarınızla nasıl ilişkili olduğunu göz önünde bulundurun.

WooCommerce, e-ticareti mevcut WordPress web sitenize entegre etmenize olanak tanıyan açık kaynaklı bir platformdur. Özelleştirme faktörü çok büyüktür çünkü WooCommerce mağazanızı işletmenizin küçük veya büyük olmasına göre özelleştirebilirsiniz.

Shopify üç temel plan sunar ve küçük bir işletme işletiyorsanız bazı planlar ihtiyacınızdan fazlasını sunabilir.

Okumak:  Facebook Potansiyel Müşteri Reklamı Bildirimleri Nasıl Kurulur

Hasılat

İşletme geliri, Shopify ile WooCommerce'i karşılaştırırken dikkate alınması gereken başka bir faktördür.

Her iki platform da PayPal veya Stripe gibi sağlayıcılardan banka ücretleri ve ödeme sağlayıcı ücretleri uygularken, üçüncü taraf bir ağ geçidi kullanıyorsanız Shopify da kendi %2 işlem ücretini uygular. Bu yüzde küçük görünebilir ancak gelirinizin tamamına uygulandığında artar.

Buna karşılık, WooCommerce kendi işlem ücretlerini talep etmez ve ek ücret ödemeden üçüncü taraf bir ağ geçidi kullanmanıza olanak tanır. İşletmeniz belirli, hatta belirsiz veya bölgesel ödeme hizmetlerini kullanmak istiyorsa WooCommerce ve Shopify ile paradan tasarruf edebilirsiniz.

Nakliye Yöntemleri

Shopify veya WooCommerce'i seçerken gönderim yöntemi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Her iki e-ticaret seçeneği de nakliye maliyetlerini ürünlerin boyutu ve ağırlığı gibi belirli parametrelere göre ayarlamanıza olanak tanır. Bununla birlikte, belirli göndericilerle gönderim maliyetlerinin gerçek zamanlı hesaplamalarını istiyorsanız Shopify'ın satın almanızı gerektirdiği bir eklenti ve en azından bu yetenekler için daha yüksek bir maliyetle birlikte gelen Gelişmiş Shopify planını satın almanız gerekir.

Tasarım Seçenekleri

WooCommerce veya Shopify'ın sizin için uygun olup olmadığına karar vermeye çalışırken işletmenizin e-ticaret siteniz için hangi tasarım seçeneklerine ihtiyaç duyduğunu belirleyin.

İstediğiniz görünüme uyacak en iyi WooCommerce temalarını bulmak için binlerce mağaza tasarımı sunan Shopify vs WooCommerce'de sınırlı seçenekler (50'nin üzerinde, yaklaşık 10'u ücretsiz) var.

Sonuç olarak

WooCommerce ile Shopify'ı karşılaştırırken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurun. Sonuçta hangi e-ticaret platformunun işletmeniz için doğru olduğuna karar vermek önemli bir stratejik iş kararıdır. Shopify basit bir anahtar teslimi çözüm sunabilirken, WooCommerce daha uygulamalı olmaktan memnunsanız özelleştirme seçeneklerinde en üst seviyeyi sunar.

WooCommerce'in avantajları ilginizi çekiyorsa ancak mağazanızın kurulumunu kolaylaştırmak istiyorsanız seçenekleriniz vardır. Hiçbir kodlama gerektirmeden WooCommerce tarafından desteklenen benzersiz bir çevrimiçi mağaza oluşturmanıza olanak tanıyan StoreBuilder'ı inceleyin.