Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress.com ve WordPress.org: Temel Farklılıkları Anlayın

WordPress.com ve WordPress.org: Temel Farklılıkları Anlayın

Kendi web sitenizi oluşturmak eskiden yalnızca HTML ve CSS gibi programlama dillerine aşina olanlara özgüydü, ancak dünya ilerledikçe çevrimiçi dünya da gelişiyor. Herkesin sadece birkaç tıklamayla tamamen işlevsel bir web sitesine sahip olabileceği noktaya ulaştık.

En ünlü İçerik Yönetim Sistemlerinden (CMS) biri WordPress'tir. Neden WordPress kullanıyorsunuz? Bunun ana nedeni, inanılmaz derecede basit ve kullanımının kolay olmasıdır. Kullanım kolaylığı zirveye çıkmasına yardımcı oldu. Uzun ve zengin bir geçmişe sahip olan WordPress, bugün küresel web sitelerinin üçte birinden fazlasını çalıştıran en büyük CMS haline geldi.

WordPress'in ne için kullanıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Aynı adlara sahip iki örnek (wordpress.com ve wordpress.org) olduğundan kullanıcıların kafası karışabilir.

Aynı isme sahip olmalarına rağmen aralarında birçok fark vardır.

WordPress.com ve wordpress.org arasındaki farkları anlamak için okumaya devam edin.

WordPress.com

WordPress.com, WordPress web sitenizin barındırılmasıyla ilgilenecek bir hizmettir senin için. WordPress.com ile kullanıcı bir web sitesi oluşturabilir ve ardından rahatlayıp pazarlama veya içerik oluşturma gibi diğer görevlere odaklanabilir.

Merak ediyor olabilirsiniz, WordPress bir barındırma sitesi mi? Bu durumda, aslında web sitenizi barındırdığı için öyledir.

WordPress.com'un en büyük avantajlarından biri kullanımının tamamen ücretsiz olmasıdır. Herkes oturum açabilir ve tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturmaya başlayabilir. Ancak belirli bir alan adını kullanmak ve WordPress pazarlamasını web sitenizden kaldırmak istiyorsanız ücretsiz plandan kişisel plana yükseltme yapmanız gerekecektir.

Ancak daha fazla özelliğe sahip daha karmaşık bir web sitesine ihtiyacınız varsa, daha pahalı bir plana geçmeniz gerekecektir. Bazı özellikler yalnızca daha yüksek fiyatlı planlarda mevcuttur. Örneğin, bir kullanıcının WordPress İş planıyla alabileceği en kullanışlı özelliklerden biri, başka bir yerden bir WordPress teması satın alıp web sitesine yüklemektir.

Genel olarak, WordPress.com, web siteleri ve barındırma dünyasına yeni başlayanlar için daha uygundur ve aynı zamanda web sitelerini yürütme sorumluluğunun omuzlarına düşmesini istemeyen kullanıcılar için de çekici bir seçenektir. Sitenin her an çalışır durumda olacağı garanti edilmektedir.

Web Sitesi Oluşturmak için WordPress.com Nasıl Kullanılır?

WordPress.com, kullanıcıya yazılımı yüklemenin basit bir yolunu sunar ve kullanıcılarına web sitesi için ek bakım olanağı sağlar.

Okumak:  Temel Yönetilen BT Tanımları

WordPress.com arayüzüne ilk kez eriştiğinizde karşılanacaksınız ve bir hesap oluşturmanız istenecek.

Oturum açtıktan sonra alan adınızı seçebilirsiniz ve alan adınızı başka bir yere kaydetmeyi planlıyorsanız WordPress ücretsiz seçeneğini (örneğin.wordpress.com) seçebilirsiniz. Zaten bir alan adınız varsa, bunu eşleme veya aktarım yoluyla WordPress.com sitenize bağlayabilirsiniz. Bu seçenek ekranın sağ tarafında size sunulacaktır.

Gelecekteki web siteniz için alan adı ayarlamayı tamamladığınızda WordPress.com sizi bir ödeme seçeneği belirlemeye yönlendirir. Seçebileceğiniz ücretsiz seçeneğin yanı sıra en ucuz olanı aylık 4 dolarlık kişisel plandır. Bu planla bir yıl boyunca ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz. Web siteniz WordPress reklamlarından arındırılacak ve sınırsız e-posta desteği alacaksınız.

Tabii fiyat arttıkça fırsatlar da artıyor. 45$'lık e-ticaret planıyla SEO (arama motoru optimizasyonu) araçları gibi daha gelişmiş özelliklere sahip olabilir, hatta sitenizden reklam geliri bile elde edebilirsiniz.

Ve artık eğlence başlayabilir. Ödeme planını seçtikten sonra kendi web sitenizi oluşturabileceğiniz bir arayüze yönlendirileceksiniz. Web sitenizi adlandırma, ana sayfanızı güncelleme, e-posta adresini onaylama ve site menüsünü düzenleme seçeneği sunulacaktır.

Oradan birkaç kullanışlı seçeneğiniz var. Örneğin, sitenizi hareket halindeyken düzenlemenize olanak tanıyan WordPress uygulamasını hem Android hem de iOS cep telefonları için kullanabilirsiniz. Ayrıca son derece yararlı olabilecek geniş bir WordPress bilgi tabanına da erişebilirsiniz. Ayrıca WordPress.com, bir web sitesi oluştururken kullanabileceğiniz, telif hakkı olmayan fotoğraflardan oluşan geniş bir kitaplığa sahiptir.

WP-Yönetici Kontrol Panelinin sol tarafında hesapla ilgili bazı işlevleri bulabilirsiniz. Ödeme planınızı değiştirmek isterseniz Yükseltmeler bölümünden bunu yönetebilirsiniz. Kullanıcıların web sitenize bıraktığı tüm yorumları, Yorumlar bağlantısını tıkladığınızda bu bölümde rahatlıkla bulabilirsiniz. Web sitesinin görünümüne ve yüklediğiniz veya kullanımınıza sunulan eklentilere de bu bölümden ulaşabilirsiniz.

Her şey basit ve kullanıma hazır. Örneğin web sitenize bir eklenti yüklemek istiyorsanız Eklentiler bağlantısını tıklamanız yeterlidir. İstediğiniz eklentiyi tek tuşla kolayca kurabileceğiniz bir arayüze yönlendirileceksiniz.

Aslında bu kadar basit ve WordPress.com'un kullanıcı dostu web geliştirme dünyasında neden bu kadar popüler hale geldiğini anlamak çok kolay. Peki ya WordPress.org?

WordPress.org

WordPress.org açık kaynaklı bir yazılımdır — koduna herkes tarafından erişilebilir ve değiştirilebilir. WordPress.org, kendi kendine barındırılan WordPress olarak bilinir. Bu, kullanıcının kendi sitesinin oluşturulması üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu anlamına gelir.

Sitenizi oluşturmak için temalar yükleyebilir ve çeşitli eklentiler arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanıcı, çeşitli temalar ve eklentiler arasından seçim yaparken hiçbir şekilde sınırlı değildir; bu, kalabalığın arasından sıyrılmaya çalışıyorsanız önemli olabilir. Öte yandan sitenizin barındırılmasından siz sorumlu olacaksınız.

Okumak:  Google Arama'yı Kullanmanın Temel Avantajlarını Keşfedin

👉

WordPress.org ile istediğiniz temayı özelleştirebilir, hatta CSS ve PHP yardımıyla kendi temanızı sıfırdan oluşturabilirsiniz. WordPress.org güvenlik, analiz ve daha fazlasıyla ilgilenen özelliklerle hayatınızı kolaylaştırabilir.

Kendi kendine barındırılma konusunda temkinli davranıyorsanız, gerçekte korkulacak pek bir şey olmadığını bilin. Ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunla ilgili yardım bulmaya adanmış birçok WordPress topluluğu ve forumu vardır. Ayrıca WordPress.org'da hem atölye çalışmaları hem de makaleler şeklinde çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

Ayrıca barındırma şirketleri, sizi bu görevlerin bazılarından kurtarabilecek Yönetilebilir WordPress hizmetleri sunmaktadır.

Web Sitesi Oluşturmak İçin WordPress.org Nasıl Kullanılır?

Web sitenizi WordPress.org ile oluşturmayı seçerseniz süreçteki ilk adım kurulum olacaktır. WordPress, resmi WordPress.org web sitesinden cihazınıza ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir yazılımdır. Zaten bir cPanel hesabınız varsa, Softaculous veya Fantastico kullanarak WordPress’i cPanel’e indirip yükleyebilirsiniz.

Yazılımı yükledikten sonra WordPress.com'a benzeyen bir arayüzle karşılaşacaksınız. Soldaki daha karanlık bir kutuda WordPress hesabınız için güncellemeler, eklentiler ve temalar gibi yönetim işlevlerine erişebilirsiniz. Buradan kullanıcı, WordPress web sitesindeki tüm yorumları da inceleyebilir ve bu, web sitenizin ziyaretçileriyle etkileşimi büyük ölçüde geliştirebilir.

Bir WordPress eklentisi yüklemek veya görünümünü değiştirmek zahmetsizdir. Yalnızca birkaç tıklamayla, içeriğinizi kaybetme endişesi duymadan web sitenizin görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Burada olasılıklar sonsuzdur; içeriği oluşturmak yeterince karmaşıktır ve WordPress ile çeşitli temaları deneyerek web sitenizin içeriği için neyin en iyi görüneceğine kolayca karar verebilirsiniz. Soyunma odasında pantolon seçmek kadar acısız.

WordPress.com ve WordPress.org: Hangisi Size Uygun?

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Peki tüm bunlar benim için ne kadar önemli?

Hem WordPress.com hem de WordPress.org'un avantajları ve dezavantajları vardır ve sonuçta önemli olan ne tür bir web sitesi oluşturduğunuz ve CMS'nizden ne beklediğinizdir.

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki ana kutuplardan biri, WordPress.org ile kendi web sitenizi barındırabilmeniz, WordPress.com kullanıyorsanız web sitenizi WordPress.com'un barındırmasıdır. Bu, eğer yeni başlıyorsanız WordPress.com'u zahmetsiz hale getirir, ancak size muadillerinden daha az özgürlük verir.

WordPress.com ile birkaç tıklamayla basit bir web sitesine sahip olabilirsiniz ancak daha karmaşık temalar ve eklentiler için kullanıcının ödeme planını yükseltmesi gerekecektir. Bunun yanı sıra, kullanıcının daha yüksek bir ödeme planına yükseltme yapmaması durumunda seçebileceği çok fazla tema yok. Anında tanınabilecek farklı bir web sitesi oluşturmaya çalışıyorsanız, bu bazı endişelere yol açabilir.

Eklentilerin görünümüne ve çeşitliliğine önem veriyorsanız ancak çok fazla para harcamak istemiyorsanız WordPress.org sizin için daha iyi bir çözüm olabilir. Ancak blogunuzun veya web sitenizin muhtemelen diğer binlerce web sitesiyle aynı temaya sahip olmasının bir sakıncası yoksa ve bunların hepsinin basitliği ilginizi çekiyorsa, o zaman WordPress.com gidilecek yol olabilir.

Okumak:  E-posta Pazarlamanın Gücü: Başarılı Bir Pazarlama Stratejisinin Temel Unsuru

Her iki durumda da, her iki durumda da, herhangi bir deneyime gerek kalmadan, sıfırdan tamamen işlevsel ve harika görünümlü bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Ancak Yönetilebilir WordPress seçeneği de mevcuttur. Bu seçenek her şeye sahip olmanızı sağlar: basitlik ve sorunsuz bir deneyim ile ihtiyacınız olduğu kadar yaratıcı özgürlük.

Bana Hosting'ten Yönetilen WordPress Barındırma'yı düşünün

WordPress yazılımının özgürlüğünü ve rahatlığını, yönetilen web sitesi barındırma konusunda kaygısız bir deneyimle birleştirin. Peki WordPress barındırma nedir? Peki yönetilen WordPress nedir?

Yönetilen barındırma terimi, esas olarak, barındırma sağlayıcınızın web sitenizin yönetimi ve güvenliğiyle ilgilendiği ve aynı zamanda onu sürekli çalışır durumda tuttuğu bir hizmeti tanımlar. Zaten bildiğimiz gibi, WordPress web siteleri internetteki tüm web sitelerinin üçte birinden fazlasını oluşturur ve WordPress kullanıcıları için uygun bir seçenek, WordPress barındırma yönetimini yönetmektir.

Bana Hosting'i tam olarak yönetilen WordPress'i bu kadar kullanışlı kılan bazı özellikler şunlardır:

  • Her zaman açık olan güvenlik izleme.
  • Yılın her günü 7/24 WordPress uzmanlarından destek.
  • 280'den fazla konumla Cloudflare tarafından desteklenen yerleşik bir Bana Hosting Edge CDN'si.
  • Ve web sitesinin ultra hızlı yüklenmesi için gelişmiş önbelleğe alma.

Bana Hosting ayrıca tarayıcı yükleme süresini önemli ölçüde artırabilen görüntü sıkıştırma da sunar. Bana Hosting yönetilen WordPress planlarına sahip premium araçlar arasında Görsel Karşılaştırma, Sağlam Güvenlik Pro, Sağlam MerkeziTinyPNG ve Qubely Pro.

Bana Hosting'in sahip olduğu aşım ücretleri, trafik sınırları ve ölçülü sayfa görüntülemeleridir.

Bana Hosting, çeşitli tamamen yönetilen WordPress barındırma planları sunar ve seçtiğiniz her planla birlikte bir hazırlama ortamına, 30 günlük yedeklemelere ve sınırsız e-posta hesabına sahip olursunuz. Ayrıca 30 günlük para iade garantisi seçeneğiniz de vardır, böylece planınızı seçerken kendinizden emin olabilirsiniz.

Bugün başlamak için planlarımıza göz atın.