Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Yeni Başlayanlar İçin Bloglama ve Dijital İçerik Stratejisi Kılavuzu

Yeni Başlayanlar İçin Bloglama ve Dijital İçerik Stratejisi Kılavuzu

Hakkında yarım Dünya nüfusunun yüzde 50'si çevrimiçi. İnsanlarla bulundukları yerde tanışma fırsatını kaçırmak istemezsiniz; özellikle de bir web siteniz varsa.

Yeni başlayanlara yönelik bu blog yazma ve dijital içerik stratejisi kılavuzu, işletmenizi çevrimiçi dünyanın önüne çıkarma yolunda sizi başlatacak.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlaması, hedef kitlenizin ilgisini çeken ve satışlar da dahil olmak üzere etkileşimi artıran değerli, bilgilendirici içerik oluşturma uygulamasıdır. Bu, blog gönderileri, podcast'ler, videolar, e-kitaplar ve teknik incelemeler gibi yazılı, sesli veya görsel içerik aracılığıyla olabilir. İçerik pazarlamanın hedefi, kitlenin markanızla etkileşime geçmesini sağlamaktır; bu etkileşim ne şekilde olursa olsun (yani okuyucu, izleyici, dinleyici veya müşteri olarak).

İçerik pazarlamacıları hedef kitleye uygun ve yararlı içerik oluşturur, derler, paylaşır ve dağıtır. Bunu yaparken bu, şirketi güvenilir bir kaynak olarak konumlandırır. İçerik pazarlamanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydası vardır:

Yükselmiş satışlar

İçerik pazarlaması, daha fazla kişinin ürünlerinizden haberdar olmasını sağlar, ürünlerin onlara nasıl fayda sağladığını açıklar ve onları satın almaya teşvik eder.

Büyük Öğrenim

İçerik pazarlaması, hedef kitleyi sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında eğitir ve şirketinizi sektörünüzde otorite haline getirir. Ayrıca izleyicilere ürün ve hizmetlerinizin nasıl çalıştığını ve sorunlarının nasıl çözüldüğünü gösterirsiniz.

İlişki Kurma

İçerik pazarlaması, müşterileriniz ile işletmeniz arasında, müşterilerin daha sadık olmasına yardımcı olan ilişkiler kurar. Potansiyel müşterileri hayranlara dönüştürürsünüz.

Okumak:  Küçük İşletmeler İçin Etkili Sosyal Medya Reklamcılığı: Yatırım Getirisini En Üst Düzeye Çıkarma

Neden Blog?

Blog, içerik pazarlama stratejinizin temelidir. Bloglar en etkili sıradan okuyucuları müşteriye dönüştürmenin yolu. Günümüzde içerik pazarlamanın değerini anlayan şirketlerin çoğunun blogları var.

Blog sahibi şirketler üretiyor %67 daha fazla potansiyel müşteri ayda ortalama. Bloglamanın diğer faydaları şunlardır:

SEO Desteği

Bloglar, arama motorlarına yeni ve alakalı içerik sağlayarak okuyucuları web sitenize çekmek için anahtar kelimeler kullanmanıza olanak tanır.

Müşterilerle Etkileşime Geçin

Bloglama, potansiyel ve mevcut müşterilerle farklı şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanır. Blogunuzda onlara satış yapmıyorsunuz. Bunun yerine, onlara sorunları çözmelerine veya başka şekilde ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak bilgileri sağlarsınız.

Düşünce Liderliği

Blog yazmak, işletmenizi ve yöneticilerinizi sektördeki düşünce liderleri haline getirmenize yardımcı olur. Okuyucular şirketinizi güvenilir, uzman bir bilgi kaynağı olarak tanımaya başlar.

Bağlantı

Blog yazmak, insanları şirketin kişiliğini ve iç işleyişini görmelerine yardımcı olarak markanıza bağlar.

Bağlantı Paylaşımı

Blog yazmak, başkalarının içeriğinizi fayda sağlayacağını düşündükleri kişilerle paylaşmalarına olanak tanır. Bu paylaşım, markanız hakkında daha fazla farkındalık yaratır ve büyüme ve satışlara yardımcı olur.

Bloglama ve Dijital İçerik Stratejisi Kılavuzu

Blog, kuruluşunuz için dijital içerik stratejisinin önemli bir parçasıdır. Ancak yayına hazır olmadan önce sitenizin bazı alanlarını ve içerik stratejinizi hazırlamanız gerekir.

Sitenizi başlatmadan önce şunları hazırlayın:

Statik Sayfalar

Bunlar, sitenizde Hakkında, İletişim ve Ürünler/Hizmetler sayfaları gibi kalıcı içeriğin bulunduğu sayfalardır. Bu sayfaları ve içeriklerini önceden oluşturacaksınız, ancak her paylaşım yaptığınızda bunları tekrar ziyaret etmeyeceksiniz. İşletmenizde güncellenmelerini gerektiren bir değişiklik olmadığı sürece statik kalacaklar.

Kenar çubukları

Blogunuzun kenar çubuğu (ana içeriğinizin solundaki veya sağındaki dar sütun) önceden oluşturulmalı ve çok fazla değişmeyecektir. Kenar çubuğu içeriği, arama çubuğu, kısa bir bilgi kutusu, sosyal düğmeler, e-posta abonelik kutusu ve hatta reklam gibi öğeleri içerir.

Okumak:  Z Kuşağı Alışveriş Alışkanlıkları ve Trendler: Bir E-Ticaret Kılavuzu

Kategori Sayfaları

Bu sayfalar blogunuzun ele alacağı normal konulardır. Ayrıca menünüzü ve blogunuzun SEO stratejisinin büyük bir bölümünü oluşturacaklar. Kategoriler blogunuzun tanınacağı konulardır. Bu kategorilerin her biri için bir sayfa oluşturacaksınız. Her sayfa için 50-150 kelime yazın; bu, arama motorlarının sitenizi bu konular açısından tanımlamasına yardımcı olur.

Bu kalıcı özellikleri ve sayfaları ayarladıktan sonra içerik oluşturmaya başlamanın zamanı geldi.

İçerik Stratejisi Geliştirme

Gönderi yazmaya başlamadan önce sitenize şimdi ve gelecekte hizmet edecek bir içerik stratejisinin ana hatlarını çizin. Bu içerik stratejisini geliştirirken şunları göz önünde bulundurun:

Beyin Fırtınası Blog Konuları

Blogunuzun nişini ve genel olarak hangi kategoriler ve anahtar kelimelerle tanınmak istediğinizi biliyorsunuz. Artık bu konular etrafında tutarlı bir şekilde nasıl içerik üreteceğinizi düşünmenin zamanı geldi.

İçerik kategorilerinize ve anahtar kelimelerinize göre, ele almayı planladığınız blog yazısı fikirlerinin/çalışma başlıklarının bir listesini oluşturun. Aklınıza gelen fikirleri bu listeye not edin, böylece yazacak konularınız asla tükenmez.

Anahatlar Oluştur

Bilgisayarınızın başına oturup blog yazıları yazmaya başlamayın. Bilgiyi hedef kitlenize nasıl sunacağınıza dair net bir fikre sahip olmak istiyorsunuz.

Nasıl yapılır kılavuzları, öğreticiler ve listeler gibi bilgileri sunmak için kullanabileceğiniz çeşitli yaklaşımları göz önünde bulundurun. Her gönderinin yapısını ana hatlarıyla belirtin (giriş, bölümler, ana noktalar, alt noktalar, sonuç), ardından onu gerçekten yazmak için kullanacağınız kaynakları toplamaya başlayın.

Gönderileri Önceden Yazın

Blogunuzu başlatmadan önce 5 ila 10 gönderi (her biri 800-1.200 kelime) yazmak isteyeceksiniz. Gönderileri önceden yazmak, gönderilerinizde tutarlı kalmanıza yardımcı olacaktır. Gönderilerinizin bilgilendirici ve eğlenceli olmasını istiyorsunuz. Puanlarınızı desteklemek için hikayeleri, anahtar kelimeleri ve verileri kullanın. Yazım ve dil bilgisi açısından düzeltme yapmayı unutmayın.

Görseller Ekle

Metni bölümlere ayırmak ve okuyucularınızın dikkatini çekmek için yayınlarınıza fotoğraf, video, alıntı veya grafik ekleyin. Görsel içeren blog yazıları %94 daha fazla dikkat olmayanlardan daha fazla olduğundan, her gönderide kelimelerin yanı sıra bakılacak çok şeyin olduğundan emin olmak istersiniz.

Okumak:  E-Ticaret Büyüme Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO için optimize edin

Organik arama, blog gönderilerine gelen trafiğin çoğunu sağlar. Arama motorlarının içeriğinizi bulmasını ve başkalarına tavsiye etmesini teşvik etmek için her gönderide anahtar kelimeler kullanın.

Takvim Planlayın

Dijital içerik stratejisi oluştururken tutarlılık çok önemlidir. Okuyucularınızın ne zaman yeni içerik bekleyeceklerini bilmelerini ve asla hayal kırıklığına uğramamalarını istiyorsunuz.

Blogunuzda ne sıklıkta ve ne zaman yayın yapmak istediğinize önceden karar verin (örneğin, haftalık olarak çarşamba günleri). Yazdığınız ilk beş veya daha fazla gönderiden oluşan bir takvim oluşturun ve ardından oradan oluşturmaya devam edin.

Blogunuzu Bana Hosting ile Barındırın

İçeriği sizin için yazamasak da Bana Hosting, yeni blogunuzu güvenli ve sorunsuz bir şekilde barındırmanızı sağlayabilir.

Bana Hosting, WordPress dahil birden fazla platformda içerik barındırma olanağı sunar.

Bana Hosting'ten tam olarak yönetilen WordPress barındırma sorunsuzdur. Bu, site bakımı, güvenlik endişeleri veya web ile ilgili diğer sorunlarla ilgilenmek için işinizden zaman ayırmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Bana Hosting'in sunduğu tam olarak yönetilen WordPress barındırma hizmetleri:

  • Ücretsiz site geçişi.
  • CDN ve görüntü sıkıştırmayla hızlı site hızı.
  • Özelleştirilmiş teknoloji eklentisi seçenekleri.
  • 7/24 özel uzman destek ekibi.
  • Ve dahası!

Bugün başlamak için barındırma planlarımıza göz atın.