Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress nedir? Nihai Başlangıç ​​Kılavuzu

 WordPress nedir? Nihai Başlangıç ​​Kılavuzu

Popüler inanışın aksine, web siteleri birdenbire ortaya çıkmaz. Bir web sitesi kurmak için, içine ne tür içerik koymak istediğinize karar vermeniz, bu içeriği oluşturmanız ve bir şekilde bu içeriği gerçekten çevrimiçi hale getirmeniz gerekir. Bu son kısım büyük ölçüde WordPress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) aracılığıyla yapılır.

WordPress nedir? Tüm web'deki yalnızca en popüler CMS'dir. WordPress hakkında her şeyi anlamanıza yardımcı olacağız ve neden dünya çapında bu kadar yaygın kullanıldığını göstereceğiz.

WordPress Açıklaması: Genel Bakış

WordPress ücretsiz ve açık kaynaklı bir web yayınlama sistemidir Başlangıçta blog yazarları için tasarlandı ancak artık birçok farklı web sitesi türü için kullanılıyor. b2/cafelog'un halefi olarak oluşturuldu Matt Mullenweg ve Mike Little tarafından yazılan WordPress, dijital yayıncılık ve web sitesi oluşturmada büyük bir isim olarak yükselişe geçti.

Dünyada en çok kullanılan CMS olan WordPress, birçok özelliğiyle diğerlerinin üzerinde yer alıyor. Dev sistemi kullanan 28 milyon web sitesi. Bu sayının ne kadar büyük olduğu konusunda size daha iyi bir fikir vermek için, aslında listedeki en sık kullanılan dokuz içerik yönetim sisteminin toplamından daha fazladır.

WordPress'in hakimiyetinin ardındaki hikaye nedir? WordPress'in bu kadar yaygın şekilde kullanılmasını sağlayan bir dizi faktör var, ancak belki de hiçbiri ücretsiz ve açık kaynak olduğu gerçeğinden daha büyük değildir; bu, hemen hemen herkesin onu istediği gibi kullanabileceği ve ilgili maliyetler dışındaki maliyetler konusunda endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir. geliştirme ve web sitesi yönetimi kaynakları ile.

WordPress Nasıl Çalışır ve WordPress Yazılımı Nedir?

Bu başlangıç ​​kılavuzunun amaçları açısından fazla teknik konulara girmeden, WordPress aslında kullanıcılara bir web sitesindeki her şeyi yönetmeleri ve kontrol etmeleri için bir çerçeve ve kullanıcı dostu bir kontrol paneli sağlar. Temel olarak site sahiplerinin içeriği, eklentileri, tasarım öğelerini, kullanıcı kimlik bilgilerini ve daha fazlasını yükleyip koruyabilecekleri sürücü koltuğudur.

WordPress'in ne kadar süredir var olduğu ve ne kadar yaygın kullanıldığı göz önüne alındığında, WordPress son derece iyi çalışıyor.

WordPress ne için kullanılır?

Hemen her şey hakkında.

WordPress çoğunlukla bloglarla ilişkilidir – kökleri blog yayınlamaya dayanır – ancak diğer pek çok web sitesi türü WordPress'i CMS olarak kullanır. Aslında WordPress, aklınıza gelebilecek hemen hemen her tür web sitesi için çalışır; bu da WordPress'in bu kadar popüler olmasının bir başka nedenidir. WordPress'te bir portföy oluşturabilirsiniz. Dropshipping için WordPress’i kullanabilirsiniz. Ayrıca WordPress'i WooCommerce ile kullanarak bir WordPress çevrimiçi mağazası da oluşturabilirsiniz.

Okumak:  Hibrit Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bunlar, WordPress'i kullanabileceğiniz sayısız site türünden sadece birkaçıdır:

 • Blog
 • E-ticaret
 • İşletme
 • Portföy
 • Haberler
 • İş ilanları
 • Podcast'ler

WordPress'in çok yönlülüğü, eğer düşünebiliyorsanız, onu oluşturmak için WordPress'i kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Yaygın olarak kullanılan CMS her şeyi yapıyor gibi görünüyor, ancak WordPress web sitelerini barındırıyor mu? Basit cevap 'hayır'dır ancak WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkları tartıştığımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi takip etmeye devam edin.

WordPress Web Sitesi Nedir?

WordPress'i CMS olarak kullanan herhangi bir web sitesi bir WordPress web sitesidir. Zaten öğrendiğiniz gibi, onlardan bir ton var.

WordPress yeterince güçlü Yıldız Savaşları evreni. Juggernaut popüler kültür serisi, Haber/Blog bölümünü yönetmek için WP'yi kullanıyor.

Araçlarınızın uzayda değil yolda olmasını tercih ediyorsanız, Mercedes-Benz ayrıca sitesi için WordPress kullanıyor.

NBC'nin Parks and Rec dizisinden, ünlü aktör ve hevesli ahşap işçisi Nick Offerman'ın şirketi Offerman Ahşap Mağazası web sitesini WordPress e-ticaretinde çalıştırıyor.

WordPress pek çok kişi ve kuruluş tarafından pek çok farklı şey için kullanılıyor. Dünyada en çok kullanılan CMS'den daha azını beklemezsiniz.

WordPress.org ve WordPress.com: Fark Nedir?

“WordPress nedir” diye arama yaparsanız, muhtemelen sonunda WordPress.com ile WordPress.org arasında bir fark olduğunu keşfedeceksiniz. Her ikisinin de adında WordPress olsa da ikisi çok farklı.

WordPress.org nedir?

WordPress.org Dev içerik yönetim sistemi hakkında konuşurken çoğu insanın bahsettiği WordPress'tir. Bu makalede esas olarak odaklandığımız şey budur. Bu, web'e hakim olan ücretsiz açık kaynaklı yazılımdır.

Kendi kendine barındırılan WordPress olarak da adlandırılan WordPress.org ile CMS'nin tüm özelliklerine hiçbir ücret ödemeden erişebilirsiniz. Elbette barındırma, geliştirme ve bir web sitesini yönetmenin getirdiği diğer her şeyi bulup ödemeniz gerekecek. İyi haber şu ki, WordPress çok popüler olduğu için çoğu hosting şirketi zaten son derece kolay WordPress kurulumu sunuyor.

WordPress.org'da sınırlamalarınız yoktur. İstediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca kullanabileceğiniz tüm ücretsiz ve ücretli temalara ve eklentilere de erişebilirsiniz.

WordPress.com nedir?

WordPress.com WP kurucu ortağı Matt Mullenwerg's Automattic'in WordPress içerik yönetim sistemi tarafından desteklenen bir barındırma platformudur. WordPress.org size WordPress'e neredeyse sınırsız kullanım ve erişim sağlarken, WordPress.com çok daha kısıtlayıcıdır. İnsanlar WordPress'e başvurduğunda genellikle WordPress.com'a değil WordPress.org'a atıfta bulunurlar.

WordPress.com'da sınırlı ücretsiz barındırma olanağına sahip ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz. Ayrıca WordPress siteniz için sınırlı temalara ve eklentilerin yanı sıra WordPress markalı bir alan adına da erişebileceksiniz.

Ücretsiz sürümde sitenizde WordPress.com tarafından yerleştirilen reklamlar yer alacak ancak bu reklamlardan herhangi bir gelir görmeyeceksiniz. Ücretsiz sürüm, temel bir blog oluşturmak isteyen ve yakın arkadaşlar ve aile dışında fazla trafik beklemeyen hobiciler için en iyisidir.

Okumak:  Yorumları Google'da Toplayın ve Yıldız Olarak Gösterin

Ayrıca WordPress.com'da çok daha az kısıtlama sunan çeşitli ücretli seçenekler vardır. Ücretsiz sürümden sadece biraz daha iyi olan “Kişisel” paket var. Ayrıca, özelleştirmeler ve gelir için size biraz daha fazla alan sağlamaya başlayan “Premium” paketini de tercih edebilirsiniz.

Ayrıca size çok daha fazla özgürlük veren çok daha sağlam ve pahalı “İşletme” ve “E-ticaret” seçenekleri de var. Bunlar, diğer özelliklerin yanı sıra daha fazla tema ve eklenti açacaktır.

Yine de, en üst düzey WordPress.com paketleri bile WordPress.org'da bulacağınız klasik WordPress'in özgürlüklerinin ve yeteneklerinin yanına bile yaklaşamaz.

WordPress Yeni Başlayanlar İçin İyi mi?

WordPress yeni başlayanlar için harika bir CMS'dir. CMS'nin yeni başlayanlar için yeterince basit ve teknik açıdan daha gelişmiş kişiler için yeterince sağlam olması da bu kadar yaygın kullanılmasının bir başka nedenidir.

WordPress'i yeni başlayanlar için kullanmayı bu kadar kolay kılan şeylerden biri de kullanabileceğiniz çeşitli temalar ve eklentilerdir. Temalar veya şablonlar web sitenizin tasarım endişelerinin neredeyse tamamını sizden uzaklaştırır. WordPress dizininden ihtiyaçlarınıza uygun bir tema seçmeniz yeterli; sitenizi oluşturmak için içeriğinizi eklemeye başlayabilirsiniz.

Eklentiler sitenize temanızda yerleşik olmayan özellikler ekler. Bu size web ve yazılım geliştirme hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan sitenizi özelleştirmeniz için daha fazla fırsat verir.

WordPress'i yüklemek de çok kolaydır. Çoğu barındırma şirketinde bu, bir düğmeye basmak kadar kolaydır.

Yeni başlayanlar için göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey de, WordPress'in popülaritesinin, Google'da veya YouTube gibi video platformlarında basit bir aramayla ücretsiz olarak çok sayıda öğretici, kılavuz ve nasıl yapılır kaynağının mevcut olduğu anlamına gelmesidir. WordPress sitenizi oluştururken veya optimize ederken öğrenmek istediğiniz bir şey varsa, muhtemelen bunu adım adım nasıl yapacağınızı öğrenebileceğiniz tonlarca yer vardır.

WordPress son derece başlangıç ​​dostudur. Doğal olarak bu, sitenizi göz açıp kapayıncaya kadar yayına alacağınız anlamına gelmez. Yapılması gereken işler var, ancak bunu yapabileceğinizden emin olmalısınız. Muhtemelen kullanımı daha kolay içerik yönetim sistemleri vardır, ancak muhtemelen WordPress'te bulabileceğiniz özelliklerden de yoksundurlar.

Neden WordPress Kullanmalıyım?

WordPress'i kullanmanızın en büyük nedeni, kullanımının kolay olmasıdır.

Ayrıca pek çok sitenin WordPress kullanması, en azından WordPress'in neden bu kadar popüler olduğunu araştırmaya değer olduğunu gösteriyor. Popülerlik her zaman bir şeyin ihtiyaçlarınıza en uygun olacağı anlamına gelmez, ancak bu kadar yaygın olan bir CMS kullanmanın faydaları da vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, sorunları teşhis etmenize veya bazı yeni özellikleri denemenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz sonsuz bir bilgi içeriği denizimiz var.

WordPress’in birçok avantajı var ancak bazı dezavantajları da var. Web siteniz için neden WordPress kullanmanız gerektiğini veya kullanmamanız gerektiğini düşünmek için biraz zaman ayıralım.

Okumak:  Çalışmaya Devam Edin: BDR ile Kesinti Süresini En Aza İndirin

WordPress’in Artıları

 • WordPress, idare edebileceğiniz kadar basit veya karmaşık olabilir. Bir WordPress sitesini çalışır duruma getirmek için yoğun bir eğitimden geçmenize gerek yok.
 • WordPress çözümleri pek çok barındırma şirketi, analiz aracı, SEO aracı ve çok daha fazlasıyla kullanıma hazırdır.
 • Yalnızca CMS'yi kullanmak için bir kuruş ödemenize gerek yok. Barındırma, alan adı satın alma, geliştirme, tasarım vb. gibi bir web sitesini yönetmeyle ilgili diğer maliyetleri ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın.
 • WordPress kaynak kodunu dilediğiniz gibi kullanabilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Çeşitli tema ve eklenti seçenekleri, sitenize kolayca tasarım ve eklenen özellikler (ön uç ve arka uç) getirebilir.

WordPress’in Eksileri

 • Site bakımı, güvenliği ve güncellemeleri konusunda bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmanız gerekir.
 • Bazı özelleştirmeler biraz HTML ve CSS bilmenizi veya en azından öğrenmenizi gerektirecektir.
 • Bazı temalar yavaş olabilir ve mobil uyumlu olmayabilir ve bazı eklentiler hatalı olabilir veya istenmeyen sorunlara neden olabilir.
 • Kullanımı kolay sürükle ve bırak web sitesi oluşturucuları yeni başlayanlar arasında popülerlik kazanmıştır. Ancak WordPress varsayılan olarak sürükleyip bırakma yöntemi değildir. İyi haber şu ki, WordPress'inizi sürükle ve bırak özellikli bir oluşturucuya dönüştürebilecek uygulamalar ve eklentiler var.

WordPress'e Nasıl Başlanır?

Şimdi bir WordPress sitesinin nasıl başlatılacağını merak ediyor olabilirsiniz.

WordPress sitenizi başlatmanın biraz karmaşık ama yine de oldukça yapılabilir bir yolu var veya aynısını yapmanın son derece kolay bir yolu var. Her iki durumda da aşağıdakileri yapmanız gerekecektir:

 • Bir web barındırma sağlayıcısı bulun.
 • Bir alan adı satın alın/alın.
 • WordPress'i yükleyin.

Kurulum için WordPress.org'dan WordPress'i indirebilirsiniz. WordPress.org'da bunun nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı talimatlar bulunmaktadır. Veya çoğu büyük barındırma şirketinin tek tıklamayla kurulumundan yararlanabilirsiniz.

Bana Hosting WordPress entegrasyonuyla, WordPress CMS'nin yanı sıra birinci sınıf barındırma desteği parmaklarınızın ucunda olacak. Buna kolay kurulum, önceden yüklenmiş eklentiler ve çok önemli güncelleme yönetimi dahildir. Üstelik çok daha fazlasını elde edeceksiniz.

WordPress'e başlamak korkutucu olabilir. Ancak web sitenizi barındırmanın endişelenecek bir şey olmaktan çıkmasını istiyorsanız, Bana Hosting'in yönetilen WordPress barındırmanın web sitenizi çalışır duruma getirmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında her şeyi öğrenin.

Bugün başlamak için tam olarak yönetilen WordPress barındırma planlarımıza göz atın.