Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress'te Dil Bilginizi Kontrol Etmenin Birçok Yolu

WordPress'te Dil Bilginizi Kontrol Etmenin Birçok Yolu

Kurgusal olmayan kitapların ve dergi makalelerinin ünlü yazarı John McPhee, “Taslak No. 4” adlı kitabında, makalelerinin dergide yayınlanmadan önce geçmesi gereken editoryal süreci anlatıyor. New Yorklu.
İlk aşama, McPhee'nin kendisi tarafından yapılan birden fazla taslağı ve düzenleme geçişini içerir. McPhee makaleyi gönderdiğinde derginin genel yayın yönetmeni ile bir görüşme yapılır ve bu da daha fazla yeniden yazım aşamasına yol açabilir.
Daha sonra bir editör makaleyi satır satır inceleyerek McPhee'ye onaylaması için düzenlemeler önerir. Daha sonra makaledeki her gerçek, profesyonel bir doğruluk denetleyicisi tarafından çapraz kontrolden geçirilir ve doğrulanır. Süreç, dünyanın en yetenekli gramer uzmanlarından birinin her cümleyi bir dakika kadar incelemesiyle sona eriyor. Toplamda süreç birkaç ay sürebilir.
Ve tüm bunlardan sonra, hatalar hâlâ basılı baskıya girmenin bir yolunu buluyor.
Öncelikle web için yazan blogcular ve yazarlar, bir derginin editoryal destek yapısına benzeyen hiçbir şeye sahip değiller. New Yorklu. Genellikle kendi editörleri, düzeltmenleri ve doğruluk denetleyicileridirler.
Yakın zamana kadar, Jetpack eklenti koleksiyonunu kullanan WordPress blog yazarlarına bu görevde, yazar yayınlama düğmesine basmadan önce hataları vurgulayabilen bir dilbilgisi denetleyicisi olan After the Deadline yardımcı oluyordu. Ne yazık ki Son Teslim Tarihinden Sonra artık yok. İle kaldırıldı Jetpack 7.3'ün piyasaya sürülmesi.
Piyasada birçok alternatif olduğundan son teslim tarihi kaldırıldı. Çoğu güvenilmezdir, ancak yazarlara utanç verici hataların nerede gizlendiğini bildiren birkaç taneye güvenilebilir.

Dilbilgisi açısından

Dilbilgisi açısından bugün piyasadaki en iyi bilinen ve en çok saygı duyulan dilbilgisi denetleyicisidir. Mükemmel olmasa da diğer damaların gözden kaçırdığı hataları tespit edebilir ve tarayıcı eklentisi, bağımsız bir uygulama ve iOS ve Android'de mobil uygulama olarak mevcuttur. Tarayıcı eklentisi Grammarly'nin WordPress metin alanları ve diğer web metin alanlarıyla çalışmasına olanak tanır.
Grammarly'nin en iyi özelliklerinden biri, nasıl açıkladığıdır Neden altına dalgalı bir çizgi koymak ve yazarın neyin yanlış olduğunu bulmasını beklemek yerine, bir hatayı işaretlemiştir. Ayrıca tek bir tıklamayla birçok hatayı düzeltebilir.
Grammarly, hem temel özelliklere sahip ücretsiz bir hizmet olarak hem de daha gelişmiş dilbilgisi kontrolüne sahip ücretli bir hizmet olarak mevcuttur.

Okumak:  Dyson V15 Media Markt İncelemesi: En İyi Fiyatlar ve Özellikler 2022

Hemingway'in

Hemingway'in bir dilbilgisi denetleyicisinden çok bir stil diktatörüdür. Dilbilgisi hataları olarak kabul ettiği şeyleri vurgular, ancak asıl amacı basitleştirmedir. Cümlelerinizin ne zaman karmaşık hale geldiğini size bildirir ve genellikle kötü yazımda bulunan yapıları işaretler.
İngilizcenin tüm yeteneklerini kullanmak isteyen yazarlar için Hemingway sinir bozucu olabilir. Anlaşılır yazma fikri çoğu kişi için biraz fazla basittir ve standartları keyfidir. McPhee'nin makaleleri Hemingway uygulamasına yapıştırıldığında kırmızı ve sarı bir deniz haline geliyor (Ernest Hemingway'in romanları gibi).
Ancak cümlelerinizin okuyucular için fazlasıyla karmaşık ve çözümlenmesi zor olduğunu düşünüyorsanız Hemingway'e göz atmaya değer.

Google Dokümanlar

Google kısa süre önce Google Dokümanlar'a makine öğrenimi destekli dilbilgisi denetimini ekledi. Google'dan bekleyeceğiniz gibi, dilbilgisi denetleyicisi geleneksel dilbilgisi kurallarına daha az dayalıdır ve daha çok, geniş bir yazılı materyal külliyatında dilin nasıl kullanıldığına ilişkin bir analize dayanmaktadır.
Dokümanlar, Grammarly veya Hemingway kadar sert bir derecelendirme aracı değildir ve bazen kelime tekrarları gibi göze çarpan hataların gözden geçirilmesine izin verir, ancak birçok WordPress kullanıcısının güvendiği bir platforma hoş bir katkıdır. Google Dokümanlar ve WordPress kullanıcısıysanız Wordable hizmetini faydalı bulabilirsiniz; Google Dokümanlar'da saklanan belgeleri bir WordPress sitesine aktarabilir; bu da sonuçta kopyalayıp yapıştırmaktan çok daha iyidir.