Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress Güncellemeleri: Bir Güncelleme Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yüklenir

WordPress Güncellemeleri: Bir Güncelleme Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yüklenir

Yarın tekrar hatırlat. Ve yeniden. Ve yine ondan sonraki gün.

Kendi serbest işinizi yürütmekle meşgul olduğunuzda, bilgisayarınızın işletim sistemini güncellemek için nadiren zaman ayırmak istersiniz. Ancak bir WordPress güncellemesi söz konusu olduğunda, ertelemeye basarken iki kez düşünmek isteyeceksiniz.

WordPress güncellemeleri sitelerin sorunsuz çalışmasını ve güvenlik tehditlerine karşı korunmasını sağlar. Bu yazıda güncelleme türleri, WordPress'in güvenli bir şekilde nasıl güncelleneceği, WordPress'in manuel güncellemesinin nasıl yapılacağı ve bir WordPress web sitesini güncellemenin farklı yöntemleri açıklanmaktadır. Ayrıca ilk WordPress kurulumunda size rehberlik edebiliriz.

WordPress Güncellemesi nedir?

WordPress güncellemesi, bir web sitesini çalıştıran sistemlerin en son WordPress sürümüyle çalışmasını sağlar. Bilgisayarınızın ve telefonunuzun işletim sistemlerini güncellemeniz gerektiği gibi, WordPress sisteminizi de güncel tutmalısınız.

WordPress güncellemeleri şunları içerir:

 • Sistem güncellemeleri — Bu güncellemeler, bir web sitesini çalıştıran temel WordPress yazılımı için geçerlidir.
 • Eklenti Güncellemeleri — Çekirdek sisteminizi güncel tutmanın yanı sıra, tüm aktif eklentilerde de güncellemeler çalıştırmanız gerekir.
 • Tema Güncellemeleri — Tema geliştiricileri ayrıca WordPress temalarının WordPress'in daha yeni sürümleriyle uyumlu kalmasını sağlamak için güncellemeler yayınlar.

WordPress Sitenizi Güncellemek Neden Önemli?

Bir WordPress sitesini güncel tutmak sitenin performansını ve güvenliğini artırır. Web sitesi hızı, sitenin başarısı hakkında birçok şeyi belirler. Yükleme süreleri yavaş olan siteler genellikle arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer alır ve dönüşüm oranlarında düşüş yaşanır. WordPress'in eski sürümleri ve herhangi bir eklenti siteyi yavaşlatabilir. WordPress'in daha yeni sürümleri, sitenizin performansını artırmak için tasarlanmış güncellenmiş özellikleri de içerir.

WordPress'in güncellenmemesi de güvenlik riski oluşturur. WordPress dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olarak yer alıyor. Ne yazık ki sistemin yaygın kullanımı onu bilgisayar korsanlarının sıklıkla hedefi haline getiriyor. WordPress geliştiricileri güvenlik açıklarını öğrendikçe WordPress’in bir sonraki sürümünde güvenlik yamaları sağlıyorlar. WordPress sisteminizi güncellemiyorsanız hayati önem taşıyan güvenlik iyileştirmelerini kaçıracaksınız.

Okumak:  Mevcut Bir WordPress Eklentisine Birim Testleri Ekleme

Aynı şey eklentiler için de geçerlidir. Eklentiler birisinin sitenize saldırmasının en kolay yollarından bazılarını temsil eder. Sisteminizi ve eklentilerinizi güncel tutmak bazı güvenlik açıklarınızı ortadan kaldırır.

WordPress Güncellemesinden Önce Yapılması Gerekenler

Bir WordPress web sitesini güncellemeden önce sitenizin tam bir yedeğini alın. Tüm çekirdek sistem dosyalarını, medya dosyalarını, temaları, eklentileri ve veritabanlarını yedekleyin. Yedekleme yapmak için tasarlanmış bir eklenti kullanabilir veya barındırma sağlayıcınıza danışabilirsiniz. Birçok barındırma planı, özellikle yönetilen WordPress barındırma, bir yedekleme hizmeti içerir.

Otomatik Güncelleme WordPress vs. Manuel Güncelleme WordPress

WordPress'i güncelleme hazırlığınızın bir parçası olarak otomatik ve manuel güncellemeler arasında karar vermeniz gerekir.

Çoğu site sahibi için otomatik güncelleme en iyi sonucu verir. Otomatik güncellemeler arka planda gerçekleşir, böylece siteniz, güncellemeleri çalıştırmayı hatırlamanıza gerek kalmadan her zaman WordPress'in en son sürümünde çalışır.

Ancak otomatik güncellemeler bazı web siteleri için sorun yaratabilir. WordPress'in büyük sürümleri genellikle geriye dönük uyumluluğu olmayan yeni özellikler içerir. Siteniz, WordPress'in en son ana sürümüne güncellediğinizde bozulabilecek bir tema veya eklenti üzerinde çalışıyorsa, otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmalısınız.

WordPress Otomatik Güncelleme Nasıl Yapılır?

Çoğu web barındırıcısı varsayılan olarak otomatik güncellemeleri etkinleştirir. Hesabınızın ayarlarını görmek için sunucunuza danışın. Siteniz yükseltme nedeniyle bozulma riskiyle karşı karşıya değilse otomatik güncellemelere devam edebilirsiniz. Ek bir güvenlik önlemi olarak, bir WordPress güncellemesinin sitenizdeki bir şeyi bozması durumunda sitenizi önceki bir sürüme geri yükleyebilmeniz için otomatik bir yedekleme planı düşünün.

WordPress'i Manuel Olarak Güncelleme

Şimdi WordPress'in manuel güncellemesinin nasıl yapılacağını tartışalım.

Otomatik güncellemeleri devre dışı bıraktıysanız manuel güncelleme yapmanız gerekir. Tek tıklamayla güncelleme veya tam manuel güncelleme arasında seçim yapabilirsiniz.

Okumak:  Craft CMS ve WordPress: 2024'te Hangisini Kullanmalısınız?

Tek tıklamayla güncellemeyi tamamlama adımları:

1. WordPress yöneticinize giriş yapın.

2. Kontrol Paneli altındaki Güncellemeler bölümüne gidin.

3. WordPress'in en son sürümünü çalıştırmıyorsanız şu seçeneği göreceksiniz: “Şimdi güncelle.” O düğmeye tıklayın.

4. WordPress, kurulum işlemi sırasında otomatik olarak en son sürümü getirecek ve sitenizi bakım moduna geçirecektir. İlerlemeyi ekranınızdan takip edebilirsiniz.

Tamamlandığında, sizi yükseltilmiş sürümdeki yeni özelliklerle ilgili bilgilerin bulunduğu bir ekrana yönlendirecektir.

Tam manuel güncellemeyi tamamlama adımları:

 1. En son sürümü indirin WordPress sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 2. Dosyayı açın.
 3. WordPress yöneticinize giriş yapın ve tüm eklentileri devre dışı bırakın.
 4. Web barındırıcınızdan wp-include ve wp-admin dizinlerini silmek için FTP veya kabuk erişimini kullanın. Ardından yeni wp-includes ve wp-admin dizinlerini web barındırıcınıza yükleyin.
 5. Wp-content klasörünüze gidin ve güncellemenin wp-content klasöründeki dosyaları tek tek yükleyin. Mevcut dosyaların üzerine yazmak istiyorsunuz ancak diğer dosya veya klasörleri silmeyin.
 6. Güncellemenin kök dizinindeki tüm gevşek dosyaları, wp-login.php gibi ana WordPress kök dizininize yükleyin.
 7. Bir tarayıcıdan WordPress yönetici sayfanıza gidin. Muhtemelen tekrar giriş yapmanız gerekecek. Gerekirse veritabanınızı güncelleme konusunda size rehberlik edecektir.
 8. Eklentilerinizi etkinleştirin.
 9. Önbelleğinizi temizleyin.

WordPress'i manuel olarak güncellemeye ilişkin daha ayrıntılı adım adım talimatlar için WordPress belgeleri.

Güncellemem Başarısız Olursa Ne Olur?

WordPress güncellemeniz başarısız olursa sitenizi bir yedekten geri yükleyebilir ve tekrar deneyebilirsiniz.. Otomatik güncellemeyi veya tek tıklamayla güncellemeyi denediyseniz başarısız olduysanız, bunun yerine tam manuel güncellemeyi deneyebilirsiniz. Başarısız bir güncellemeden sonra manuel güncellemeyi tamamlamak için 6. ve 7. adımlar arasında dosya bakımını WordPress dizininizden silmeniz gerekir.

WordPress Güncellemesinden Sonra Ne Yapmalı?

WordPress güncellemesini tamamladıktan sonra her şeyin iyi göründüğünden ve düzgün çalıştığından emin olmak için sitenizi kontrol edin. Temanızı ve eklentilerinizi yeni WordPress sürümünüzle uyumlu olacak şekilde güncellemeniz gerekebileceğini unutmayın.

Okumak:  ChatGPT ile Kullanıcı Etkileşimini Artırma: Bir Pazarlamacı Kılavuzu

Bana Hosting ile WordPress Güncellemelerini Basitleştirin

Artık WordPress'i güvenli bir şekilde nasıl güncelleyeceğinizi biliyorsunuz. Ancak hepsini kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Bana Hosting'ten yönetilen WordPress barındırma, bir WordPress sitesini güncelleme zorluğunu ortadan kaldırır. Tüm planlar, çekirdek sistem dosyaları ve eklentileri için otomatik güncellemeleri içerir. Eklenti güncellemeleri ayrıca bir eklenti güncellemesinin sitenizin düzeni üzerindeki etkilerini tespit etmek için Görsel Denetleyiciyi de içerir.

Yönetilen barındırmayı bugün deneyin ve WordPress güncellemeleri konusunda endişelenmeyi bırakın.

Bugün başlamak için tam olarak yönetilen WordPress barındırma planlarımıza göz atın.