Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress Sitenizi Hızlandırmak için 5 Teknik

WordPress Sitenizi Hızlandırmak için 5 Teknik

WordPress'i nasıl hızlandıracağınızla ilgili temel bilgileri zaten biliyorsunuz. Şimdi bu gelişmiş WordPress optimizasyon teknikleriyle sitenizi bir sonraki seviyeye taşıyın. Bu blogda web performansının üç temel bileşenini öğrenecek ve WordPress'i hızlandırmak için uygulanabilir beş teknik öğreneceksiniz.

Bu gelişmiş tekniklerle WordPress sitenizi nasıl hızlandıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

WordPress Site Hızının Önemi

Tekniklere geçmeden önce site hızının önemini bir kez daha vurgulayalım. Bu sadece “olması güzel” bir şey değil. Site hızı SEO ve dönüşüm oranları açısından önemlidir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak da önemlidir.

Site ziyaretçilerinin sayfa yükleme süresi konusunda yüksek beklentileri vardır. Mobil ziyaretçilerin yaklaşık üçte ikisi sayfaların 4 saniyeden kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Ancak bir mobil web sayfasının tamamen yüklenmesi için geçen ortalama süre 15,3 saniyedir.

Böyle bir durumda sitenizin ziyaretçileri muhtemelen ayrılacak ve başka bir site bulacaktır. Aslında müşterilerin %79'u, 7 saniye veya daha uzun bir sayfa yükleme süresiyle karşılaştığında işletmelerini bir rakibe götürüyor.

SEO'ya gelince, site hızı sıralamaları etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, yavaş siteler görünürlüğünüze ve organik trafiğinize zarar verir.

Siteler 3 saniyenin altında yüklenmelidir. 4 saniyenin üzerindeki herhangi bir şey web sıralamalarını ve temel web verilerini etkileyebilir. Bunlar Google'ın sitenizi sıralamak için kullandığı temel ölçümlerdir. 300-400 ms'de yüklenen siteler %36 daha yüksek anahtar kelime sıralamasına sahiptir. Ayrıca tıklama oranında da %10'luk bir artış gördüler.

Okumak:  Küçük İşletmeler için İade Politikalarında Uzmanlaşmak

Yavaş WordPress siteleri de dönüşüm oranlarına zarar verir. Aslında, 0-5 saniye arasındaki yükleme süresinde artan her saniye ile dönüşüm oranları %4,42 düşüyor.

Bu bağlam, WordPress sitenizi hızlandırmanın önemini vurgulamaktadır.

Web Performansının 3 Bileşenini Anlamak

Web performansı hakkında konuştuğumuzda üç ana kategoriye ayrılabilir:

 • Kaynak yönetimi — Şunlar gibi şeyleri içerir:
 • Kod – Bu içerir:
  • Temel WordPress
  • Eklentiler
  • Temalar
  • .htaccess
  • wp-config.php
 • Barındırma — Bunlar, barındırıcınızla ilgili site hızını etkileyen şeylerdir ve şunları içerebilir:
  • İlk bayta ulaşma zamanı
  • Disk hızı
  • Veritabanı performansı
  • Sunucu yapılandırması
  • Nesne ve/veya mikro önbelleğe alma
  • PHP çalışanları
  • Güvenlik

5 Gelişmiş WordPress Optimizasyon Tekniği

WordPress'i hızlandırmak istiyorsanız öncelikle bir temel belirleyin. Temel belirleme önemlidir çünkü işlerin zaman içinde nasıl geliştiğini gösterir. Yaptığınız ayarlamaların etkisini doğru bir şekilde ölçebilmeniz için WordPress sitenizi optimize etmeye başlamadan önce temelinizi belirleyin.

Örneğin şelale GTMetrix ile birlikte sayfa yükleme hızı Ve ilk içerikli çekiliş performansın harika bir göstergesidir.

1. Kötü Performans Gösteren Eklentileri ve Temaları Bulun

Ne yazık ki, düşük performans gösteren birçok WordPress eklentisi ve teması mevcut. Bunlar WordPress sitenizin performansını yavaşlatabilir. Neyse ki, kötü performans gösteren bir eklentinin özelliğini kaldırmanıza gerek yok. Bunun yerine daha iyi performans gösteren bir eklenti veya tema bulun.

Performans ihlallerini bulun ve bunları alternatiflerle değiştirin. Bu, hem ön uç hem de arka uç performans ayarlaması için işe yarar.

Eklentilerinizi ve temalarınızı incelerken şunlara bakın:

 • Verimsiz sorgular.
 • Kaynakların ve kitaplıkların çift kez yüklenmesi.
 • Harici komut dosyalarına çağrılar.
 • Var olmayan kaynaklara çağrılar.

Sitenizdeki bir eklentiyi veya temayı değiştirmek istemiyorsanız başka bir seçenek daha var. Eklenti geliştiricisiyle iletişime geçmek ve eklentiyi buna göre ayarlamasını istemek için destek kanallarını kullanabilirsiniz.

Okumak:  Nvidia RTX 3060 ve RTX 3060 Ti için En İyi Cities Skylines 2 grafik ayarları

Bu şekilde sitenizdeki eklentiyi kaldırıp değiştirmenize gerek kalmaz. Bu eklenti veya temanın tüm kullanıcılarına fayda sağladığından WordPress topluluğu için de harikadır.

2. Yazı Tiplerinizi Optimize Edin

Yazı tiplerinin dağıtımını optimize etmek, WordPress sitenizdeki performansı önemli ölçüde değiştirebilir.

WordPress sitenizi hızlandırmak için kullanılmayan yazı tiplerini yüklemeyin. Ayrıca yerel olarak Google veya Type Fit yazı tiplerini de yüklemelisiniz. Uygun olduğunda yazı tiplerini önceden yükleyin. Bu, yazı tiplerinin kullanılabilir olduğundan ve eş zamanlı olarak yayınlandığından emin olmanıza yardımcı olur

Eklentiyi kullanabilirsiniz OMGF (Google Yazı Tiplerimi Optimize Et) bu, Google yazı tiplerini yerel olarak barındırmanıza olanak tanır.

3. GA'yı Yerel Olarak Yükleyin

GA komut dosyalarının yerel olarak yüklenmesi, toplam sayfa yükleme süresini kısaltabilir ve eşzamanlı yüklemeyi kolaylaştırabilir. Şunu kullanabilirsiniz: CAOS WordPress eklentisi Bunu yapmak için. Bu, CDN'nizden yerel olarak yükleme yapılmasını sağlar.

4. Tam Sayfa Önbelleğine İnce Ayar Yapın

WordPress için önbelleğe alma, yükleme süresini iyileştirmek açısından önemlidir. Standart önbelleğe almanın ötesine geçin ve tam sayfa önbelleğinizi performans ve site hızı için optimize edin.

Tam sayfa önbelleği için:

 • Sayfa istisnaları konusunda spesifik olun.
 • Tarayıcı önbelleğe almayı her zaman hatırlayın.
 • Sunucudaki stresi azaltabilecek ve sayfa yükleme sürelerini hızlandırabilecek önbellek süresinin dolmasını ayarlayın.
 • Çerezleri unutmayın.

5. Statik Varlıkları Sunmak için CDN Kullanın

Bir WordPress CDN'si, WordPress sitenizi hızlandırmak için son dokunuştur. CDN'nizi bir önbellek dağıtım ağı olarak düşünün. A CDN, önbelleğe alınmış varlıkları daha hızlı sunabilir Farklı coğrafi sunucu konumları sayesinde bunları ziyaretçinize daha yakın hale getirerek. Bu nedenle, genel sunucu yükünü azaltmak ve yükleme süresini hızlandırmak için CDN'nin süper güçlerinden yararlanabilirsiniz.

Bana Hosting ile WordPress'i Hızlandırın

Sitenizin Google'da iyi bir sıralamaya sahip olmasını, dönüşüm sağlamasını ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmasını istiyorsanız WordPress'i hızlandırmak önemlidir. Sitenizi hızlandırmak ve performansı artırmak için bu gelişmiş WordPress optimizasyon tekniklerinden yararlanın.

Okumak:  2024'te Online Başarı İçin 11 Adım - Çevrimiçi Başarıya Giden Yol

WordPress sunucunuz size ihtiyacınız olan hızı sağlamıyorsa, Bana Hosting'in tam olarak yönetilen WordPress barındırma seçeneğini düşünün.

Bana Hosting, WordPress sitenizi aşağıdakilerle daha hızlı hale getirebilir:

 • 280'den fazla konumla Cloudflare tarafından desteklenen yerleşik bir Edge CDN'si.
 • Ultra hızlı yükleme için gelişmiş önbelleğe alma.
 • Tarayıcı yükleme sürelerini azaltmak için görüntü sıkıştırma.
 • Ve daha fazlası.

Yönetilen WordPress barındırma hizmetini ücretsiz kullanmaya başlayın.