Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Word'ün Durumu 2024: WordP'nin Üç Temeli…

Word'ün Durumu 2021: WordP'nin Üç Temeli...

Bugünlerde yüz yüze etkinlikler nadir olsa da, Word'ün Durumu 2021, WordPress'e yeni başlayanlar ve ileri gelenlerden oluşan küçük bir grup için New York City'de düzenlendi. Daha da şaşırtıcı olan ise bunun yeni Automattic ofisinde yapılmış olmasıydı. Automattic'in birkaç yıldır ofis alanı yok ancak şehrin NOHO bölgesindeki Tumblr alanının kalan kira kontratını satın aldı.

Sözün Durumu'nun tamamı şu adreste mevcuttur: WordPress.tvve sunumun tamamını izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Automattic CEO'su ve WordPress kurucu ortağı Matt Mullenweg, yaklaşık bir saat boyunca WordPress'in mevcut ölçeği, 2022 vizyonu ve daha büyük gelecek hakkında konuştu. Her ne kadar bu üç hususun kapsam olarak oldukça yaya olduğunu düşünsem de, aslında hepsi WordPress'in üç büyük sütununa bağlı.

Teknoloji İleriye Taşıyor

Sözün Durumu'nun ilk ayağı teknolojidir. Bugünün teknolojisi dün yoktu, yarınınki farklı olacak. Burada vurgu Gutenberg ve blok düzenleme üzerinedir. Blok düzenleme, içerik yönetimi evreninin büyük şemasında yepyeni bir şey olmasa da, 2018'den bu yana WordPress deneyimini önemli ölçüde değiştirdi. Blok düzenleyici, WordPress'teki varsayılan deneyimdir ve yeni kullanıcılara özellikle fayda sağlamıştır. Blocks, düzenleme deneyiminden uzaklaşabilecek bir dizi deneyimin üstesinden gelebilir ve insanların mümkün olan en iyi şekilde çalışmasına olanak tanır.

Düzenleme deneyimi blok temalar, desenler ve daha fazlasıyla büyür. Matt'in oldukça basit bir şekilde ifade ettiği gibi, “Gutenberg, WordPress'ten daha büyüktür.” Gutenberg'i WordPress'in ötesine taşıma hedefi takdire şayan ve ilgi çekicidir. Mobil ve diğer içerik platformları bu platformu kullanmaya başladı bile ve tutarlı bir deneyim, insanların daha fazla arayüzde her zamankinden daha üretken olmasını sağlayacak. Gutenberg için heyecan verici bir dönem. Ekosistemin benimsenmeye devam etmesi de çok fazla iş gerektirecek. Ama sorun değil; teknoloji ilerliyor.

Okumak:  Müşteri Başarısı Sizin Başarınızdır: Marka Ortaklarınız için Değeri En Üst Düzeye Çıkaracak Hesap Durumu Puan Kartı

İş İleriye Taşıyor

İkinci dayanağım WordPress'in ekonomisidir. Son iki yılda ekosistemde, öncelikle özel sermaye ve hosting şirketleri tarafından finanse edilen çok miktarda para aktı. Son iki yılda tüm teknoloji sektörlerine önemli yatırımlar yapılmış olsa da, WordPress topluluğuna sağlanan değer çok büyük oldu.

Ve toplum zaman zaman şaşkınlıkla karşılık verdi. Bu endişe, bağımsız eklenti ve tema geliştiricilerinin hiçbir zaman devam eden işletmeleri yaratamayacağı ve destekleyemeyeceği endişesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor. En tanınmış bağımsızların çoğu yakın zamanda satın alındı. “Küçük dükkan” çok küçük bütçelerle bunu nasıl başarabilir? Matt bunun sadece ekonomik bir döngü olduğunu ve günün sonunda tüm ekosisteme fayda sağlayacağını ima etti. Yani sorun değil; iş ilerlemeye devam ediyor.

Açık Kaynak İleriye Taşıyor

Son bir sütun varsa o da Matt'in açık kaynağa olan tutkusudur. WordPress ve Automattic, zamanı ve kaynakları inanılmaz derecede geniş ve kafa karıştırıcı bir alana koyuyor. Açık Evren açık lisanslı medyaya yönelik bir arama motorudur. Şu anda yalnızca görselleri destekleyen gerçek arama motoruna şuradan ulaşılabilir: WordPress.org/openverse/.

İçeriği demokratikleştirmenin en gerçek anlamı budur. İnsanlar, telif hakkıyla korunan görseller göndererek veya bunları kendi WordPress deneyimlerinde kullanarak yaratıcılıklarını genişletme erişimine sahip olacak. Ufukta ses ve videoyla birlikte görüntüler yalnızca başlangıçtır. Bu, 2022'de derin bir entegrasyona sahip olarak WordPress'e doğrudan fayda sağlayacak olsa da, daha da ilgi çekici ve açık olan, Openverse'in herkes tarafından erişilebilir ve erişilebilir olacağıdır.

Açık kaynağı bu şekilde oluşturup, gürültüyü bilmeyen ve hatta anlamayan insanlara kadar genişletebilirsiniz.

Bu, insanlığı eğitmek ve daha fazla fayda sağlamak için teknoloji uzmanlarının ötesine geçen büyük bir an ve harekettir.

2021 Sözün Durumu bize WordPress'in bugün nerede olduğunu ve açık kaynağın yarın onu nereye götüreceğini bildiriyor.

Okumak:  Google Şifreler Sıralamasında Yer Almaya Çalışan Türkçe Yazılmış Bir Gönderi: SEO İpuçları ve Stratejileri

×

Bültenimizi Alın
En son güncellemeleri ve eğitimleri ilk alan siz olun.

Bize Abone Olduğunuz için Teşekkür ederiz!

Okuduklarınızı beğeniyor musunuz?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!