Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress Bakım Planları: Nelerdir?

WordPress Bakım Planları: Nelerdir?

Proje tabanlı çalışma artık çoğu WordPress ajansının başarılı olmasını sağlayan bir endüstri standardı değil. Yeni müşterilerin ve projelerin peşinde koşmak, hem zaman hem de kaynak açısından kapsamlı bir çalışmadır ve nadiren uzun süre dayanacak kadar sürdürülebilirdir. WordPress bakım hizmetlerinin devreye girdiği yer burasıdır; Artan iş yüküyle birlikte kar elde etmeyi dengelemenin ardındaki gizli sos budur.
Web sitelerini tasarlamayı bitirdikten sonra müşterileriniz öylece ortadan kaybolmaz; bu projeler için yine de rutin bakım hizmetlerine ihtiyaç duyarlar. Ve bu oyunda kalmanızı sağlayan şeydir.

Bu yazıda WordPress bakım planları satmanın önemini, bunlara neleri dahil edeceğinizi ve müşterilerinizi bir projeden sonra sizinle kalmaya nasıl ikna edebileceğinizi anlatacağım. WordPress bakım planınızın ana hatlarını çizdikten sonra müşterilerinizi elde tutmak için sürekli bir gelir modeli oluşturabilirsiniz.

WordPress Bakım Planı nedir?

WordPress bakım planı, bir ajans sahibi olarak ekstra gelir elde etmenin mükemmel bir yoludur. Bu aslında istemci sitelerinin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için izlediğiniz ve bakımını yaptığınız bir plandır. Müşterilerinizin WordPress web sitelerini güncel ve gelişmiş tutmak için tasarlandılar.

Neden WordPress Bakım Planları Satmalısınız?

WordPress web sitelerine olan talepte herhangi bir yavaşlama belirtisi görünmüyor. Bu, mükemmel tasarım ve geliştirme hizmetleri sunan ve bunları iyi pazarlayanlar için yeni müşteriler bulmanın zor olmadığı anlamına gelir. Ancak zaman geçtikçe, kendinizi, zamanınız ve kaynaklarınız üzerinde sürekli artan müşteri taleplerini dengelemeye çalışırken bulacaksınız. Acenteniz muhtemelen sürekli olarak yeni müşteriler edinmenin ve onların tüm gereksinimlerini karşılamanın sıkıntısını hissedecektir.

WordPress web sitesi bakım planları bu gerilimi hafifletebilir. Onlar:

Güvenilir Bir Sürekli Gelir Kaynağıdır: WordPress bakım planları, müşterilerinize sürekli hizmetler sunmanıza ve yeni müşteri rezervasyonu yapmadığınız yavaş aylarda bile sabit bir gelir kaynağına sahip olmanıza olanak tanır. Dahası, bu tür istikrarlı bir nakit akışına sahip olmak, kapınıza giren her müşteriyle çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelir; Daha seçici olmayı göze alabilir ve daha ilginç veya karlı projeleri seçebilirsiniz.

Ayrıca, web sitesi bakımıyla ilgili birçok görevin otomatikleştirilmesi ve hatta dış kaynak kullanımı kolaydır, bu nedenle çok fazla zamanınızı veya kaynaklarınızı almazlar.

Edinme Maliyetlerinizi Düşürün: Eski müşterileri elde tutmak, yenilerini kazanmaktan her zaman daha ucuzdur. Eski müşterilerden para kazanarak, özellikle her yeni müşteri için yeni teklifler ve faturalar geliştirmek zorunda kalmayacağınız için, ikincisiyle ilişkili maliyetleri azaltabilirsiniz.

Daha İyi Müşteri İlişkileri Kurmanıza Yardım Edin: WordPress bakım planları, güveni artırmanın ve müşteri ilişkilerini geliştirmenin harika bir yoludur. Bir müşteriyle çalıştıktan sonra onun ihtiyaçlarını ve sıkıntılı noktalarını belirlediniz, böylece bakım planları aracılığıyla bunları karşılama konusunda daha iyi bir konumdasınız. Müşteri ilişkilerine yapılan bu tür yatırım, müşterilerin sizinle başka projelerde çalışmaya devam etmelerini veya sizi meslektaşlarına yönlendirmelerini teşvik eder.

Bu makalede, sunabileceğiniz hizmetleri temel bir WordPress bakım planı veya daha kapsamlı bir WordPress bakım paketi olarak sınıflandıracağım. Müşterinizi seçtikleri plana göre ücretlendirebilir veya özel WordPress bakım paketleri sunabilirsiniz.

Temel WordPress Bakım Planlarına Neler Dahil Edilmeli?

WordPress web sitesi bakım planlarının güzelliği, güçlü yönlerinizi ortaya çıkarırken bile bunları müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilmenizdir.

Okumak:  WordPress REST API Nedir ve Nasıl Kullanılır?

1. WordPress Çekirdeği, Eklentileri ve Temalarındaki Güncellemeler

Tüm WordPress bileşenlerini düzenli olarak güncellemek, müşterilerinizin web sitelerinin performansı ve güvenliği açısından çok önemlidir. Bu, müşteri için sıkıcı bir iştir ve çoğu WordPress destek planının sunacağı kritik bir hizmettir. Çekirdek, eklentiler ve temalardaki güncellemelerin düzenli olarak yönetilmesini gerektirir (tabii ki, güncelleme yapmadan önce yedeklemeleri otomatikleştirdiğinizden emin olun!).

Ancak bu işin başlı başına sıkıcı olması gerekmiyor. WordPress Güncellemelerini otomatikleştirirseniz çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlarsınız. Eklentiler aracılığıyla otomatikleştirme yapabilseniz de, bunlar kesinlikle müşterinizin site güvenliğini tehlikeye atabilir.

DreamHost ile kullanıcılar, SafeUpdates adı verilen yerleşik otomatik güncelleme sistemini kullanma seçeneğine sahip olur. Güncellemelerin otomatik olarak algılanmasından, yeni otomatik yedeklemelerin alınmasına, hazırlama ve canlı ortamlarda test yapılmasına ve son olarak dağıtıma kadar her şeyle ilgilenir.

2. Düzenli Web Sitesi Yedeklemeleri

WordPress bakım planının bir başka standart unsuru olan, düzenli aralıklarla yedeklemeleri otomatikleştirmek için bir eklentiyi kolayca kullanabilirsiniz. Düzenli yedeklemeler, bozuk bir sitenin hasarını azaltır ve müşterilerinizin bir felaketten sonra bile bilgilerine erişmesine ve bilgileri geri yüklemesine olanak tanır.

3. Güvenlik Hizmetleri

WordPress'in gevşek güvenlik konusunda temelsiz bir itibarı vardır; gerçekte platformun kullanımı oldukça güvenlidir. Ancak popülerliği, bilgisayar korsanlarını güveler gibi kendisine çekiyor ve kullanıcılarının çoğu, web sitelerindeki en iyi güvenlik uygulamalarına uyacak kadar teknoloji konusunda bilgili değil.

Tüm bunlar, WordPress güvenlik izlemeyi WordPress bakım planınızın önemli bir teklifi haline getirir. Güvenlik duvarı uygulamasını, SSL sertifikasını, WP güvenlik eklentisini ve web sitesinin güvenliğiyle ilgili düzenli e-postaları, bildirimleri ve uyarıları eklediğinizden emin olun. Ayrıca, WordPress destek planlarınızın bir parçası olarak standart kötü amaçlı yazılım taramaları ve oturum açma girişimlerinin denetimleri gibi bir tür güvenlik izleme olanağı da sunacaksınız.

Temel WordPress bakım planları kendilerini güvenlik izlemeyle sınırlama eğilimindedir; Sorunun çözümü genellikle gelişmiş planların kapsamına girer.

DreamHost ile, Kurumsal düzeyde DDoS ve Güvenlik Duvarı koruması sağlayan Cloudflare Eklentisi sayesinde güvenlik hizmetleri sunmak çok daha kolay hale geliyor.

4. Teknik Destek ve Sorun Giderme

WordPress topluluğu ve geliştiricileri mükemmel destek sunarken, müşterileriniz genellikle teknik çözümler konusunda size yardım etmek isteyen teknoloji uzmanı olmayan kişiler olacaktır. Web sitesi bakım planınızda müşteri desteğini nasıl sunmak istediğinizi planlayın; e-posta ve canlı sohbeti mi yoksa destek biletleri ve çağrı seçeneklerini mi kullanacaksınız?

Burada, destek taleplerine yanıt vermek için diğer tarafta kimin olacağını hesaba katmanız gerekir; Eğer küçük bir ajans iseniz chatbot rotasını tercih edebilirsiniz ve eğer yedekleyecek kaynaklarınız varsa 7/24 erişim sunan bir sağlayıcı bulabilirsiniz. Hizmetleri WordPress bakım planlarınızda paketlemek için beyaz etiketleyebiliyorsanız, bunu yapmalısınız!

5. Barındırma Hizmetleri

Ajansınızın kapsamı dışında kalan müşterilere yönelik barındırma yönetimini düşünebilirsiniz. Ancak müşteriler, kendileri yönetecek teknik becerilere sahip değillerse, genellikle bu işi onlar adına sizin halletmenizi tercih edeceklerdir. Gerekli uzmanlığa sahip olsalar bile, sunucuları yönetmek ve bakımını yapmak, iş operasyonlarında dikkat dağıtıcı bir unsurdur.

Her ne kadar sizin açınızdan çok fazla iş varmış gibi görünse de gerçek bundan daha ileri gidemez. Tek yapmanız gereken, hizmetlerini yeniden satabileceğiniz kaliteli bir barındırma sağlayıcısı bulmaktır. Örneğin DreamHost ile müşterilerinize web barındırma hizmeti satabilir ve onların benzersiz performansın ve mükemmel 7/24 müşteri desteğinin keyfini çıkarmasını sağlarken, siz de istikrarlı bir gelir akışından yararlanabilirsiniz. Müşterilerinize iyi bir WordPress bakım planı satmanın harika bir yolu.

Bakım hizmetlerinizi yinelenen bir barındırma planıyla paketleyin ve müşterilerinizin hayatlarını kolaylaştırın.

Müşteriler, web siteleri sorunsuz çalıştığında en mutlu olanlardır. DreamHost barındırma paketlerini seçtiğiniz fiyata yeniden satın ve müşterilerinize sevecekleri kusursuz bir web sitesi deneyimi sunun.

Gelişmiş WordPress Bakım Planları

İşte planınızın bir parçası olarak sunabileceğiniz birkaç gelişmiş WordPress bakım hizmeti.

6. Performans ve Çalışma Süresi Takibi

Müşterilerinizin web sitesi ne kadar hızlı olursa, kullanıcı deneyimleri, dönüşüm oranları ve arama motoru sıralamaları da o kadar iyi olur. Bu nedenle performans optimizasyonu, WordPress bakım paketlerinizin çekici bir yönüdür; müşterilerinizin premium ücretler ödemeye istekli olacağı bir pakettir. Müşterilerinizin web sitesi hızlarını, yavaş hızlar ve zayıf çalışma süresi gibi sorunları tespit eden ve bunları çözmek için öneriler sunan Google PageSpeed ​​Insights gibi araçlarla test edebilirsiniz. Performans iyileştirmelerini aylık olarak raporlayarak bu hizmetle müşterilerinize daha fazla değer sunun. Performansı ve çalışma süresi izlemeyi WordPress bakım planınızın bir parçası olarak paketleyebilirsiniz.

Okumak:  WordPress Blog Yazılarını Yeniden Sıralama: Bir Kılavuz

7. İçerik Yönetimi

Kaynaklarınız varsa müşterilerinizin web içeriğini WordPress bakım planınızın bir parçası olarak güncelleyebilirsiniz. Bu, güncel olmayan blog gönderileri ve Hakkımda sayfalarında düzenli güncellemeler yapmanın yanı sıra e-ticaret müşterileriniz için yeni ürün ekleme ve kupon kodları yazmayı da içerebilir. İçerik yönetimi ayrıca bozuk bağlantıları düzeltmek ve web sitesi optimizasyonu ve kullanılabilirliği için diğer ayarlamaları yapmak için düzenli denetimleri de içerir.

8. Veritabanı Bakımı

WordPress veritabanları hantal olma eğilimindedir. Eski revizyonlar birikirken, modası geçmiş görseller ve temalar da bu karışıma ağırlık katıyor. Tüm bunlar yavaşlayan sitelere, zayıf çalışma süresine ve hayal kırıklığına uğramış müşterilere yol açar. Bu premium WordPress planlarına veritabanı bakımını ekleyin ve güncel olmayan revizyonları ve eklentileri temizlemek için her ay web sitelerini inceleyin. Temizleme işleminin bir kısmını otomatikleştirmek için bir eklenti de kullanabilirsiniz.

9. Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme

Siber saldırı durumunda gelişmiş korumanın gerekliliğini anlayan müşteriler, bunu WordPress web sitesi bakım planınıza eklerseniz büyük fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, güvenlik eklentilerini bir dereceye kadar kullanabilseniz de, kötü amaçlı yazılımların kaldırılması zaman alan bir iştir. Bu hizmeti sunmayı seçerseniz, bunu sorumlu bir şekilde ele almak için zamanınız ve kaynaklarınız olduğundan emin olun.

Müşterileri Web Sitesi Bakım Planına İhtiyaç Duyduklarına Nasıl İkna Edebiliriz?

Şu anda WordPress web sitesi bakım planları sunmak size harika gelse de, ajans sahipleri (anlaşılır şekilde) müşterilere bu planlar hakkında ulaşmaktan çekinebilirler. Sonuçta, müşterileri sitelerini sürekli güncellemeye ve bakımını yapmaya yatırım yapmaları gerektiğine ikna etmek, söylemek yapmaktan daha kolaydır! Bu süreci kolaylaştırmak için izleyebileceğiniz bazı yönergeleri burada bulabilirsiniz.

1. Bakımı Konuşmak İçin Beklemeyin

Bu, bakım planlarını müşterilerinize ilk toplantıdan itibaren aktarmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bunları erkenden temel hizmetler olarak bağlamsallaştırdığınızdan emin olun! Müşteriniz bu hizmetlere zaten aşina olduğunda, projenin sonunda bunları ve ilgili tüm ücretleri benimseme konusunda tereddüt etme olasılıkları daha azdır. Proje boyunca sürekli saha bakımının yararlarına ve değerlerine değinin. Bu, buzları kırmanın ve potansiyel müşterilerinizle WordPress bakım planlarınız hakkında konuşmanın en iyi yoludur.

2. Net Beklentiler Belirleyin

Başlangıçtan itibaren müşterinin destek talepleri nedeniyle aşırı yük altında kalmaktan kaçının. Siz ve müşterilerinizin, ne tür WordPress bakım planları sunduğunuz, planlarına hangi çalışmaların dahil edileceği ve hangi çalışmaların ekstra ücret gerektireceği konusunda net olduğunuzdan emin olun. Ayrıca müsaitlik durumunuzu, işteki geri dönüş sürenizi ve sorularına ne sıklıkta yanıt vereceğinizi de bildirmelisiniz.

3. Müşterilerinize Desteğinizi Seçmeleri İçin Bir Motivasyon Sunun

Müşterinizin düzenli WordPress web sitesi bakımı için oturum açmanın faydasını ve değerini görmesini kolaylaştırın. Bunu yapmanın doğrudan yollarından biri, gelecekteki projelerde indirimler sunmaktır; böylece bakım planını seçerlerse, önlerindeki işlerden daha fazla tasarruf etmiş olurlar. Benzer şekilde, bakım müşterilerine daha yüksek öncelik sunabilirsiniz; onların işleriyle diğerlerinden önce ilgilenirsiniz.

4. Destek Müşterilerini hafife almayın

Destek hizmetlerinin ardındaki işin çoğunu otomatikleştirebilseniz bile, vasat performans tuzağına düşmeyin! Sunduğunuz destek yeterince değerli değilse, bunu yeni müşterilere bu şekilde iletemezsiniz ve mevcut destekleri kaybedersiniz.

​​Kodlama Zorluğu Olmadan Web Sayfaları Oluşturun

En iyi bulut barındırma sağlayıcısında kolaylıkla şaşırtıcı web siteleri oluşturmak için Tek Tıklamayla Divi'yi DreamHost'te başlatın

Web Sitesi Bakım Planları Satış Sürecini Kolaylaştırmaya İlişkin Uzman İpuçları

Ne söyleyeceklerini öğrenmek için web sitesi bakım planları satan birkaç ajans sahibine ulaştık.

1. Müşteri ilişkilerinden yararlanın

“Müşteri kazanmak ve satış yapmak söz konusu olduğunda, öncelikle eski müşterilerinizi elinizde tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Yeni WordPress bakım hizmetlerinizi pazarlamanın zamanı geldi. Mevcut müşterilerinizi yeni teklifleriniz hakkında uyarmak için bir e-posta veya çağrı hazırlayın. Satış yapmaktan hoşlanmıyorsanız, müşterinize ve web sitesinin ihtiyaçlarına “giriş yapmak” için mektubu veya çağrıyı kullanın. Özel bir teklif veya indirimle başlayın. Satın almalarını ve sorularına yanıt vermelerini kolaylaştırın. Bu sayede yenilerini eklerken mevcut müşterilerinizi koruyabilirsiniz.”

2. Şeffaf Olun

  • Sistemlerinin arka ucunu göstererek onları web sitesi bakımının tam olarak ne gerektiği konusunda eğitin.
  • Sitede yapılması gereken haftalık/aylık/yıllık görevlerin bir kontrol listesine sahip olun.
  • Müşterilerinize aylık bir plan sunun, böylece hiçbir zaman hizmetlerinizi almak zorunda olmadıklarını hissederler.
  • Müşterilerden sabit bir ücret alın, böylece onlar için hiçbir sürpriz yaşanmaz.
  • Bakım paketinizin içerdiği ve içermediği her şey konusunda şeffaf olun. Netlik güven yaratır.
Okumak:  Sinyal Güçlendirici: Türkçe Sinyal Güçlendirici Cihazlarıyla Sinyal Gücünü Artırın

3. Müşterinin neye ihtiyacı olduğuna dair araştırmanızı yapın

“Birçok web sitesi firması, sadece kolay ve sürekli gelir yaratacaklarını varsayarak bakım planları sunuyor. Ancak bunun size gerçekten para kazandırmasına dikkat etmelisiniz. WordPress sitelerinin güncellenmesi/düzeltilmesi çok zaman alma potansiyeline sahiptir.

Aylık ücretler için sağlam bir fiyat teklifi vermeden önce web sitesinin arka ucunu görmek en iyisidir. Sitede aşırı eklenti varsa veya kötü kodlanmış tema veya eklentiler varsa, bu işlem değerinden daha fazla zaman alabilir. Özellikle WordPress, Gutenberg ve ekledikleri tüm yeni özellikler nedeniyle son bir yılda çok fazla değiştiği için.

Çoğu zaman hiçbir şey ters gitmez, ancak sorunlar ortaya çıktığında ve çözülmesi birkaç saat sürdüğünde kârınız ortadan kalkacaktır.

İşimizde, yalnızca bizi başka işler için işe alan kişilere bakım hizmeti sunuyoruz, dolayısıyla bakım planlarına odaklanmıyoruz. Tasarladığımız web siteleri için, müşteriye sürekli bakımın gerekli olacağını önceden bildiririz. Bir WordPress sitesinin bakımının içerdiği tüm karmaşıklık nedeniyle bakım planının gerekli olduğunu açıklıyoruz. Onlara ters gidebilecek her şeyi gösterdikten sonra her zaman planı kabul ediyorlar.”

4. Tüyleri atın

“WordPress bakım planlarınızı tüylerle doldurmayın. İnsanlara onlara gerçekten değer katan hizmetler sunun. Konuşmayı müşteri ilişkisinin erken safhalarında başlatın. Bakım planları, sonradan akla gelen bir düşünce ya da ilave bir hizmet olarak değil, 'altın standart' olarak sunulmalıdır. Fikir edinmek için diğer sağlayıcıların neler sunduğunu ve ücret aldığını araştırın. Ancak, benzersiz müşteri karışımınız sonuçta hizmetlerinizi en iyi şekilde nasıl fiyatlandıracağınızı belirleyecektir.”

5. Müşterinin gönül rahatlığına odaklanın

“Şirketler genellikle içerik ve eklenti güncellemelerini kendileri yapmak istemedikleri için bize yaklaşıyor. Öğrenmek için bilgi birikimleri, zamanları ve arzuları yok. Başka birinin onlar adına bu işle ilgilenmesini tercih ederler. Ve biz yardım etmekten çok mutluyuz.

Genellikle müşterilerin peşinde olduğu şey sadece biraz gönül rahatlığıdır.

Onlar için daha karmaşık görevlerin üstesinden gelebilecek bazı uzmanların el altında olmasının verdiği gönül rahatlığı. İster temel içerik girişi ister fiyat teklifi formundaki güncellemeler olsun, müşteriler destek aldıklarını bilmek isterler.

Eklenti güncellemeleri, WordPress bakım oyununda sizin için ekmek ve tereyağdır. Web sitenizin saldırıya uğraması fikri birçok insan için korkutucudur. Bu nedenle, eklenti güncellemelerini en iyi güvenlik biçimlerinden biri olarak satmayı seviyoruz. Ayrıca eklenti güncellemelerinin üstüne temel içerik güncellemelerini de ekliyoruz. Bu nedenle müşterilerimiz için gerçekten değerli bir anlaşma.”

6. Nişlere öncelik verin

“Bugünlerde pek çok rakip web sitesi paketleri sunuyor ve bunun için niş alanlara odaklanmanın en iyisi olduğuna inanıyorum. Örneğin, kaynak kullanımını optimize edecek teknikleri uyarlarken kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlayan performans odaklı tasarım web sitelerine odaklanıyoruz. Donanımın verimli kullanımıyla karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Bu, performansı artırmak için bir makinedeki kaynakları kullanan, gördüğümüz web sitelerinin çoğunluğunun tersidir.

Barındırılan hizmetlerin büyümesi ve çevrimiçi varlığa olan talebin artmasıyla birlikte, enerji tüketimi de orantılı olarak artıyor. Bunu yapmanın birkaç yolu, WordPress eklentilerinin sayısını azaltmak ve görevleri CLI aracılığıyla gerçekleştirmek veya Elementor veya Divi gibi şişirilmiş web sayfası oluşturucuları kullanmak yerine yapılandırma dosyalarını doğrudan düzenlemektir.”

Ayrıca Okuyun: Divi vs Elementor: 2022'nin En İyi WordPress Sayfa Oluşturucusu?

​​Güzel Bir Web Sitesi Oluşturmanın Gelişmesi İçin Güçlü Bir Ortam Gerekir!

Tek Tıklamayla güçlü DreamHost sunucularında Divi sayfa oluşturucuyu başlatın ve başarıya doğru uçun.

Kapanış

Hemen hemen her yeni girişimde olduğu gibi, WordPress bakım planlarınıza başlamadan önce araştırmanızı yapın. Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu araştırın ve ne sağlayabileceğinize karar vermek için kendi kaynaklarınızı değerlendirin. Çok geçmeden, bunlarla sürekli olarak tekrar eden bir gelir akışına sahip olmalısınız. Fiyat ve değer üzerinden satış hakkında DreamHost web seminerini ziyaret edin.