Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

WordPress'te Yönlendirmeleri En Aza İndirme

WordPress'te Yönlendirmeleri En Aza İndirme

Web sitenizi yeniden tasarlıyorsanız, web sitenizin yapısını değiştiriyorsanız veya eski içeriği güncelliyorsanız trafiği kaybetmemek için yönlendirmeleri ayarlamak isteyeceksiniz.

Yönlendirmelerle ilgili en iyi uygulamaları ve WordPress'te yönlendirmelerin nasıl en aza indirileceğini öğrenmek için bu blogu okumaya devam edin.

Yönlendirme Nedir?

Yönlendirme, kullanıcıların ve Google gibi arama motorlarının başlangıçta istedikleri URL'den farklı bir URL'ye sahip bir web sayfasına erişmelerinin bir yoludur.. Bazen bir URL değişir veya bir sayfa yayından kaldırılır. Kullanıcıları farklı bir URL'ye sahip başka bir sayfaya yönlendirmek için bir yönlendirme ayarlanır. Bu daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Yönlendirmeleri ayarlarken arama motoru optimizasyonu (SEO) ve WordPress'in en iyi uygulamalarını takip etmek isteyeceksiniz.

WordPress'te Yönlendirmeleri En Aza İndirmek Neden Önemli?

Yönlendirmeler web sitenizin performansını çeşitli şekillerde etkileyebilir. Bu nedenle WordPress'teki yönlendirmeleri en aza indirmek önemlidir.

Yanlış bir URL yazdığınızda WordPress sizi otomatik olarak yönlendirir.

Örneğin, sayfanız şuradaysa example.com/mall/food-court ama yanlış yazıyorsun example.com/food-court — WordPress sizi doğru konuma gönderecek kadar akıllıdır.

Ne yazık ki her zaman planlandığı gibi olmuyor. Bir örnek, http'den https'ye sahip olmanızdır. Başka bir örnek, www'den www olmayana kadar www'nin olması durumudur.

Ziyaretçilerinizin başına aşağıdakiler gelebilir:

 • Aşama 1: Ziyaretçi http'den https'ye yönlendirilir
 • Adım 2: Ziyaretçi www olmayandan www'ye yönlendirilir
 • Aşama 3: Ziyaretçi yemek alanından alışveriş merkezi/yemek alanına yönlendirilir
 • 4. Adım: Sayfa yükleniyor
Okumak:  Izmirim Kart Hes Kodu Sıralaması: En Güncel Türkçe İnceleme ve Detaylar

Bu, geliştirmeyi kolaylaştırır ancak bazı tuzakları da vardır:

 • Google her yönlendirme için sizi cezalandırır
 • Site hızı yönlendirmelerden olumsuz etkileniyor
 • Bir yönlendirme döngüsü oluşabilir

WordPress'te yönlendirmeleri en aza indirmeyi zorlaştırabilecek başka şeyler de vardır. Yanlış konuma ayarlanmış resimleriniz, Javascriptleriniz, CSS dosyalarınız ve bağlantılarınız olabilir ve bu nedenle siz farkına bile varmadan her sayfa yüklemesinde sinsice yeniden yönlendirilirsiniz.

WordPress'te Yönlendirmeleri En Aza İndirme

WordPress'te yönlendirmeleri en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Sayfanızı kontrol etmek için çeşitli çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Yönlendirmelerde hata ayıklama hakkındaki makalemize göz atın.

Bunları bulmak için GTmetrix'i de kullanabilirsiniz. https://gtmetrix.com. GTmetrix ile sitenizi test ettiğinizde şunun gibi bir şey göreceksiniz:

1. Yapı bölümüne gidin

2. Çoklu sayfa yönlendirmelerinden kaçının bölümünü açın.

Burada sorunu görebilirsiniz:

 • Aşama 1: http://example.com 177 ms
 • Adım 2: https://example.com 235 ms
 • Aşama 3: https://www.example.com 152ms

Bu yönlendirmeler toplam 564 ms sürdü. Bu neredeyse yarım saniye. Yarım saniye çok önemli gibi görünmese de, bunun gibi sorunlar Google sıralamanızı ve kullanıcı deneyiminizi etkiler.

Bu örnekte yalnızca ana sayfanın yeniden yönlendirilmesiyle ilgili sorunları görüyorsunuz. Ancak, yönlendirme yapan bağlantılı kaynaklara da sahip olabilirsiniz. Tüm bu sorunları bir araya getirirseniz, birden fazla saniyeye kadar bekleme süresi oluşabilir. GTmetrix size tüm yönlendirme kaynaklarını gösterecektir.

Yönlendirmeler Nasıl Düzeltilir ve En Aza İndirilir

Öncelikle sitenizdeki bağlantıların doğru URL'lere güncellendiğini bir kez daha kontrol edin. Sayfanızdaki tüm kaynaklarınızın nihai hedefe bağlı olduğundan emin olun.

İkinci olarak, veritabanınızdakilerin Google ve diğer arama motorlarındakilerle eşleştiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Örneğin, Google'ın sizi şu şekilde dizine eklediğini varsayalım: https://www.example.com

Ancak veritabanınızda var:

 • siteurl: http://example.com
 • ana sayfa: http://example.com
Okumak:  WordPress'te Coğrafi Hedefleme: WordPress Sitenizi Konuma Göre Özelleştirin

Olmalı:

 • site adresi: https://www.example.com
 • ana sayfa: https://www.example.com

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle ev sahipliği yapın ve sınıfının en iyisi barındırma desteğinden yararlanın.

Bir WordPress Eklentisiyle Yönlendirmeleri En Aza İndirme

Sitenizi yeniden tasarlıyor veya yeniden yapılandırıyorsanız eski URL'lerinizi yeni URL'lerle eşleştirmek isteyeceksiniz. Bunu bir WordPress yönlendirme eklentisi ile yapabilirsiniz. Yönlendirme birine iyi bir örnektir.

Yönlendirmeleri WordPress eklentisiyle en aza indirebilseniz de, bazı sınırlamaları vardır. Yine de kanonik bir alan adı yönlendirmesi ayarlamak isteyeceksiniz. Bunun için .htaccess kullanıyoruz. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu seçmeniz gerekecek.

 • Seçenek A: www olmayanları zorla. sürüm ve https
 • Seçenek B: www'yi zorla. sürüm ve https

Not: Sitenizin tamamında https kullanmanız tavsiye edilir ancak istemiyorsanız aşağıdaki seçenekleri kullanarak aynı şeyi http için de yapabilirsiniz.

 • Seçenek C: www olmayan sürümü ve http'yi zorunlu kıl
 • Seçenek D: Www sürümünü ve http'yi zorla

Bunlar aynı anda sadece 2 yönlendirme yapmakla kalmayacak, aynı zamanda tüm alt sayfalarınızı da yönlendirecektir. $1, alt sayfa yönlendirmesini yöneten şeydir.

Daha önce de belirttiğim gibi sitenizi yeniden tasarladıysanız veya yapısını değiştirdiyseniz, o sayfaları da yönlendirmek isteyeceksiniz. Yönlendirmeleri en aza indirmek için bu kısmı WordPress eklentisinde yapabilir veya aşağıdaki kodu kullanarak .htaccess'te yapabilirsiniz.

Genellikle 301 yönlendirmelerini kullanmak isteyeceksiniz. Ancak bir sayfayı geçici olarak taşıyorsanız 301 yerine 302'yi kullanmak isteyeceksiniz.

Çok Fazla Yönlendirme

Bu hatayı fark ederseniz, makalemize göz atın. Çok Fazla Yönlendirme madde.

Yönlendirmeleri ve Performansı Etkileyen Diğer Sorunlar

Güncelliğini yitirmiş WordPress, eklentiler veya temalar çalıştırıyorsanız gereksiz yönlendirmeler gibi hatalar alabilirsiniz. Ancak güncellemeleri yüklemek de bazı şeyleri bozabilir. WordPress web sitenizi güvenli bir şekilde güncellemeye yönelik en iyi uygulamalar için makalemizi okuyun.

Okumak:  En etkili SEO seçeneklerini kullanarak 2024'te içeriğinizi en iyi şekilde optimize edin.

Güncellemeler sırasında bazen WordPress sitenizi bakım moduna geçirmeniz gerekebilir. WordPress web sitenizi nasıl bakım moduna geçireceğinizi öğrenmek için blogumuzu okuyun.

Bazen kötü amaçlı yönlendirmeleri kaldırmak için sitenizi temizlemeniz gerekebilir. Buradaki öneriler için WordPress temizliği hakkındaki blogumuza göz atın.

WordPress Sitenizi Bana Hosting ile Barındırmayı Düşünün

Artık sayfa hızını artırmak ve Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için WordPress web sitenizdeki yönlendirme sayısını nasıl azaltacağınızı biliyorsunuz.

Siteniz için Bana Hosting gibi bir barındırıcı seçmek aynı zamanda sayfa hızını artırabilir, daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir ve sitenizi güvende tutabilir.

Bugün başlamak için birçok WordPress barındırma planımızı keşfedin.