Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress REST API Nedir ve Nasıl Kullanılır?

WordPress REST API Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Muhtemelen REST API'yi duymuşsunuzdur. Belki WordPress kullanıcılarının bundan faydalandığını duymuşsunuzdur. Ancak WordPress API'sinin tam olarak ne olduğunu da merak ediyor olabilirsiniz.

API'lerin nasıl çalıştığını anlamak göründüğü kadar karmaşık değildir. API'nin ne olduğunu, REST API'nin ne olduğunu ve sitelerinizde WordPress REST API'yi nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

API nedir?

Uygulama Programı Arayüzü (API), iki uygulamanın birbiriyle “konuşmasının” bir yoludur. Bir sistem bir istekte bulunur, diğeri bunu yerine getirir. Sistemin kabul ettiği isteklerin API'ye dahil edilmesi gerekir; aksi takdirde istek yerine getirilemez.

Bunu şu şekilde düşünün. Belki gerçekten açsındır ve Waffle House'a gidersin. Kahve, yumurta ve krep sipariş ediyorsunuz. Garson siparişinizi yazmaya başlıyor ve kreplere gelince kafası karışıyor. Waffle House'da krep servisi yapılmaz. Sadece waffle servisi yapıyorlar.

Yalnızca waffle servisi yapan bir API menüsünden krep isteyen bir sistem aç kalacak.

REST API nedir?

REST API dediğimizde internet için tasarlanmış bir kısıtlama sisteminden bahsediyoruz. Bir web sitesinin başka bir web sitesinden ölçeklenebilir ve tek tip bir şekilde nasıl bilgi talep edebileceğini açıklar. REST, Temsili Durum Transferi anlamına gelir ve şu şekilde tanımlanır: Roy Fielding onun içinde doktora tezi.

WordPress REST API'si nedir?

WordPress REST API, WordPress üzerinde çalışan bir web sitesine yapılan istekleri ifade eder.. Gönderilerin veya sayfaların bir listesini talep edersek, bu bilgiyi WordPress REST API'sinden almayı bekleyebiliriz. WordPress, taslak gönderiler veya (daha da önemlisi) kullanıcı şifreleri gibi kamuya açıklanmayan hiçbir bilgiyi asla sağlamayacaktır.

Bu, sayfayı yeniden yüklemeden WordPress ile dinamik olarak veri alışverişi yapan Blok Düzenleyici için temel oluşturur. Her uç nokta, verileri JavaScript tarafından okunabilen bir JSON formatında veya bu durumda bloklarla döndürür.

Okumak:  ✔ SEO İçin 10 Önemli İpucu ve Püf Noktası - Blog Yazma Teknikleri & Stratejileri

REST API'nin WordPress tarafından sağlanan API'lerden yalnızca biri olduğunu unutmayın. Ayrıca, eklentiler tarafından sunucudaki WordPress ile etkileşimde bulunmak için kullanılan Veritabanı API'si ve Meta Veri API'si de vardır. Hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz WordPress API'leri içinde Kodeks.

WordPress REST API İsteği Nasıl Çalışır?

REST API'nin birkaç temel bölümü vardır: rotalar, uç noktalar, istekler ve yanıtlar.

Rotalar

Rota, web sitesinin iletişim kurduğu URL'ye nasıl başvurduğumuzdur. WordPress'te yaygın bir rota “/wp-admin”dir. REST API'nin bir yolu olmasa da, tarayıcının WordPress Yönetici Kontrol Paneline erişmek için kullandığı bir yoldur. Bizim amaçlarımız açısından, REST API rotaları “/wp-json” ile başlar (JSON, verilerin standart formatıdır).

Uç noktalar

Uç nokta, bir rota ile gelen istek türünün birleşimidir. Birden fazla istek türü olduğundan tek bir rota birden fazla uç noktaya bağlanabilir. Yaygın istek türleri arasında GET (bir rotadaki verileri nasıl okuruz) ve POST (bir rotadaki verileri nasıl güncelleriz) bulunur.

İstekler ve Yanıtlar

REST API ile yapılan her iletişim, istek ve yanıt arasına sıkıştırılır. Bir sistem bir istekte bulunur ve diğer sistem buna yanıt verir. WordPress REST API, eklentilerin istek verilerine (WP_REST_Request) erişmesi ve yanıt verilerini (WP_REST_Response) yönetmesi için kullanışlı nesneler içerir. WordPress REST API'sini genişletme.

WordPress'te REST API Nasıl Kurulur

WordPress sürüm 4.7'den itibaren WordPress, REST API'yi içerir temel bir özellik olarak.

Daha eski bir sürümü çalıştırıyorsanız, yükleyebilirsiniz. json-rest-api özellik eklentisi. Bu, WordPress kod tabanıyla tamamen entegre edilmeden önce REST API'yi geliştirmek için kullanıldı. Bu eklenti teknik olarak kapalı olduğundan, bunun yerine WordPress sürümünüzü güncellemeniz önerilir (veya yönetilen WordPress barındırmayı düşünebilirsiniz ve her zaman güncel olursunuz.)

WordPress REST API Örnekleri

GiveWP web sitesine bir göz atın. Eğer sen onların bloguna git, en son haberleri ve gönderileri görebileceksiniz. Bu rota, görünümü güzel ancak bir programcının etkileşimde bulunması zor olan HTML'yi işler. Bunun yerine gönderiler “/wp-json/wp/v2/posts” yolunu kullanan programcıların kullanımına sunulur.

Okumak:  TwitterX'te Daha Hızlı Gezinmenize Yardımcı Olacak 7 Twitter Aracı Daha kolay

“/wp-json/wp/v2/posts” rotası bize bunun bir WordPress kaynağı (“/wp”) olduğunu, bunun kaynağın 2. sürümü (“/v2/”) olduğunu ve özellikle bunların gönderiler (“/yazılar”). Henüz yapmadıysanız ziyaret edin https://givewp.com/wp-json/wp/v2/posts ve gördüklerinizi karşılaştırın https://givewp.com/blog/. Size bir ipucu vereceğim; bu aynı bilgi!

REST API'nin WordPress'te nasıl kullanıldığına dair bir örnek için şunları göz önünde bulundurun: son gönderiler bloğu. WordPress'teki gönderilerin bir listesini almak için sitenin geleneksel olarak sunucuya bir istekte bulunması ve ardından tüm sayfayı yeniden oluşturması gerekir.

En son gönderiler bloğu yalnızca gönderileri talep edebilir ve ardından kendisini yeniden oluşturabilir. Bunu REST API'sini kullanarak yapar. Ve tüm sayfayı yeniden oluşturmadan yeni gönderileri yoklamak için bunu birden çok kez yapabilir. Bu, özellikle şunu düşündüğünüzde faydalıdır: tam site düzenleme sayfanın bileşenlerini düzenlemek ve görüntülemek için blokların kullanıldığı yer.

Her bir bileşen, ihtiyaç duyduğu verileri (güncellemelerin kontrol edilmesi dahil) talep edebilir ve ardından yalnızca değişenleri yeniden işleyebilir.

Artık biliyorsun

Artık WordPress REST API'sinin amacını ve yapısını anladığınıza göre, kendi başınıza neler bulabileceğinizi görmek için etrafı araştırın. WordPress REST API'sinin kullanımı ve genişletilmesine ilişkin eksiksiz bir özet için şuraya göz atın: REST API El Kitabı.

Unutmayın: Birisi size API'leri sorarsa Waffle House'ta krep sipariş edemezsiniz.

Sitenizde ince ayarlar yaparken harika sitelerin harika bir barındırmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Tüm bunları Bana Hosting'in yönetilen WordPress'iyle elde edersiniz. Güçlü hızlar, ölçeklenebilirlik seçenekleri ve olağanüstü destek ile WordPress sitenizi güçlendirmek için Bana Hosting'e güvenebilirsiniz.

Bana Hosting'te daha iyinin neden yerleşik olduğunu görün. Bugün WordPress tam olarak yönetilen barındırma planlarımıza göz atın.