Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

Yönetilen Barındırma Nedir? Nasıl çalışır

 Yönetilen Barındırma Nedir? Nasıl çalışır

Web barındırma çok çeşitli özellikler, planlar, eklentiler, fiyatlar ve ek bonuslar sağlar. Bugün, özellikleri, onu paylaşılan barındırmadan ayıran yönler, avantajlar ve dezavantajlar ve bir barındırma sağlayıcısı seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler dahil olmak üzere yönetilen barındırma konusuna odaklanacağız.

Yönetilen Barındırma Nedir?

Yönetilen barındırma, bir hizmet sağlayıcının bir sunucunun yönetimini, kurulumunu, idaresini ve genel desteğini üstlendiği bir modeldir. Yönetilen bir barındırma hizmeti seçtiğinizde barındırma şirketi, sitelerinizin ve uygulamalarınızın her zaman çalışır durumda olmasını sağlar ve bu süreçte yanlış giden şeyleri düzeltir.

Farklı Barındırma Hizmeti Türlerini Anlamak

Yönetilen barındırma, mevcut tek web barındırma türü değildir. Ayrıca paylaşılan barındırma, bulut barındırma, VPS barındırma ve daha fazlası da var.

Basit bir ifadeyle, paylaşımlı barındırma bir apartmanda kalmaya benzer. Yaşayacak bir yeriniz var ama onu birçok kiracıyla paylaşıyorsunuz. Kendi evinde yaşamaktan daha az rahat.

VPS barındırmayı, belirli kaynakları komşularınızla paylaşabileceğiniz ancak esas olarak kendi mülkünüzden sorumlu olduğunuz bir apartman dairesine sahip olmak olarak düşünün.

Bulut barındırma ise bir otelde kalmaya veya oda kiralamaya eşdeğerdir. Yani burası kalıcı eviniz değil ama kalacak bir yeriniz var. Özel barındırma, bir evin sahibi olmanızdır; bu, başkalarının kaynaklarınıza erişemeyeceği anlamına gelir.

Sonuçta, yönetilen bir barındırma şirketi en iyi seçeneğinizdir. Yapılması gereken tüm işlerle ilgilenecek bir mülk yöneticisine sahip olmak gibidir. Bu şekilde rahatlayabilir ve işiniz gibi başka şeylere odaklanabilirsiniz.

500.000'den fazla site yönetilen barındırma hizmetimize güveniyor

Sektörün önde gelen platformları için optimize edilmiş barındırma hizmeti alın

Yönetilen Barındırma Nasıl Çalışır?

Yönetilen barındırma hizmeti, destek ve teknolojiyi birleştiren bir sistemdir.

Hosting anlaşması yapmak için fiziksel bir sunucuya sahip olmanıza gerek yoktur. Bunu barındırma şirketinden kiralamazsınız; ortak yerleşim sitesi veya veri merkezi içinde alana sahip olursunuz. Ancak tüm yazılım ve donanım ayarlarının kontrolü sizdedir.

Barındırma şirketinin iletişim kurduğunuz profesyonel bir uzman ekibi vardır ve bu ekip belirli özelliklere hızla yanıt vermenize, yükseltmenize veya düşürmenize yardımcı olur. Başka bir deyişle, tüm teknik işlerle onlar ilgilenecek, böylece siz de içeriği oluşturmaya ve işinizi yürütmeye odaklanabileceksiniz.

Yönetilen Barındırma Özellikleri

Yönetilen hostingi diğer kiralık hosting seçeneklerinden farklı kılan en önemli özellik sağladıkları yönetim hizmetleridir.

Okumak:  2024'te VPS ve Kiralık Sunucu Barındırma Trendleri

Yönetilen barındırma şirketleri, sistemin izlenmesi, güncellenmesi, teknik desteği ve bakımının yanı sıra yazılım ve donanım kurulumu ve yapılandırmasından da sorumludur. Yönetilen barındırma çözümleri çoğunlukla işletmenizin özel gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirilebilir.

Ancak aşağıdaki gibi genel özellikleri kapsarlar:

 • Sorunlarla başa çıkmak için teknik destek. Yönetilen barındırma şirketleri, çok çeşitli teknolojilerde uzmanlaşmış sistem yöneticilerini, teknik personeli ve ağ operasyon mühendislerini istihdam eder. Uzun vadeli müşteri memnuniyeti ve işletmeniz için daha iyi hizmetle sonuçlanan en son teknoloji çözümlerinden haberdar olmak için çalışanlarına yatırım yaparlar.
 • Güvenlik Servisi. Güvenlik standartları hem büyük hem de küçük web siteleri için çok önemlidir. A yönetilen barındırma sağlayıcı, izinsiz giriş tespiti, virüs ve spam koruması, güvenlik açığı taramaları, fiziksel güvenlik (veri merkezlerinin korunması) vb. hizmetleri kapsar.
 • Olağanüstü durum kurtarma ve (otomatik ve manuel) yedeklemeler. Beklenmeyen kesintiler nedeniyle siteniz çökse bile verilerinizin kaydedildiğinden emin olmanız gerekir. İyi bir şirket, olağanüstü durum kurtarma prosedürleriyle birlikte size otomatik veya manuel yedeklemeler sağlayarak verilerinizin kaydedilmesini sağlar.
 • Otomatik olarak yönetilen güncellemeler. Müşterilerin, en yeni güncellemeleri manuel olarak kontrol edip yüklemelerine gerek kalmadan programlarını güncel tutmalarına olanak tanır. Yazılım mevcut güncellemeleri kontrol etmeli ve sizin müdahaleniz olmadan bunları yüklemelidir.

Yönetilen Hostingin Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Zaman kazandıran. Birisi bakım ve yönetimle ilgilendiğinde, işinize odaklanarak daha fazla zaman harcayabilirsiniz
 • Azaltılmış risk. Hosting desteği önemlidir. Her zaman ulaşılabilir ve sorunlar ortaya çıktığında yardıma hazır, son derece uzmanlaşmış teknik desteğe sahip olursunuz.
 • Esnek güncel teknoloji. Profesyonelce yönetilen bir barındırma hizmeti, en son teknolojiye ve güncellemelere ayak uydurur, böylece işinizden en iyi şekilde yararlanır ve geride kalmazsınız.
 • Mükemmel performans ve yüksek hız. Temel site ihtiyaçları için düzenli paylaşımlı hosting yapılır. Ayrıca sitenizi yavaşlatacak yazılım ve birçok gereksiz modülü de uygulayabilir. Yönetilen barındırma çözümleri ise yalnızca sitenizi çalıştırmak için ihtiyaç duyduğunuz özellikleri ve orada kullanılan özel eklentileri sağlar. Bu, siteyi önemli ölçüde hızlandırır ve web sitesi performansını artırır.

Eksileri

 • Fiyat. Yönetilen barındırma hizmetleri, paylaşılan bir barındırma seçeneğinden daha pahalıya mal olacaktır. Paylaşımlı barındırma ile aynı düzeyde destek alamayacağınızı, yalnızca temel bilgileri alacağınızı unutmayın.
 • Kendi sunucularına erişim yok. Yönetilen barındırma hizmetinin dezavantajlarından biri, sitenizi sizin için yönettikleri için şirketlerin müşterilerinin kontrol paneline erişmesine izin vermemesidir.
 • E-posta barındırma yok. Hem sitenizi hem de e-postalarınızı barındırma seçeneğinin bulunduğu bir plan istiyorsanız, yönetilen barındırma çözümü tek başına yeterli olmayacaktır.

Yönetilen Barındırma ve Paylaşımlı Barındırma

Paylaşımlı barındırma, web sitenizin kaynaklarını aynı sunucudaki diğer kişilerle “paylaştığı” bir seçenektir. Yepyeni web sitelerine yeni başlayanlar için kullanışlı olan, kendi kendini yöneten bir çözümdür. Paylaşımlı barındırma, kişisel web siteleri, yeni kurulan şirketler veya yerel iş ihtiyaçları için yeterli miktarda kaynak sunar.

Okumak:  En İyi Ücretsiz Türkçe mp4 Video Dönüştürücü Programlar - 2021 İncelemesi & İndirme Bağlantıları

Paylaşımlı hosting fiyatları nedeniyle popülerdir. Birçok kişi aynı sunucuyu paylaştığından bireysel kullanıcılar için maliyetler düşük tutulur.

Çoğu paylaşılan barındırma planı basit ve kullanımı kolay özellikler sağlar. Örneğin, bir e-posta hesabı oluşturabileceğiniz, site dosyalarınızı yükleyebileceğiniz ve belirli hizmetlerin ihtiyaç duyduğu veritabanlarını ekleyebileceğiniz kullanıcı dostu bir kontrol paneline sahip olursunuz.

Aşağıdaki durumlarda uygundur:

 • Sınırlı bir bütçeniz var ve işleri yalnızca kendi başınıza yapmak istiyorsunuz. Fiyat kesinlikle meşru bir endişe kaynağıdır, özellikle de yönetme konusunda rahat olduğunuz küçük bir web sitesini yeni başlatıyorsanız veya işletmek istiyorsanız. Ana makinenize bağlı olarak yedeklemeler, güncellemeler ve genel sunucu bakımı gibi konuları kapsamanız gerekecektir.
 • Web trafiğinde artış olmasını beklemezsiniz. Kaynakları ve sunucu alanını paylaşırken yavaş hızlar ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz; web sitenizde büyük miktarda web trafiği beklemiyorsanız bu bir sorun olmamalıdır.

Günlük yaşam açısından, paylaşımlı barındırmayı toplu taşıma araçlarını kullanmak gibi düşünün. Uygun maliyetlidir ancak bazen paketlenebilir ve A noktasından B noktasına olan rota daha uzun sürebilir.

Yönetilen web barındırma ise taksiye binmek gibidir. Size daha pahalıya mal olacak, ancak daha rahat olacak ve daha iyi ve daha hızlı hizmet alacaksınız.

Yönetilen barındırma çözümü şu durumlarda daha iyi bir seçimdir:

 • Web sitenizin bakımını yapamıyorsunuz (veya yapmak istemiyorsunuz). İşletmenizi büyütmek ve sürekli yeni içerik oluşturmak için çalışmak istiyorsanız, tüm teknik özellikleri kapsayacak güvenilir bir ekibe ihtiyacınız olacak.
 • Web siteniz için hızlı tepki verebilecek özel teknik desteğe ihtiyacınız var. Büyük miktarda trafiğe sahip karmaşık bir siteniz olduğunda, olası tüm sorunları en kısa sürede çözmenize yardımcı olacak bir ekibe sahip olmak istersiniz.

Yönetilen Hosting Sağlayıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir barındırma şirketiyle oturum açmadan önce şunları kontrol ettiğinizden emin olun:

 • İletişim profesyonelse. En iyi ürünler bile, sorularınız veya kafa karışıklığınızda size yardımcı olacak profesyonel bir ekip tarafından desteklenmezse başarısız olabilir.
 • Yönetilen barındırma şirketinin kendi donanımı varsa. Değilse, ya başka bir şirketin sunucularını satıyorlar ya da kiralıyorlar demektir. Buradaki ilk seçenek genellikle daha yaygındır. Bu bir sorun olabilir çünkü sunucunuz aşağıdakilere sahip olmayacaktır:
 • Özel çözümler. Bazı ekstra özelliklere ihtiyacınız varsa veya kurulumu özelleştirmek istiyorsanız bunları başka bir yerde aramanız gerekecektir.
 • Yedek parça. Donanım arızalanırsa tamamen yeni bir sunucuya ihtiyaçları olacak; bu da web sitenizin, onlar taşınana kadar çevrimdışı olacağı anlamına gelir; bu da saatlerce veya günlerce sürebilir.
 • Yerinde destek ekibi. Veri merkezlerinin olmaması nedeniyle şirket, destek ekibini sağlamak için üçüncü taraf bir sunucu kullanacak; bu da sorunlarınıza çözüm bulma konusunda daha düşük kalite ve daha az verimli olabilir.
 • Şirket, işiniz için hayati önem taşıyan konularda deneyimliyse. Hedeflediğiniz belirli niş alanı ve işletmenizin tüm özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ev sahibi istiyorsunuz. Bilmek istediğiniz her şeyi sorun. Hedeflerinizi belirtin. Ne yaptığını bilen bir ekiple işbirliği yaptığınızdan emin olmak için uygulamalar, CMS ve çerçeveler hakkında konuşun.
Okumak:  Samsung Galaxy S8: Türkçe İnceleme ve Sıralama Rehberi – En İyi Samsung Galaxy S8 Özellikleri ve Fiyatları

Bana Hosting ile Yönetilen Hosting'i Düşünün

Yönetilen barındırma genellikle WordPress ile ilişkilendirilir, çünkü web sitenizi tercih ettiğiniz şekilde şekillendirmek için esneklik ve özelleştirme sağlar. Ancak Yönetilen WooCommerce ve Yönetilen Magento gibi birçok yönetilen barındırma seçeneği vardır.

Her iki durumda da, çevrimiçi bir işletmeyi yürütmek oldukça zorlu olabilir; bu nedenle, bir noktada, ana işinize odaklanabilmeniz için barındırmanın teknik, arka uç yönlerini ele alacak birini işe alma dürtüsünü hissedeceksiniz.

Artık yönetilen barındırma çözümlerinin avantajlarını bildiğinize göre, Bana Hosting tam olarak yönetilen barındırma ile alacağınız özelliklerden bazılarını öğrenin:

 • Kullanımı kolay kontrol paneli. Yönetilen bir WordPress barındırma planıyla, basit bir arayüze sahip ve tek bir yerden daha fazla WordPress sitesini yönetme becerisine sahip özel kontrol paneline bir yaklaşım elde edersiniz.
 • Mükemmel performans ve hız. Bana Hosting, özel sektöre ait 3 çekirdek veri merkezinde, hizmetlerinde olağanüstü hız ve performans sağlayan 25.000'den fazla sunucuya sahiptir. Diğer şeylerin yanı sıra bir sonraki önemli özelliğin korunmasına yardımcı olan 7/24 uzman ağ izleme olanağı sağlarlar.
 • %100 Çalışma Süresi. Bana Hosting, %100 çalışma süresini korumak için çok çaba harcıyor. Elbette şirket, planlı ağ, yazılım veya donanım bakımı gibi istisnaların ana hatlarını çiziyor. Bana Hosting, kullanıcının yaşadığı genel kesinti süresi için bile 10 kat kredi veriyor. Örneğin siteniz 1 saat kapalı kalırsa 10 saatlik barındırma kredisi alırsınız.
 • Profesyonel destek ekibi. Bana Hosting, web sitenizin karşılaştığı tüm sorunlara yardımcı olmak için eğitilmiş uzman destek personeline sahiptir. Size yararlı bilgiler ve yararlı ipuçları sağlamanın yanı sıra sitenizi kurma sürecinde size rehberlik edeceklerdir.
 • Sebebi ne olursa olsun ücretsiz geçişler. Sadece bu da değil; destek ekibi tüm süreç boyunca size yardımcı olacak ve her şeyi sizin için kolaylaştıracaktır.

Bu gün başlayacağım

Çevrimiçi işiniz için 7/24/365 destek ve sınırsız potansiyel için Bana Hosting barındırma planlarını bugün keşfedin.