Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Yılın İkinci Yarısı Günü

Yılın İkinci Yarısı Günü

Temmuz ayındayız. Bekle, ne var?

Hepimiz yepyeni ekonomik ve kişisel ortamlarda gezinmeyi öğrenirken Mart ve Nisan ayları sürünerek geçiyor gibi görünse de, bir şekilde aniden yaz geldi.

Ocak ayında kendimiz ve işletmelerimiz için belirlediğimiz hedefler artık uzak bir anı gibi görünüyor. 1 Temmuz Çarşamba, 2020 yılının tam yarısına gelindi.

Yılın 182. günü, geçtiğimiz altı ayın değerlendirmesini yapmanın tam zamanı.

Bu yılın ilk yarısı pek çok açıdan işletmeler ve kuruluşlar için zorlu geçti. Son zamanlarda gönderdiğimiz neredeyse her e-postanın “eşi benzeri görülmemiş” ve “belirsizlik” gibi kelimeler içermesinin bir nedeni var. Ancak, işimizle, çalışanlarımızla ve kendimizle ilişki kurma yöntemlerimiz konusunda bilinçliysek, ayaklanma zamanlarının aynı zamanda muazzam olumlu değişim zamanları da olabileceğini biliyoruz.

2020 şu ana kadar çalkantılı geçti. Ve altı ay sonra bu geride kalacak.

Duraklatmak, düşünmek, yeniden değerlendirmek ve dünyanın mevcut durumunun bir süre için norm olabileceğini kabul edecek şekilde nasıl ilerleyeceğimizi anlamak için zaman ayırmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Peki içinde bulunduğumuz koşullar göz önüne alındığında işlerimizi nasıl ilerletebiliriz?

Durum değerlendirmesi yapmak. Yılın şu ana kadar nasıl geçtiğini yeniden değerlendirin.

Bu yılki hedeflerinize dönüp bakın. 2020'nin başında devam eden projelerin başarısını ölçmek için amaç ve hedefleri belirlerken hiçbir kuruluş, birkaç ay içinde hayatlarımızın, şirketlerimizin ve çalışmalarımızın nasıl görüneceğini öngöremezdi.

Okumak:  WooCommerce Özel Siparişinden Neler Beklenmeli?

Şimdi bu amaç ve hedefleri inceleyip yeniden önceliklendirmenin tam zamanı. Ne yapmaya başlamalı, yapmayı bırakmalı ve yapmaya devam etmelisiniz? Hangi hedeflere ulaşıldı ve hangileri artık gerçekçi değil? Hangi projelere dikkat edilmesi gerekiyor, hangi yeni fırsatlar ortaya çıktı ve hangi çabalar artık değer katmıyor? Acımasız ol.

İşletmenizde anlaşılır gecikmeler meydana geldiyse, 1 Temmuz'u yeniden yolunuza çıkma zamanı olarak düşünün. 1 Temmuz'u yeniden bir başlangıç ​​olarak düşünün; isterseniz Yeni Yıl Ortası günü. Bu, hedefleri ayarlamak ve yeni “normal”imizi hesaba katan tutarlı eylem planları oluşturmak için temiz bir sayfadır.

İleriye doğru hareket için bir eylem planı yapın.

Farklı bir yaklaşım benimsemeniz mi gerekiyor?

Belirsiz zamanların ortasında ilerleme kaydetmeye devam edebileceğiniz yolların farkına varın. İşletmenizin dikkat edilmesi veya ayarlanması gereken yönleri varsa, belirlediğiniz hedeflerden bazılarının gerisinde kalıyorsanız farklı bir yaklaşım denemeyi düşünün. Yılın ikinci yarısında sizin ve ekibinizin yeni ve olumlu çalışma yolları bulmasına yardımcı olabilecek yeni yöntemleri ve uygulanabilir adımları düşünün. Ayarlamayı deneyin AKILLI hedefler— spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı olanlar.

Güvenliği güncel tutmak.

Çevrimiçi güvenliğinizin eşit düzeyde olduğundan emin olmak için Temmuz ayının başında biraz zaman ayırın. Çoğu şirket uzaktan çalışmaya devam ederken siber güvenlik koruması her zamankinden daha önemli. Siber güvenliğinizin güncel olduğundan ve gerekli güncellemelerin kurulu olduğundan emin olun. Güvenlik sorunlarını önleyin ve yılın ikinci yarısının mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini sağlayın. Güvenlik karmaşıktır ve “endişelenecek başka bir şey” olarak görülebilir. Ancak riski azaltmak, başarılı bir işletmenin kritik bir bileşenidir ve onları korumayı müşterilerinize ve başarmak için çok çalıştığınız şeyi korumayı kendinize borçlusunuz. Önlenebilecek bir güvenlik ihlaline yenik düşerek zor bir yılı daha da kötüleştirmeyin. Yardıma ihtiyacınız varsa işte birkaç iyi kaynak.

Okumak:  DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor: Tam Kılavuz

Bayram! İleriyi düşün.

Tatil sezonu için önceden planlama yapmak e-ticaret mağazaları için çok önemli olacaktır. Temmuz ayı, web sitenizin optimizasyonundan ürünlerinize kadar stratejinizin ne olması gerektiğini planlamak için mükemmel bir zamandır. 2020 tatil sezonu. Pandemiden kaynaklanan olası gecikmeler ve kısıtlamalar hakkında bilgi edinmek için tedarikçiler ve distribütörlerle iletişime geçmenin de iyi bir zamanıdır. Çevrimiçi işler günün konusu olacak. Dijital ticaret stratejiniz ve siteniz kullanıma hazır mı? HAYIR? Hadi başlayalım. İşte nasıl yardımcı olabileceğimiz.

  1. Sitenizi Trafikteki Potansiyel Ani Artışlara Karşı Hazırlayın: Bana Hosting, hızlı ölçeklenebilen bir altyapı sunarak sunucu kaynaklarının talepleri karşılayabilmesini sağlar. Yavaş yükleme süreleri veya daha kötüsü sitenin çökmesi nedeniyle müşterilerinizi ürünlerinizi satın alamayacak durumda bırakmayın.
  2. Sunucunuza Kötü Amaçlı Bir Saldırıyı Azaltmak: Yasal trafiği yönetmek, bir DDoS saldırısı veya kod enjeksiyonu eklemeden oldukça yeterli olabilir. Bana Hosting, yardımcı olmak için temel ve gelişmiş DDoS korumasının yanı sıra güvenlik duvarları, yük dengeleme veya sunucu güçlendirme için ServerSecurePlus™ gibi diğer eklentileri sunar.

“Olaylar” konusunda yaratıcı olun.

2020'nin başında etkinliklere, yüz yüze İş Ortağı Zirvelerine ve müşterilere seyahatlere büyük yatırım yapan bir Pazarlama planını onayladım. Eh, burası artık bizim dünyamız değil. Konferanslar, yüz yüze toplantılar ve işle ilgili seyahatler hareketsiz kalmaya devam ederken, müşterilerinizle ve çalışanlarınızla bağlantı kurmanın yolları konusunda yaratıcı olmak önemlidir. Hepimiz bu yılki etkinlik planlamamızda ayarlamalar yapmak zorunda kaldık. Yüz yüze konferanslar için bir araya gelemesek de, bu zamanı işletmenizin bu toplantılara yaklaşım şeklini tamamen yeniden düşünmek için kullanmayı düşünün. Web semineri formatını kullanmak şu an için harika bir seçenektir; bunları nasıl eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebileceğinizi düşünün. Ancak zamanı geldiğinde yüz yüze etkinliklerin en iyi şekilde nasıl yenileneceği konusunda beyin fırtınası yapmayı da düşünün.

Okumak:  2024'te hangi yapay zeka aracı sizin ihtiyaçlarınıza en uygun?

Çalışanlarla bağlantı kurun.

Uzaktan çalışan çalışanlarla bağlantı kurmanın yollarını bulmak hayati önem taşıyor. Yıl ortası performans incelemesi ne tür olursa olsun, uzaktaki çalışanlara ulaşarak profesyonel hedefleri hakkında ayrı ve açık tartışmalar yapmayı düşünün. İşletmelerimizde pek çok şey değişip değişse de çalışanlarımızın hala hırsları var. Onlara umutlarını sorun ve onları destekleyebileceğiniz yolları düşünün.

Birçok insan bu zamanı kişisel gelişim üzerine düşünmek için kullanıyor. Belki çalışanların beceri kazanmalarına veya yeni şeyler denemelerine yardımcı olmak için uzaktan sunabileceğiniz eğitim kaynakları veya seminerler vardır.

Başarıyı kutlayın.

Son olarak mutlaka başarılarınızı kutlayın. Bu zorlu zamanlarda neyi iyi yaptınız? Çalışanlarınızın karşısına nasıl çıktınız ve onlara değerlerini nasıl hatırlattınız? Yılın ilk yarısında başardıklarınıza dönüp bakmanız çok önemli.

Bu salgınla mücadeleye devam ederken kendinizi ve meslektaşlarınızı kutladığınızdan ve tebrik ettiğinizden emin olun.