Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress Cron İşleri: Nedir ve Nasıl Yapılır?

WordPress Cron İşleri: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Birçok WordPress geliştiricisinin, özellikle de yeni başlayanların, “WordPress cron nedir” ve “WordPress cron işleri nasıl yönetilir?” gibi ortak soruları vardır. Cevap basit!

Cron, belirli bir saat, tarih veya aralıkta görev yürütmeyi (komut dosyası veya komut) zamanlamaya yönelik standart bir UNIX yardımcı programıdır. Yürüteceği göreve cron işi denir. Tahmin edebileceğiniz gibi cron işinin amacı, zamanınızı daha verimli kullanabilmeniz için tekrarlayan görevleri otomatikleştirmektir.

Bununla birlikte, WordPress cron işi standart crondan biraz farklıdır, bu nedenle eyleme ve sürece dalmadan önce WordPress cronunun ne olduğunu ve görev otomasyonu için nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

WordPress Cron Nedir?

WordPress'in güncellemeleri kontrol etmek, bir gönderiyi yayınlanmak üzere planlamak ve yorumları çöp kutusundan silmek gibi görevleri zamanlamak için kendi cron sistemi vardır. Tüm cron işleri WP-Cron tarafından gerçekleştirilir.

Adı (ve ana fikri) UNIX cron'undan gelse de, WordPress cron'u bu şekilde çalışmaz ve görev zamanlaması için aralıkları kullanır. WordPress tarafından sağlanan varsayılan zaman aralıkları saatlik, günde iki kez, günlük ve haftalıktır. Burada zamana dayalı görevler sitenizi ziyaret eden kullanıcılara bağlıdır; bu, WordPress cronunun yalnızca bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde yürütüleceği anlamına gelir.

Başka bir deyişle, sayfa yüklendiğinde WordPress cron'u çalıştırılır. Bazen bu o kadar güvenilir olmayabilir ve bu nedenle birçok kullanıcı WP-Cron işi yerine sunucu düzeyinde bir cron işini tercih eder.

WordPress Cron’un Avantajları

Bir web sitesi sürecini otomatikleştirmek istiyorsanız veya düzenli olarak kontrol etmeniz, doğrulamanız ve kontrol etmeniz gerekiyorsa cron işleri işinize yarayabilir. Örneğin, bir sunucuya günde bir kez ping atmak, sistemin durumunu her saat başı kontrol etmek (ve veritabanına giriş yapmak) vb. isteyebiliriz.

WP Cron, WordPress çekirdeği ve diğerlerinin işini kolaylaştırır eklentiler zamana dayalı görevleri gerçekleştirmek için. Linux komutları bilgisi gerektiren gerçek bir cron işi kullanmak yerine WordPress Cron işi kurmak nispeten kolaydır.

Ayrıca, WP-Cron görevleri zamanlamak için aralıklar kullandığından, bir görevin tam olarak çalışması gereken zamanı belirten gerçek bir crondan farklı olarak, zamanlanan süre geçse bile görevinizin sonunda çalışacağından emin olabilirsiniz. Zaman geçerse ve görev çalışmazsa, siz onu manuel olarak yeniden planlayana kadar görev tekrar çalışmaz.

Okumak:  Basit WordPress web sitesi bakım ipuçları

WordPress Cron İşleri Nasıl Yönetilir

WordPress cron işlerini kurmanın ve yönetmenin birçok yolu vardır, ancak size iki popüler yöntem göstereceğim. Yönetilen WordPress barındırma hizmetimizi kullanırken bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

İlki şöyle bir cron yönetim eklentisi kullanıyor WP Kontrolü Bu, WordPress cron işlerini doğrudan WP kontrol panelinden eklemenize, değiştirmenize ve yönetmenize olanak tanır. Ayrıca bir cron işi oluşturabilir, kancalar ve işlevler oluşturabilir ve görevler için özel zaman aralıkları tanımlayabilirsiniz.

Ve ikinci yöntem ise WordPress CLI'si.

WordPress Cron İşleri Eklentilerle Nasıl Yönetilir

WordPress uygulamanız için WordPress cronunu görüntülemenize ve kontrol etmenize olanak tanıyan WP Crontrol eklentisini kullanacağım. WP cron işlerini yöneten ve 200.000'den fazla aktif kuruluma sahip popüler eklentidir.

WP-Cron sürekli çalışmıyor. Varsayılan olarak, wp-cron.php her sayfa yüklemesinde etkinleşir ve bu, yüksek trafikli web sitelerinde sorunlara neden olabilir. Bir web sitesinde yeterli PHP çalışanı yoksa, bazen bir istek gelir ve WordPress cron'u üretir, ancak cronun çalışana dayanması gerekir ve bu yüzden adil olur.

Bu, WordPress cron işlerini yönetmenin en kolay yöntemidir ve WordPress cron olaylarını hızla görüntüleyebilir, düzenleyebilir, oluşturabilir, silebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Öyleyse başlayalım!

Adım 1: WP Kontrol Eklentisini Kurun

Diğer eklentiler gibi, eklenti deposundan WP Crontrol'ü kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

Kurulduktan sonra, Araçlar sekmesinde yeni bir “Cron Olayları” seçeneğinin göründüğünü fark edeceksiniz.

2. Adım: Cron Olaylarını Görüntüleyin ve Anlayın

Daha sonra Cron Olayları'na tıklamanız ve WordPress uygulamanızda çalışan cron olaylarının bir listesini görmeniz gerekir.

Bu bölümden cron etkinliklerinizi çalıştırabilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Farenizi herhangi bir cron olayının üzerine getirdiğinizde bu seçeneği göreceksiniz.

Ayrıca bu cron işleri hakkında yararlı bilgiler bulacak ve hangi cron işinin hangi amaçla kullanıldığını hızlı bir şekilde belirleyecek ve çok daha fazlasını bulacaksınız.

 • İlk sütunda Hook, WordPress çekirdeği veya herhangi bir eklenti tarafından kullanılan kancanın adını gösterir. Örneğin, “wp” öneki bunun WordPress çekirdeğinin bir cron'u olduğunu gösterir.
 • Ayrıca bu cron olaylarını silme seçeneğinin olmadığını da fark edeceksiniz ancak şimdi düzenle ve çalıştır seçeneklerini kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, eklentileriniz için başka öneklerin kullanıldığını fark edeceksiniz (örneğin, WooCommerce için “wc” veya “woocommerce”).
 • İkinci sütun olan Argümanlar, yalnızca kanca işlevlerine aktarılan argümanları içerir.
 • Üçüncü sütun bu cron işinin bir dahaki sefere ne zaman çalışacağını gösterir.
 • Dördüncü sütun olan Eylem, bu cronun hangi eylemi gerçekleştireceğini gösterir (cron işinin “işlevi”).
 • Son sütun cron işlerinin yinelenme zamanlarını tanımlar. Bu, zamanlanan görevin zaman aralığıdır.
Okumak:  E-Ticaret Web Siteleri için SEO Nasıl Yapılır: Teknikler, Araçlar ve amp; En İyi Uygulamalar

3. Adım: Cron Etkinliğini Düzenleyin

Şimdi bu eklentiyi test etmek için bir WP cron işini düzenleyelim.

 • Bir kancanın adına gidin ve düzenle'yi tıklayın.
 • Yeni bir bölüm, “Cron Etkinliğini Düzenle” farklı alanlar göreceğiniz yerde açılacaktır. Benim durumumda, ben düzenledim “wp_privacy_delete_old_export_files” kanca.
 • Daha sonra, bu cron işinin tekrarını 'Saatte Bir (saatlik)' olarak değiştireceğim.

Adım 4: Özel Zaman Aralığı Ekleme

Daha sonra size cron etkinlikleriniz için nasıl özel bir zaman aralığı ekleyeceğinizi göstereceğim.

 • WordPress Ayarları → Cron Programları'na gidin.
 • Şimdi, “Cron Programı” sekmesini tıkladığınızda, planlanan zaman aralıklarının ayrıntılarını göreceğiniz yeni bir ekran görünecektir.
 • Dahili Ad, Aralık Saniyesi ve Görünen ad alanlarını doldurun ve ardından Cron Zamanlaması Ekle'ye tıklayın.
 • Aralığın girişinin saniye cinsinden olduğunu unutmayın. Aralığı 10 dakikaya ayarlamak için 600 saniye kullanacağım.
 • Artık cron etkinliğinizi düzenleyebilir ve onu özel aralığınızla değiştirebilirsiniz.

Adım 5: Yeni Bir Cron Etkinliği Ekleme

Artık cron etkinlikleriniz için basit görevleri nasıl yöneteceğinizi biliyorsunuz, peki ya WordPress uygulamanıza kendi cron işinizi eklemek isterseniz? Merak etme; çok basit ve aşağıdaki talimatları izlemelisiniz.

 • İlk önce Cron Etkinliği Ekle'yi tıkladığınızda cron ekleme bölümüne gireceksiniz.
 • Ardından, istediğiniz gibi bir kanca adı verin (normal PHP adlandırma kurallarına uymalı ve boşluk olmamalıdır).
 • Ardından bağımsız değişkenler ekleyin (isteğe bağlıdır); benim durumumda boş.
 • Daha sonra herhangi bir seçeneği seçin ve Sonraki Çalıştırma alanına bir süre girin.
 • Son olarak, yeni cronunuz için bir yinelenme zamanı (zamanlama zamanı) seçin ve Etkinlik Ekle'ye tıklayın.
 • Bununla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, çalışan cron işi ayarlarını cron olaylarınızdan kontrol edebilirsiniz.
 • Yeni bir cron işi ekledikten sonra cron etkinlikleri sekmesine gidin ve yeni oluşturulan cronunuzu kontrol edin. Eylem sütununun size Hiçbiri (hata) göstereceğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, bu cron işi için herhangi bir eylem tanımlamamış olmanızdır.
 • Bu nedenle birkaç satır kod yazmanız gerekir. Temanın Function.php dosyası ve bir eylem ekleyin.
 • Git WordPress Kontrol Paneli → Görünümve üzerine tıklayın Tema Dosya Düzenleyicisi.
 • Tıkla fonksiyon.php adresinden dosya Tema Dosyaları sayfanın sağ tarafındaki seçenek.
 • Hemen sonra aşağıdaki kod satırlarını ekleyin temanızın function.php dosyasına

add_action('cloudways_new_cron', 'cw_function' ); function cw_function() wp_mail( '[email protected]', 'DreamHost Cron', 'DreamHost – Yönetilen Bulut Barındırma!' );

Yukarıdaki resimde doğrudan WordPress kontrol paneliyle düzenlediğimi görebilirsiniz. Dilerseniz bu dosyayı FileZilla gibi bir FTP istemcisi aracılığıyla düzenleyebilirsiniz.

Daha sonra e-posta gelen kutusunu kontrol edin ve mesajı alıp almadığımıza bakın.

Tada! Tamamlandı ve başarıyla yeni bir cron etkinliği ekledik.

Okumak:  Fotoğrafçılar için En İyi 13 WordPress Eklentisi

WP CLI ile WordPress Cron İşleri Nasıl Yönetilir

Ayrıca tüm WordPress cron işlerinizi WordPress CLI'den görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. DreamHost'te terminali başlatmanız ve sunucu kimlik bilgileriyle oturum açmanız gerekir.

 • Sunucunuza giriş yapmak için PuTTy'yi kullanabilirsiniz. Sunucunuzun IP adresini girin ve Aç'a tıklayın.
 • DreamHost sunucu yönetim panelinden sunucunuzun kullanıcı adını ve şifresini PuTTy'ye girin.
 • Daha sonra WordPress uygulamanızın yolunu yerleştirin. Benim durumumda URL şuydu:

cd uygulamaları/urrghmpqks/public_html/

 • Daha sonra şu komutu çalıştırmanız gerekir:

wp cron olay listesi

 • Kanca adını, sonraki çalıştırma süresini, sonraki çalıştırmaya göreli ve yinelemeyi (planlanan zaman) görebilirsiniz.

Gerçek Bir Cron İşi Nasıl Kurulur

Artık WordPress cron işinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Düşük trafik, belirli bir zamanda çalıştırılması gereken önemli görevler, aşırı DDoS saldırıları veya yüksek sayfa yükleme süresi için bunu gerçek bir cron işiyle değiştirmek isterseniz ne olur?

Öyleyse başlayalım!

Adım 1: wp-config.php Dosyasını Açın ve Düzenleyin

Öncelikle wp-config dosyasını FileZilla gibi bir FTP istemcisi veya PuTTY gibi SSH istemcisi kullanarak açmanız gerekir. Daha sonra dosyayı düzenleyin ve aşağıdaki kod satırını yazdığı satırın önüne yerleştirin. /* Bu kadar. Düzenlemeyi bırakın! Mutlu bloglama. */

define('DISABLE_WP_CRON', true);

Bu kod, WordPress sitenizde çalışan cron olaylarını devre dışı bırakır ve artık gerçek bir cron işi oluşturabilirsiniz.

Adım 2: Sunucuya Yeni Bir Cron İşi Ekleme

Ardından DreamHost platformunuzda oturum açın ve şuraya gidin: Uygulama Yönetimi paneli → Cron İş Yönetimi → Gelişmiş bölümü.

Ardından aşağıdaki komutu ekleyin ve Değişiklikleri Kaydet'i tıklayın:

*/5 * * * * wget -q -O – 'https://wordpress-413270-1299955.cloudwaysapps.com/wp-cron.php?doing_wp_cron' >/dev/null 2>&1

Yukarıdaki komutta öncelikle cron işi için beş dakikalık bir aralık tanımladım. Zaman çizelgesi ifadesini kontrol etmek için bu siteyi kullanabilirsiniz. Benim durumumda */5 * * * * aralık ifadesidir.

Bu kadar! Gerçek bir cron işini başarıyla eklediniz.

Özet

Umarım bu makale WordPress cron işinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmuştur. WordPress cron işlerini yönetmek için iki yöntemden bahsettim; biri bir eklenti aracılığıyla, diğeri ise WP-CLI aracılığıyla. Ayrıca WordPress canlı sunucusunda gerçek bir cron işi kurmayı da tartıştım. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bana bildirin.

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!