Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress'te GTmetrix Nasıl Kullanılır ve Yo…

WordPress'te GTmetrix Nasıl Kullanılır ve Yo...

Bir web sitesinin hızına tartışmasız bir vurgu yapan arama motorları, SERP'lerdeki yavaş yüklenen sayfaları hızla aşağıya çeker. Neyse ki, GTmetrix gibi performans araçları, sitenizin sıralamasını arama motoru sonuç sayfalarının derin denizine batmaktan kurtaracak bir cankurtaran simidi görevi görür.

SEO uzmanları, sitelerinin hızını artırmak için en iyi uygulamalara bağlı kalma geleneğini benimser. Ancak WordPress'te sitemizin performansını denetlemek için yerleşik bir özelliğe sahip değiliz.

Bununla birlikte, WordPress bu sorunu eklentilerinin hazine sandığından GTmetrix adı verilen bir mücevherle çözüyor. GTmetrix eklentisi, WordPress sitenizin performansını sorunsuz bir şekilde test etmenize ve iyileştirmenize yardımcı olur ve sitenizin güçlü ve zayıf yönlerinin derinlemesine bir analizini sunar. Bunun gibi bir araç, güvenilir bir WordPress barındırma sağlayıcısıyla birleştiğinde kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunmaya yardımcı olur.

Peki WordPress'te GTmetrix nasıl kullanılır? Sitenizin hızını artırmak için bu aracı nasıl kullanıyorsunuz? GTmetrix'i WordPress sitenize nasıl kurabilirsiniz? RAHATLAMAK! Seni koruduk. Bu blog tüm sorularınızı ve bunları da ayrıntılı bir şekilde yanıtlayacaktır; nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin:

GTmetrix nedir?

WordPress sitenizde GTmetrix testi kurma ve çalıştırma adımlarına geçmeden önce, bu aracın temel bilgileriyle zihnimizi boşaltalım.

GTmetrix, web sitenizi inceleyerek sorunları tespit eden ve iyileştirme önerileri sunan bir performans analiz aracıdır. Popüler hız izleme aracı Pingdom'un arkasındaki beyinler tarafından oluşturulan dünya çapındaki kullanıcılar, sitelerinin hızını artırmak için GTmetrix'e güveniyor.

Bu rekabetçi sıralama çağında web sitenizin yükleme hızını göz ardı edemezsiniz, bu nedenle GTmetrix tarafından teşhis edilen sorunların düzeltilmesi, sitenizin SERP'lerdeki konumunun iyileştirilmesine ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Artık GTmetrix'i bildiğinize göre, bir WordPress web sitesinde GTmetrix testi kurma ve çalıştırma adımlarına geçebilirsiniz.

GTmetrix'i WordPress Sitenize Nasıl Entegre Edebilirsiniz?

Bu bölüm, WordPress sitenizi bir eklenti kullanarak GTmetrix'e entegre etmek için gereken adımları kapsar. Sitenizi anında test etmek ve performans puanlarını doğrudan WordPress kontrol panelinizden iyileştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öyleyse başlayalım!

GTmetrix Eklentisini Yükleyin

 • WordPress kontrol panelinizi açın ve şuraya gidin: Eklentiler > Yeni ekle > “arayınWordPress için GTmetrix” > Düzenlemek Ve Etkinleştir.
 • Etkinleştirildiğinde yeni bir menü seçeneği göreceksiniz “GTmetrix” WordPress Kontrol Panelinizde.
Okumak:  WordPress Sitenizi Korumanın Önemi

GTmetrix Hesabına kaydolun

Zaten bir hesabınız varsa bu adımı atlayın. Değilse, hesabınızı GTmetrix'e kaydetmek için adımları izleyin.

 • Kayıt formunu bilgilerinizle doldurun ve “Bir hesap oluşturun.”
 • Daha sonra yapmanız gerekenler e-posta adresinizi doğrulayın Hesap oluşturma sürecini tamamlamak için. Hesabınıza bir e-posta alacaksınız GTmetrix hesabınızı doğrulayın.

Bir kere Aktifdevam edebilirsiniz GTmetrix'i entegre etme WordPress sitenizde.

GTmetrix'i WordPress ile entegre edin

İhtiyacınız olacak GTmetrix Hesap E-postası Ve API Anahtarı GTmetrix'i WordPress sitenize entegre etmek için.

E-posta adresinizi zaten biliyorsunuz ancak artık entegrasyon sürecini tamamlamak için bir API anahtarına ihtiyacınız var. Çıldırmayın! API Anahtarınızı bulmanıza yardımcı olacağız.

 • Ziyaret edin GTmetrix sitesiVe git Hesap.
 • Tıklamak API anahtarı oluştur Ve kopyala oluşturulan anahtar.
 • Kendinize geri dönün WordPress kontrol paneli Ve yapıştırmak senin GTmetrix e-postası Ve API anahtarı -e WordPress GTmetrix ayarları.
 • Bittiğinde, üzerine tıklayın Değişiklikleri Kaydet.

Daha sonra daha fazla seçenek ve aşağıdaki gibi diğer GTmetrix ayarlarını göreceksiniz. Test konumu, Site / Sayfa URL, e-posta uyarıları seçeneğive dahası.

Ben varsayılan ayarlarla ilerleyeceğim ancak GTmetrix ayarlar bölümünden ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Bu kadar! GTmetrix'i WordPress web sitenize başarıyla entegre ettiniz.

WordPress Sitenizde GTmetrix Testi Nasıl Çalıştırılır? [Using a Plugin]

Artık GTmetrix'i WordPress sitenize başarıyla entegre ettiğinize göre, WordPress sitenizin hızını kontrol etmek için bir test çalıştıralım.

 • seninkine git WordPress Kontrol Paneli.
 • Tıklamak GTmetrix > Ölçek.
 • Girin URL'si, Etiketöğesini seçin ve sunucu konumunu test etme.
 • Ardından, URL'yi şimdi test edin! Test ve performans analizini başlatmak için düğmesine basın.

GTmetrix'in tamamlanması birkaç saniye sürecektir. sitenizi tarayın ve WordPress sitenizin en son sürümünü yükleyin hız testi sonuçları. Hatta yapabilirsin test planlamak ve kontrol edin web sitesinin ayrıntılı performans raporları bu bölüm aracılığıyla.

Sitenizin performansını doğrudan WordPress kontrol panelinden belirlemek için GTmetrix eklentisini kullanın.

WordPress Sitenizde GTmetrix Testi Nasıl Çalıştırılır? [Without a Plugin]

GTmetrix'i WordPress eklentisi aracılığıyla kurma yöntemini ve web sitenizde hız testi çalıştırma adımlarını zaten tartıştık.

Ya işleri karmaşıklaştırmak istemezsen? Daha basit bir şekilde test yapmak, zamandan ve enerjiden tasarruf etmek istiyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için bir çözüm var ve WordPress sitenizi bir GTmetrix eklentisiyle entegre etmenizi gerektirmeyen basit bir yöntemin adımlarında size rehberlik edeceğim.

GTmetrix'in tamamlanması birkaç saniye sürecektir. tarama tüm sayfanız. Tarama bittiğinde, dosyanızı göreceksiniz. site performansının ayrıntılı raporlarıile birlikte en önemli sorunlar Kullanıcı deneyimini geliştirmek için düzeltebileceğiniz bir sorun.

Bu kadar! Evet, herhangi bir eklenti kullanmadan WordPress sitenizin performansını doğrudan GTmetrix web sitesinden hızlı bir şekilde kontrol ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz.

WordPress'te GTmetrix PageSpeed ​​Puanı Nasıl Artırılır?

GTmetrix'i WordPress'e entegre etme adımlarını inceledik ve ayrıca hızlı bir performans testinin nasıl yürütüleceğini öğrendik. Peki testten sonra ne gelir? Sonuçlar. Yalnızca sonuçları görmekle kalmıyoruz, aynı zamanda sayfamızın hızını ve performansını artırmak için önerilen düzeltmeler üzerinde de çalışıyoruz.

Okumak:  Apple WWDC 2024 tarihi sızdırıldı: Beklenen lansmanlar, nasıl izleneceği ve daha fazlası

Bu bölüm, WordPress sitenizin GTmetrix PageSpeed ​​Puanını iyileştirmeye yönelik tüyoları kapsar. Anında PageSpeed ​​Puanını iyileştirmenin en iyi 5 yolunu açıkladım.

1. Güvenilir Barındırma Planı

Her şey barındırma planına bağlıdır. Çok haklı olarak, güvenilir barındırma web sitenizi destekleyecek ve size yüksek hızlar ve daha iyi performans sunacaktır. Ucuz ve güvenilmez bir barındırma planına yönelmek size birkaç kuruş kazandırabilir, ancak web sitenizi olumsuz yönde etkileyecek ve uzun vadede zararlı olacaktır.

Kişisel olarak DreamHost gibi yönetilen bir WordPress barındırma seçeneği seçmenizi öneririm. WordPress sitemi DreamHost'te test ettim, diğer barındırma sağlayıcılarıyla karşılaştırdım ve en hızlı olanı buldum TTFB ve en iyisi GTmetrix DreamHost'deki sonuçlar.

DreamHost, tercih ettiğiniz WordPress web barındırma seçeneğini en iyi IaaS sağlayıcılarıMaksimum güvenlik, ultra hızlı performans ve 7/24 kullanılabilirlik sağlamak için DigitalOcean, AWS, Google Cloud, Vultr ve Linode dahil. Hepsinden önemlisi, aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz: 3 günlük ücretsiz deneme hizmetlerini test etmek için.

2. WordPress Önbelleğini Ayarlayın

Önbellek, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve GTmetrix puanınızı artırmanın kolay bir yoludur. İnternet çok sayıda önbellek eklentisi ile doludur, ancak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için, WordPress önbelleği hakkında her şeyi öğrenme ve en iyi WordPress önbellek eklentisinin doğru seçimini yapma konusunda ayrıntılı bir kılavuz hazırladık.

GTmetrix hızını karşılaştıracağım ile Ve önbellek olmadan Önbelleğin ne kadarının puanı etkilediğini görmek için.

İlk önce yapacağım WordPress web sitesi oluşturmak Ve devre dışı bırakmak GTmetrix puanını kontrol etmek için tüm önbellek yapılandırmalarını kullanın. Daha sonra önbelleği etkinleştireceğim ve performans açısından bize yardımcı olup olmadığını kontrol edeceğim.

Önbelleksiz

Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi genel performans notu %92, yapı notu ise %89'dur.

Web vital skorları aşağıdaki gibidir:

 • LCP: 1,5s
 • TBT: 0ms
 • CLS: 0

Şimdi performans parametrelerine daha yakından bakalım. GTmetrix tarafından oluşturulan değerler aşağıdadır:

 • FCP: 1.1s
 • : 1,2s
 • LCP: 1,5s
 • TTI: 1.1s
 • TBT: 0ms
 • CLS: 0

Önbellekli

Şimdi DreamHost platformundan Varnish önbelleğini ve WordPress kontrol panelinden Breeze eklentisini etkinleştireceğim. Daha sonra performans farkını bulmak için GTmetrix hız sonuçlarını kontrol edeceğiz.

Genel performans notu %97 ve yapı notu %95 olduğu için burada çok büyük bir performans artışı fark ettim. Bu, yalnızca birkaç tıklamayla önbelleği entegre edip ayarlayarak fark edilebilir bir sıçramadır.

Web vital skorları aşağıdaki gibidir:

 • LCP: 1.1s
 • TBT: 8ms
 • CLS: 0

Şimdi performans parametrelerini kontrol edelim:

 • FCP: 864ms
 • : 935ms
 • LCP: 1.1s
 • TTI: 960ms
 • TBT: 8ms
 • CLS: 0

Böylece, WordPress önbelleğinin sitenizin GTmetrix puanlarını ve kullanıcı deneyimini iyileştirmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

3. Daha Hızlı Sayfa Yükleme için Görselleri Optimize Edin

Resimler çoğu web sayfasının yüklenmesinden sorumlu olan nesnelerdir. Ağır resimler web sitenizi yavaşlatabilir ve kötü bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Sayfa yükleme hızlarınızı artırmak ve hemen çıkma oranlarınızı azaltmak için web sayfanızdaki görselleri optimize etmeniz önemlidir.

Daha hızlı sayfa yükleme amacıyla görselleri optimize etmek için aşağıda listelenen en iyi uygulamaları izleyin:

 • Görüntü boyutunu sıkıştırın.
 • Resimlerinizi yeniden boyutlandırın.
 • Yüksek çözünürlüklü görüntüler için PNG'yi, ekran görüntüleri için JPG'yi kullanın.
 • Daha hızlı görsel yükleme için İçerik Dağıtım Ağı kullanın.
 • Hotlinking'i devre dışı bırakın.
Okumak:  Burak Özçivit Alevimi: Türk Dizilerinin Yakışıklı Oyuncusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

4. En Hızlı WordPress Temalarını Kullanın

Sitenizin GTmetrix PageSpeed ​​puanlarını iyileştirmede önemli olan bir diğer önemli faktör de hızlı bir WordPress teması kullanmaktır. Hafif ve hızlı bir tema seçmek yalnızca web sayfanızı hızlandırmakla kalmayacak ve ziyaretçinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaktır.

Sizi mevcut tüm WordPress temalarını test etme zahmetinden kurtarmak için, GTmetrix, Pingdom, loader.io, Google PageSpeed ​​Insight ve K6.io test sonuçlarıyla birlikte en hızlı 15 WordPress temasının bir listesini derledik.

5. En İyi WordPress Sayfa Oluşturucularını Kullanın

WordPress temaları gibi sayfa oluşturucular da sitenizin hızını ve sonuçta GTmetrix puanlarınızı etkiler. Hafif ve temiz kodlanmış bir sayfa oluşturucu, ekstra kod satırları ve ek işlevlerle dolu bir sayfa oluşturucudan daha iyi GTmetrix puanlarına sahip olacaktır.

İşinizi kolaylaştırmak için buradayız, bu nedenle ekibimiz ayrıca çok sayıda sayfa oluşturucuyu test etti ve web sitenizin yükleme hızını ve GTmetrix puanlarını iyileştirmek için en iyi dokuz WordPress sayfa oluşturucuyu kısa listeye aldı.

Özet

Yavaş yüklenen bir siteyle web sitenizin ziyaretçilerini rahatsız etmeyi göze alamazsınız, çünkü bu onları sitenizden ayrılmaya ve daha hızlı bir sayfaya geçmeye zorlayacaktır. Ziyaretçilerinizin seçimine saygı gösterin ve onları çok yüksek yükleme hızlarıyla şaşırtmayın.

Sıralamayı kaybetmek her blog yazarının en kötü kabusudur ve yavaş web siteleri, sitenizin arama sonuçlarındaki konumunun düşmesine katkıda bulunacaktır. Bu blogda paylaşılan adımları takip ederek WordPress web sitenizde GTmetrix testi yapın ve sitenizin hızını artırın. Ayrıca Google sayfa deneyimi güncellemesindeki DreamHost web seminerine göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress'te GTmetrix nedir?

GTmetrix, web sitenizi tarayan ve iyileştirme önerileriyle birlikte derinlemesine bir analiz sağlayan bir WordPress eklentisidir. Bu performans analizi eklentisi sitenizin hızını artırmanıza ve ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olur.

WordPress sitemi GTmetrix için nasıl optimize edebilirim?

GTmetrix eklentisini sitenize entegre ederek WordPress sitenizi optimize edebilir ve test yapabilirsiniz. Sonuçları analiz edin ve sitenizin hızını artırmak için performans iyileştirmeleri üzerinde çalışın.

GTmetrix'i nasıl kullanıyorsunuz?

GTmetrix'i resmi web sitesini ziyaret ederek, boş alana WordPress sitenizin URL'sini girerek ve sitenizin performansını analiz etmek için Sitenizi test edin düğmesini tıklayarak kullanabilirsiniz.

WordPress sitemi GTmetrix için nasıl optimize edebilirim?

GTmetrix, web sitenizin genel performansını ve yapısal puanlarını ölçer ve sitenizin hızını artıracak iyileştirme önerileri sunar.

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!