Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress Gutenberg Blokları Nasıl Kullanılır

WordPress Gutenberg Blokları Nasıl Kullanılır

WordPress dünyadaki en popüler İçerik Yönetim Sistemidir (CMS). Basitçe söylemek gerekirse CMS, web sitenizin katmanlarını kontrol etmek için kullandığınız bir arayüzdür.

Her web sitesi ön ve arka uçtan oluşur. Ön uç, ziyaretçilerin sitenize girdiğinde gördükleri görsel katmandır ve çeşitli sayfalardan oluşur. Arka uç, web sitenizin nasıl çalıştığını kontrol etmek için üzerinde çalıştığınız katmandır.

Eklentiler, güvenlik, tasarım, medya ve daha fazlası olsun, web sitenize işlevsellik eklemenize yardımcı olan arka uç bileşenlerine iyi bir örnektir.

En önemli eklenti türlerinden biri sayfa oluşturuculardır. Sayfa oluşturucular, kullanıcıların değişiklikleri gerçek zamanlı olarak görmesine olanak tanıyan sürükle ve bırak özelliklerine sahiptir. Ne yazık ki, sayfa oluşturucular web sitenize ağırlık katabilir çünkü siz göremeseniz bile kodu kullanmaya devam ederler. Ağırlık web sitenizi yavaşlatır ve bu da arama motoru sıralamanızı sabote eder.

Temiz kod kullanan, hafif ve süper hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmak gerçekten önemlidir ve artık arama motorları için bir sıralama faktörüdür. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsanız bunları yapmanızı kolaylaştıran bir siteye sahip olmanız gerekir.

Gutenberg Blok Düzenleyicisi

Kasım 2018'de WordPress, Gutenberg adında yeni bir blok düzenleyiciyi tanıttı.

Gutenberg, tıpkı sayfa oluşturucu eklentileri gibi, web sitelerinizi görsel olarak, sürükleyip bırakarak oluşturmanıza yardımcı olur. Ancak bu bir üçüncü taraf eklentisi değildir. WordPress'in çekirdeğinde yerleşiktir. Temiz kod kullanır, hafiftir ve süper hızlıdır. Bu şekilde Gutenberg, arama motoru dostu olmanızı sağlar. Gutenberg, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için süper hızlı web siteleri oluşturmayı çok kolaylaştırıyor, böylece organik olarak daha üst sıralarda yer alabiliyorlar.

Okumak:  2024'te Facebook Marketplace'te Gizli Bilgiler Nasıl Görülür?

İçerik “bloklar” halinde kategorize edildiğinden, derleyiciye “blok düzenleyici” adı verilir. Bloklar, sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır. Özel kod yazmanıza gerek kalmadan multimedya içeriğini eklemenize, düzenlemenize, tasarlamanıza ve yeniden düzenlemenize yardımcı olurlar. Bu şekilde kod konusunda endişelenmenize gerek kalmadan ilgi çekici ve kaliteli içerik oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Bloklar çok esnektir ve yaratıcı olmanıza ve kendi marka tasarımınızı oluşturmanıza olanak tanır. En iyi özelliklerden biri, marka estetiğinize uygun benzersiz özellikler oluşturmak için kullanabileceğiniz “özel bloklar” seçeneğidir. Önceden tasarlanmış temalar ve özelliklerle sınırlı olmak zorunda olmamak yaratıcı açıdan özgürleştiricidir.

Gutenberg Bir Editörden Daha Fazlasıdır

Gutenberg, sayfaların, gönderilerin ve ürünlerin oluşturulma biçiminde devrim yaratarak WordPress'e diğer CMS seçeneklerine göre önemli bir avantaj sağlıyor.

Buna rağmen Gutenberg tartışmalı bir değişikliktir. Bazı insanlar bunun gerekli bir değişiklik olduğunu düşünürken, bazıları da her zaman yaptıkları şeyleri tercih ediyor. Ancak Gutenberg'in sadece yeni bir editör olmadığı şüphe götürmez. WordPress'teki heyecan verici gelişmeler için birçok olasılığın önünü açar.

Gutenberg Blok Düzenleyicisi Nasıl Kullanılır?

Artık Gutenberg blok düzenleyicisi ile klasik WordPress sayfa oluşturucuları arasındaki farkı anladığınıza göre, Gutenberg'in nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinelim. Bu şekilde Gutenberg blok düzenleyicisinin sizin için doğru seçim olup olmadığını ilk elden görebilirsiniz.

İlgili okuma: Gutenberg'i Kullanmaya İlişkin Gerçek Dünya Rehberi

Gutenberg'e İçerik Nasıl Eklenir?

Sayfa başlığı eklemek istiyorsanız “başlık ekle” kısmına yazmanız yeterli olacaktır. Bundan sonra aşağıdaki beyaz alana yazarak veya blok ekleyerek sayfanıza içerik eklemeye başlayabilirsiniz. Tam da bunu yapmanıza yardımcı olmak için bir Gutenberg blok eğitimi hazırladık.

Bunu yaptıktan sonra resmi olarak yazınızı veya sayfanızı tasarlamaya başladınız. Gutenberg bloklarını kullanırsanız eklediğiniz içeriği düzenlemek ve taşımak son derece kolaydır.

Okumak:  IFTTT Bu 5 Verimlilik Hedefine Kolayca Ulaşmanıza Yardımcı Olacak

Gutenberg'de Blok Ekleme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, buradaki tüm içerik bloklara bölünmüş olduğundan yeni WordPress düzenleyicisine “blok düzenleyici” adı veriliyor. Gutenberg, kullanmak istediğiniz içerik veya multimedya türü ne olursa olsun birçok blok türüne sahiptir.

Beyaz alandaki veya sol üst köşedeki artı işaretine tıklayarak bir blok ekleyebilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda Gutenberg size ekleyebileceğiniz birkaç blok türü sunacak.

Aralarından seçim yapabileceğiniz 50'den fazla blok türü vardır. “Hepsine göz at” seçeneğini tıklayarak tüm farklı blok türlerine bakabilir ve elinizdeki görev için en iyi olanı seçebilirsiniz. Metin, medya, tasarım, temalar ve yerleştirmeler de dahil olmak üzere her türlü içerik için belirli Gutenberg blok türleri vardır.

Gutenberg'de Blokları Düzenleme

İdeal bloğunuzu seçtikten sonra içeriğinizi o blokta oluşturmak için talimatlarını izleyin. Bu işlemi defalarca tekrarlayabilir ve ihtiyacınız olduğu kadar blok ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir bloğu seçip ardından o bloğun ayarlarını görüntüleyerek düzenleyebilirsiniz. Bir blok seçtiğinizde hemen üstünde bazı ayarlar görünecektir. Blokları yeniden düzenlemek için okları kullanabilir veya bloğu istediğiniz konuma sürüklemek için noktalara basılı tutabilirsiniz.

Gutenberg ayrıca bir bloğu “yeniden kullanılabilir blok” olarak kaydetmenize de olanak tanır. Gelişmiş Özel Alanlar eklentisini kullanarak Gutenberg aracılığıyla kullanılabilecek yeniden kullanılabilir bloklar oluşturabilirsiniz. Yeniden kullanacağınız tasarımlar oluşturursanız bu önemlidir, çünkü her şeyi sıfırdan yeniden tasarlamanıza gerek kalmaz ve bu size zaman kazandırır. Bölüm blokları eklemek için farklı eklentiler de kullanabilirsiniz.

WordPress Gutenberg bölüm bloğu, tek bir bölüm içinde birden fazla bloğu düzenlemenize olanak tanıyan değerli bir özelliktir. Herhangi bir standart veya özel Gutenberg bloğu bir bölüme eklenebilir ve bu blok daha sonra bütün bir blok olarak kullanılabilir.

Gutenberg ile WordPress'te Yazı Nasıl Yayınlanır?

Düzenlemeyi tamamladıktan sonra yayınınızı web sitenizde yayınlamanız veya yayına sokmanız gerekir. Gutenberg sayfanızın sağ üst köşesindeki “yayınla” butonuna tıklayarak yayınlama işlemine başlayabilirsiniz. Yayınla düğmesine tıkladıktan sonra beğeninize göre değiştirebileceğiniz birkaç seçenek görünecektir.

Okumak:  Pilotaj Nedir: Türkçe Yazılmış En Kapsamlı Rehber

Görünürlük ayarları, içeriğinizi kimlerin görüntüleyebileceğini kontrol etmenize ve kısıtlamanıza yardımcı olur. Ayrıca gönderileri belirli bir tarih veya saatte yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu şekilde, yayınınızın yayınlanmasını istediğinizde yayınla düğmesine manuel olarak basmanız gerekmez. Görüntüleyenlerin içeriğinizi bulmasına yardımcı olabileceği için etiket eklemeniz de önerilir.

Devam edip gönderinizi yayınlamadan önce Gutenberg, gönderinin masaüstü, tablet ve mobil gibi farklı ekranlarda nasıl görüneceğini önizlemenize olanak tanır.

Her şeyin harika göründüğünden emin olduğunuzda içeriğinizi yayınlamaya hazırsınız demektir.

Artık biliyorsun

Yeni WordPress Gutenberg blok düzenleyicisi sayfaların, gönderilerin ve ürünlerin oluşturulma biçiminde devrim yaratıyor. Gutenberg ile kodlama bilmeden web sitenizi görsel olarak tasarlayabilirsiniz. Artık Gutenberg'in temellerini, nasıl gönderi oluşturulacağını ve nasıl yayınlanacağını biliyorsunuz.

Gutenberg blok düzenleyicisini kullanmayı denemek ister misiniz? Web sitenizi WordPress için tasarlanmış profesyonel bir web barındırma ile güçlendirin.

Bugün başlamak için tam olarak yönetilen WordPress barındırma planlarımıza göz atın.

alakalı kaynaklar