Teknoloji Pazarlama, Bloglarınızdan ve Gadget'larınızdan Para Kazanın

YouTube Kanalı Nasıl Başlatılır ve Para Kazanılır: Nasıl 100.000 Dolar Kazanırım

YouTube Kanalı Nasıl Başlatılır ve Para Kazanılır: Nasıl 100.000 Dolar Kazanırım

YouTube'a nasıl başlayacağınızı ve yeni başlayanlar için bir YouTube kanalı başlatmayı öğrenmek ister misiniz? Erica'nın YouTube'daki 0 ​​aboneden bir yıldan kısa bir süre içinde nasıl 100.000 dolardan fazla para kazandığını burada bulabilirsiniz. Herkes YouTube'u duymuştur ve neredeyse herkes uygulamasında en az bir YouTube videosu izlemiştir…

YouTube'a nasıl başlayacağınızı ve yeni başlayanlar için bir YouTube kanalı başlatmayı öğrenmek ister misiniz? Erica'nın YouTube'daki 0 ​​aboneden bir yıldan kısa bir süre içinde nasıl 100.000 dolardan fazla para kazandığını burada bulabilirsiniz.youtube kanalı nasıl açılır

Herkes YouTube'u duymuştur ve neredeyse herkes hayatında en az bir YouTube videosu izlemiştir.

Aslında YouTube'a göre YouTube'un her ay en az bir video izleyen 2 milyardan fazla kullanıcısı var.

Bu bir ton insan demek!

Bir YouTube kanalı başlatmakla ilgileniyorsanız, lütfen daha fazlasını okuyun.

Bugün sizi Erika Kullberg'le tanıştırmak istiyorum.

Erika Kullberg, ulusal düzeyde tanınan bir kişisel finans uzmanıdır ve Business Insider, CNBC, US News & World Report, Washington Post ve daha fazlasında yer almıştır. Kişisel finans YouTube kanalı, bir yıldan kısa bir sürede 70.000'den fazla aboneye ve 4 milyon görüntülemeye ulaştı.

Bu, YouTube'a başlamak için henüz çok geç olmadığı anlamına geliyor!

Erika'dan YouTube'da büyümeyle ilgili Making Sense of Cents adlı röportaja katılmasını istedim.

Bu röportajda şunları öğreneceksiniz:

 • Neden YouTube kanalı açmaya karar verdiniz?
 • YouTube kanalıyla nasıl para kazanıyor?
 • Takipçileri ve geliri nasıl arttı?
 • Videoları kaydetmek, düzenlemek ve yayınlamak için ne kullanıyor?
 • Her bir videoyu hazırlamak ne kadar zaman alıyor?
 • Yeni YouTuber'lara yer olduğunu düşünüyorsa

Ve en iyi YouTube ipuçları!

Bu röportaj, bir YouTube kanalının sıfırdan nasıl başlatılacağına dair değerli bilgilerle dolu.

Erica'nın YouTube kanalını burada bulabilirsiniz.

Ayrıca size bir YouTube kanalı oluşturma hakkında daha fazla bilgi verecek ücretsiz bir YouTube kılavuzu da vardır.

İlginizi çekebilecek ilgili içerik:

Erika'nın YouTube'da 0 aboneden 100.000 doların üzerine nasıl çıktığını burada bulabilirsiniz.

Bir YouTube kanalı nasıl açılır: adım adım

1. Bana hikayeyi anlat. Kimsin sen ve ne yapıyorsun?

Ben Erica Kullberg, ödüllü bir avukatım ve bir hukuk teknolojisi şirketi olan Plug and Law'ın kurucusuyum. Aynı zamanda ulusal düzeyde tanınan bir kişisel finans uzmanıyım ve Business Insider, CNBC, US News & World Report, Washington Post ve daha fazlasında yer aldım.

Kişisel finansla ilgili her şeyi konuştuğum YouTube kanalım bir yıldan kısa bir sürede 70.000'den fazla aboneye ve 4 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Notre Dame Üniversitesi ve Georgetown Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum. Hukuk fakültesinden sonra dünyanın en iyi hukuk firmalarından birinde kurumsal avukat olarak çalışmaya başladım. Fortune 500 şirketleri için milyar dolarlık anlaşmalar üzerinde çalışmak heyecan verici olsa da “neden”imi unuttuğumu fark ettim. İnsanlara yardım etmek için hukuk fakültesine gittim ama bir şirket avukatı olarak bu yalnızca büyük, meçhul şirketlere yardım etmekti.

Risk aldım ve geçen yılın sonunda Plug and Law'a başlamak için bir hukuk firmasından ayrıldım çünkü “yasal işlerin” işletme sahipleri ve girişimciler için daha basit ve daha erişilebilir olması gerektiğine inanıyorum. Gerçek şu ki, işletme sahipleri ve girişimciler, özellikle de başlangıç ​​aşamasında, kendilerine yardımcı olması için pahalı avukatlar tutamazlar. Plug and Law ile içerik oluşturucuların, işletme sahiplerinin ve girişimcilerin eğitilmesine yardımcı oluyoruz. İşletmenizi yasal olarak nasıl korursunuz? (pahalı bir avukat tutmadan), ardından bunu mümkün kılacak uygun maliyetli çözümler sunun.

Bir youtube kanalı nasıl açılır: adım adım

2. Öğrenim kredilerinizden bahseder misiniz? Onlara ne kadar çabuk ödeme yaptınız?

Hukuk Fakültesinden birden fazla diplomayla mezun oldum 200.000 $ öğrenci kredisi.

Dürüst olmak gerekirse o zamanlar ne kadar borcum olduğunu bile bilmiyordum. Mezun olduktan sonraki aylar boyunca öğrenci kredilerimi ödemekten kasıtlı olarak kaçındım; bunların yüküyle yüzleşmeye hazır değildim.

Posta, “ek süre” ve “sabır” gibi alışılmadık terimlerle dolu mektuplarla dolup taşmaya başlayınca şunu fark ettim: “vay be, bu gerçek ve bu konuda bir şeyler yapmam gerekiyor.”

Onları artık görmezden gelemeyeceğimi anladığım an, beni öğrenci kredilerimi ödeme yoluna soktu. Saatlerce dalış yaptım ve onlar hakkında öğrenebileceğim her şeyi öğrendim. Tüm kredileri listeledim ve onları nasıl ödeyebileceğime dair bir plan yaptım. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra iyi maaşlı bir iş bulacak kadar şanslıydım, bu yüzden öğrenci olarak yaşadığım tutumlu hayata devam edersem ve masraflarımı hiç artırmazsam bunu telafi edebileceğimi düşündüm. 2 yıllık kredi.

Sonraki 2 yıl boyunca kredilerimi ödemeye odaklandım.

Ne zaman borçsuz olacağıma dair bir hedef belirlemek en motive edici şeydi; sonu görünürde görmeme yardımcı oldu. Bu 2 yıl boyunca hedefime doğru ilerlediğimden emin olmak için iki haftada bir kendimle “toplantı” yaptım. Bu kadar iddialı bir hedefin oluşması beni bütçe konusunda da ciddi bir yaklaşım sergilemeye zorladı.

Okumak:  2024'te TikTok Shop nasıl kurulur: Yeni Başlayanlar İçin Nihai Eğitim

Öğrenim kredilerimi hızlı bir şekilde ödememe yardımcı olan en iyi şey, yaşam tarzımı abartmamaktı. Aceleci bir öğrenci olmaktan aniden gerçek bir gelir elde etmeye geçtiğinizde, yaşam tarzınızı bu artan geliri yansıtacak şekilde abartmak istemek kolaydır. Artık çalıştığınız ve para kazandığınız için güzel bir çantayı veya göz alıcı bir tatili hak ettiğiniz hissi var. Ayrıca daha güzel şeylere harcama yapabilecek iş arkadaşlarına “uyum sağlama” yönünde doğal bir eğilim olduğunu düşünüyorum.

Hâlâ hukuka aykırı bir öğrenci olmadığımı düşünmeme izin vermemek için çok bilinçli bir çaba gösterdim. Daha fazla harcama ve kendinize daha güzel şeyler ikram etme alışkanlığını edindiğinizde bunları ortadan kaldırmak çok zordur. Bu sadece insan psikolojisidir; yaşam tarzınızı abartmak kolaydır ama geri dönmek çok zordur. Öte yandan, öğrencilik yıllarınızda harcadığınızdan daha fazlasını harcamamak için kendinizi zorlayabilirseniz, bu daha kolaydır çünkü o zaman sadece statükoyu korursunuz.

Eminim lüks bir hukuk firmasında Walmart'tan ayakkabı giyen ve tren ücretinden birkaç kuruş tasarruf etmek için işe 35 dakika yürüyerek giden tek kişi bendim, haha! Yaşam tarzımı abartmayarak gelirimin %80'inden fazlasını öğrenci kredilerime harcayabildim. Ayrıca öğrenci kredilerimi yeniden finanse ediyorum; bu da faiz oranımı yarıya indirmeme ve binlerce dolar faizden tasarruf etmeme olanak sağladı.

3. Ne kadar süredir YouTube kanalınız var?

YouTube kanalımı bir yıldan kısa bir süre önce başlattım.

İlk videomu 31 Ekim 2019'da yayınladım.

4. Neden YouTube kanalı açmaya karar verdiniz?

Etki yaratmanın küçük bir yolu olarak bir YouTube kanalı başlatmak istedim. Plug and Law'ı kurmak için bir hukuk firmasından yeni ayrılmıştım ve 3 kriteri karşılayan bir “tutku projesi” arıyordum: hukukla tamamen alakasız olmalıydı, konfor alanımın dışında olmalıydı ve etki yaratmalıydı insanlar.

Kişisel finans hakkında bilgi edinmek hayatımı değiştirdi. Bu bana 225.000 dolardan fazla öğrenci kredisi ödeyebilmemi ve girişimciliği sürdürmek için rahat bir işi bırakmaya yetecek kadar para biriktirmemi sağladı. Kişisel finansa olan tutkumu başkalarıyla paylaşmanın bir yolunu bulmak istedim; böylece onları daha dolu bir hayat yaşamak için mali durumlarının kontrolünü ellerine alma konusunda güçlendirip ilham verdim.

Başlangıçta kişisel finans hakkında konuşmak için bir blog başlatmayı düşündüm. Yazmaktan her zaman keyif aldım ve bir blog benim konfor alanıma mükemmel şekilde uyardı. Ancak mesajımı iletmek için hangi platformu kullanmak istediğimi düşünmeye daha fazla zaman ayırdıkça, bir YouTube kanalı başlatma fikri daha çekici görünmeye başladı.

Öncelikle konfor alanımın tamamen dışındaydı. Her zaman kameralardan çekinen biriydim, topluluk önünde konuşmaktan korkuyordum ve kaydedilme düşüncesi de korkunçtu ama hukuk firmasından ayrıldıktan sonra korkunun beni kontrol etmesine izin vermeyeceğime dair kendime söz verdim. Yıllar boyunca yargılanma korkusu, başarısızlık korkusu ve ailemi hayal kırıklığına uğratma korkusu hayatta ne yapıp ne yapmayacağımı dikte etti. Hukuk bürosundan ayrılmak zaten konfor alanımın dışına çıkmak için büyük bir adımdı, bu yüzden YouTube kendime daha fazla meydan okumanın harika bir yolu gibi göründü.

İkincisi, giriş engelinin daha yüksek olması hoşuma gitti. Blog yazmaya başlamanın biraz daha kolay olduğunu düşünüyorum çünkü sadece bilgisayarın arkasında yazıyorsunuz ve hatta anonim kalabiliyorsunuz. Bloglamanın aşırı doymuş olduğunu ve içeriğimi insanlara ulaştırmanın zor olacağını hissettim. YouTube için ise kendinizi kameranın önüne koyuyorsunuz. Hassastır. Belki de bu yüzden YouTube'un o kadar doygun olmadığını hissettim. YouTube'da kişisel finans alanına hakim olan pek çok erkek olmasına rağmen bu alanda çok fazla kadın görmedim; bu nedenle bu konuda katkıda bulunabileceğimi düşündüm.

5. YouTube kanalıyla nasıl para kazanılır?

YouTube kanalımdan 3 ana kaynaktan para kazanıyorum:

 • Reklam geliri
 • Şubeler
 • Sponsorluklar

Reklam geliri doğrudan Google üzerinden kazanılan paradır. Belirli bir eşiğe ulaştığınızda (son 12 ayda 1.000 abone ve 4.000 saatlik izlenme süresi), Google, YouTube İş Ortağı Programına başvurmanıza izin verir. Kabul edildikten sonra YouTube kanalınızda reklam yayınlayabilir ve reklam gelirinden para kazanabilirsiniz. Google %45'ini alır ve %55'ini siz alırsınız.

Reklam gelirinden kazanabileceğiniz tutar ele aldığınız konulara göre değişmektedir. Örneğin, finansal kanallar genellikle 1000 görüntüleme başına oyun kanallarından daha fazla kazanç sağlar. Bu videoyu size fikir vermesi açısından hazırladım. Bu yıl 0$'dan başlayarak 200.000$ pasif gelir elde edeceğim şu anda 55 ABD Doları BGBM'ye sahiptir (BGBM = bir reklamverenin 1000 görüntüleme başına ödediği miktar). Tam tersine, bir oyun kanalının BGBM'si ortalama 2-3 dolar arasındadır.

YouTube İş Ortağı Programına katılmaya hak kazanmam neredeyse 6 ayımı aldı. 1.000 aboneye ulaşmak için her hafta düzenli olarak video yüklemem yaklaşık 3 ay sürdü, ancak ilk viral videomdan sonra Nisan ayı sonuna kadar gereken 4.000 saatlik izlenme süresine ulaşamadım. Bu viral videonun ivmesiyle, kanalımda reklam yayınlayabildiğim ilk gün 700 doların üzerinde Google reklam geliri elde ettim.

YouTube gelirinin ikinci kaynağı ise bağlı kuruluşlardan geliyor. Bağlı kuruluş pazarlamasıyla, YouTube abonelerime gerçekten beğendiğim belirli hizmetleri veya ürünleri tanıtabilir ve daha ileri bir işlem yapmak (ör. ürünü satın almak) için bağlı kuruluş bağlantısı olarak da bilinen bir takip bağlantısını tıkladıklarında komisyon alabilirim.

Okumak:  Görgü Kuralları: Toplumda Saygınlık Kazanmanın Yolları ve Önemi

Üçüncüsü, kanalımda sponsorlu videolar oluşturmak için para alıyorum. Sponsorlu video, bir şirketin ürün veya hizmetlerini bir videoda öne çıkarmam için bana belirli bir miktar ödeme yapmasıdır. En yaygın sponsorlu video türü, videonun 60 saniyesinde ürün veya hizmetleri hakkında konuştuğum 60 saniyelik entegrasyon gibi görünüyor.

Bunu YouTube geliri olarak düşünmüyorum ancak YouTube kanalımdan dolaylı olarak para kazanmamın dördüncü yolu, abonelerimin dijital ürün ve hizmetlerimi Plug and Law üzerinden satın almasıdır. Yasal şablonlar (ör. web siteniz için Gizlilik Politikası, Şartlar ve Koşullar ve Sorumluluk Reddi) ve Ticari Marka hizmeti (ticari marka başvurunuzu USPTO'ya gönderme) sunuyorum, dolayısıyla abonelerimin çoğu Plug and Law müşterisi oldu.

6. Başladığınız günden bu yana hedef kitleniz ve geliriniz nasıl arttı?

Bir yıldan kısa bir süre içinde, 0 YouTube abonesinden (yalnızca reklam geliri, bağlı kuruluş pazarlaması ve sponsorluklardan) 100.000 ABD dolarının üzerinde YouTube kazancı elde ettim. Bu gelirin büyük çoğunluğu son 5 ayda elde edildi.

YouTube'daki hedefim, kaç görüntüleme ve abonem olursa olsun, 1 yıl boyunca her zaman haftada 1 video yayınlamaktı. YouTube'da sonuçlara dayalı hedefler belirlemenin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bunlar tamamen sizin kontrolünüzde. İstediğiniz görüntüleme veya abone sayısına yönelik hedefler belirlerseniz bunlar tamamen kontrolünüz dışında olduğundan hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Aşağıdakilere göre 0 aboneden 1000 aboneye ulaşmam 3 ayımı, ardından 1000 aboneden 2000 aboneye ulaşmam yaklaşık 2,5 ayımı aldı. Ardından birkaç viral video sayesinde 30 günde 2.000 aboneden 50.000 abonenin üzerine çıktım. Kanalımın şu anda 70.000'den fazla abonesi ve 4 milyonun üzerinde görüntülemesi var.

Ocak 2020'de Gelir için 0 $'dan başlayarak 200.000 $'lık pasif gelirin nasıl kazanılacağını anlatan bir video hazırladım. Pasif gelir yaratma fikri beni büyüledi, özellikle de zamanımı parayla takas ettiğim şirketler hukuku geçmişim varken. İşin çılgın tarafı, bir yıl önce bu zamanlar, internetten para kazanma dünyasının bana tamamen yabancı olmasıydı.

200.000$'lık pasif gelir hedefim için dikkate aldığım 4 önemli faktör vardı:

 1. Bunun için para dışında motivasyonun da olması gerekir. Yaptığınız her şeyin arkasında bir misyon beyanının olmasının önemli olduğunu düşünüyorum; bu sadece para kazanmakla ilgili olamaz. Aksi takdirde yanması çok kolaydır. Plug and Law'daki misyonum 'yasal konuları' işletme sahipleri ve girişimciler için basit ve erişilebilir hale getirmektir. YouTube kanalımdaki misyonum, insanların nasıl daha fazla para kazanacaklarını, daha fazla tasarruf edeceklerini ve kişisel mali durumlarını kontrol altına alacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır.
 2. Etkili olması gerekiyordu. İşi daha hızlı ölçeklendirmeme yardımcı olmak için dış kaynak kullanabileceğim her şeyi dış kaynak olarak kullanırdım. Bunun bir örneği, YouTube kanalım için video düzenlemeyi en başından beri dış kaynak olarak kullanmam olabilir.
 3. Pasif olmalı. Bu, harcadığım saatlerin sayısıyla karşılaştırılamaz. Bu, 1-1 koçluk veya danışmanlık gibi fırsatlardan vazgeçmek anlamına gelir.
 4. Zeminden bağımsız olmalıdır. İstediğim yerde yaşayabileceğim bir iş ve gelir elde etmek istiyorum. ABD Hava Kuvvetleri'nde çalışan bir babayla büyüdüğüm için her 3 yılda bir taşınıyorduk, yani ben 14 yaşıma geldiğimde zaten 3 farklı kıtada yaşıyorduk. Belirli bir yere bağlı olmadığım, sürdürülebilir bir iş kurma fikrini seviyorum.

youtube kanalı nasıl açılır ve para kazanılır

Gelir tahminimin komik yanı YouTube tahminlerimin ne kadar uzak olması.

Ocak ayında YouTube'dan 0 dolar kazandım ve 2020'de reklam gelirinden 15.000 dolar, sponsorlu videolardan 2.000 dolar ve satış ortaklarından 3.700 dolar kazanacağımı tahmin ediyordum.

O zamanlar bana bunun tamamen saçma olduğunu ve YouTube'daki ilk yılımda asla başarılı olamayacağımı söyleyen insanlar vardı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tutarı yalnızca Mayıs ayında YouTube'dan kazandım (yaklaşık 20.000 $).

Business Insider'ın bile dikkatini çekti; YouTube'da nasıl bu kadar hızlı büyüyebildiğime dair bir makale yayınladılar.

7. Videoları kaydetmek, düzenlemek ve yayınlamak için ne kullanıyorsunuz?

kullanırım Canon 80D kamera Kayıt ve düzenleme için Adobe Premiere Pro.

Bunu paylaşmaktan çekiniyorum çünkü insanların YouTube'da başarılı olmak için pahalı bir kameraya veya düzenleme yazılımına ihtiyacınız olduğunu düşünmelerini istemiyorum. Öyle düşünmüyorum.

Çoğu kişiye, büyük bir yatırım yapmadan önce ilk birkaç ay boyunca bir telefonla ve ücretsiz düzenleme yazılımıyla başlamanızı öneririm.

8. Her bir YouTube videosunu hazırlamanız ne kadar zamanınızı alıyor?

Bu değişiyor. Bazı videoların başından sonuna kadar 15 saate kadar sürebilmektedir.

Bu, özellikle çok fazla arka plan araştırmasının gerekli olduğu durumlarda geçerlidir. En hızlı video çekebildiğim süre yaklaşık 3 saat, ortalama ise muhtemelen yaklaşık 8 saattir.

YouTube videosu oluşturmanın 3 aşaması vardır: senaryo, filme alma ve düzenleme.

Zamanımın çoğu senaryo yazmakla geçiyor. Çekimler 30 dakika ile 1 saat arası sürüyor, artık daha tecrübeliyim. Başlangıçta kamera karşısında hâlâ çok gergindim ve sözlerim üzerinde takılıp kalıyordum, bu yüzden bir video hazırlamak 2 saatten fazla zamanımı aldı. Dışarıdan hizmet aldığım için düzenleme en az zamanımı alıyor; yalnızca editörlerim için temel düzenleme notları oluşturmamı ve son düzenlemeyi onaylamamı gerektiriyor.

Her göreve harcadığım zaman aynı zamanda o işe verdiğim değeri de yansıtıyor.

Şüphesiz bir YouTube videosunun en önemli unsurunun senaryo olduğunu düşünüyorum. Her videoda, videoya çok fazla değer kattığımdan emin olmak istiyorum ve bunu da içeriği oluşturmaya çok zaman harcayarak yapıyorum. Çekim ve düzenleme benim için daha düşük öncelikler. İnsanlar içeriğinizden çok değer alırsa kanalınıza geri döneceklerdir. İnsanları geri getiren asıl şeyin film çekmek ve kurgu olduğunu düşünmüyorum.

9. Teknik kişi olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Sinema geçmişiniz var mı?

Hayır, tekniker değilim ve film geçmişim de yok.

Okumak:  Snapchat'te Doğum Gününüzü Nasıl Değiştirirsiniz?

Adobe Premiere Pro kullanarak düzenleme yapmayı yalnızca YouTube videolarını izleyerek kendi kendime öğrendim. Benim yaptığım gibi video düzenleme konusunda dış kaynak kullansanız bile, ihtiyaçlarınıza uygun doğru editörleri nasıl işe alacağınızı bilmeniz için videoları nasıl düzenleyeceğiniz konusunda temel bir anlayışa sahip olmanız yine de önemlidir.

10. YouTube videoları hazırlamanın nesini seviyorsunuz? Neyi sevmiyorsun?

YouTube videoları hazırlamanın en iyi yanı “Erika” ve “ilham verici” kelimelerini aynı cümlede duymaktır. Bunu kanalımda zaman zaman anlatıyorum; en iyi üniversiteye, sonra en iyi hukuk fakültesine ve en iyi hukuk firmasına girmek için yıllarımı harcadım ve bu kelimeleri bir kez bile bir arada duymadım. Bana göre bu YouTube'un en büyük kısmı. Gerçek kitleyle bağlantı kurmaya ve gerçek bir etki yaratmaya çalışmalısınız. Eğer şirket hukuku balonumda kalırsam bu asla başarabileceğimi düşünmediğim bir şey.

Özellikle insanlara mali konularda yardım ettiğimi duymak hoşuma gidiyor. Geçen gün biri bana Instagram'dan mesaj attı ve sonunda öğrenci kredilerinin kontrolünü ele alması için ona ilham verdiğimi söyledi. Gerçekten ödüllendiriciydi.

YouTube'un en zor kısmı olumsuz yorumlarla uğraşmaktır. Buna hazır olduğumu düşünmüyorum; özellikle de kendimle ilgili değiştiremeyeceğim şeyler hakkında yapılan yorumlara. Bunlar beni etkiliyor ama tamamen yabancı birinin beni bu şekilde kırbaçlaması için bir şeyler yaşıyor olmaları veya kötü bir gün geçirmeleri gerektiğini hatırlamaya çalışıyorum. Olumsuz eleştirilere elimden geldiğince nazik bir şekilde yanıt vermeye çalışıyorum.

11. Yeni YouTuber'lara yer olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet kesinlikle.

İşletme sahiplerinin, alanlarında uzman olduklarını kanıtlamanın ve işletmelerinin görünürlüğünü ve güvenilirliğini kazanmanın bir yolu olarak YouTube'u kullanmalarını büyük bir fırsat olarak görüyorum.

Yeni YouTuber'lara her zaman yer olacağına inanıyorum. Kitlenize nasıl değer vereceğinize dair bir planla YouTube'a gelin, tutarlı olun, başarılı olursunuz.

12. YouTube kanalı açmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

YouTube'un en zor kısmı başlamak, ikinci en zor kısmı ise tutarlı kalmaktır. Bunların her ikisi de tamamen sizin kontrolünüz altındadır.

YouTube'a başlamanın benim için çok zor olduğunu biliyorum. Diğer avukatlar bana bunun profesyonel imajımı zedeleyeceğini söyledi ve yargılanacağımı biliyordum. Bu engeli aşmak en zoruydu. Ancak ilk videomu yayınladıktan sonra herkese açıktı! Geri dönüş yok, o yüzden ona sarılsam iyi olur diye düşündüm.

İkinci en zor kısım tutarlı kalmak olacaktır. YouTube'da başarılı olanlarla olamayanlar arasındaki temel fark, iş ahlakıdır. Görüntülemeleriniz ve aboneleriniz tam olarak istediğiniz yerde olmasa bile ne kadar tutarlı kalabilirsiniz?

YouTube başarısının “sırrını” tek bir cümleyle açıklamam gerekse şu olurdu: “Hobi olarak sevmeli ama iş olarak da değerlendirmelisiniz.”

Kanalınızda konuşmayı seçtiğiniz konu ne olursa olsun, bunun gerçekten tutkulu olduğunuz bir konu olduğundan emin olun. Bunu bir hobi olarak sevmeniz gerekiyor, yani geliriniz olsun ya da olmasın bunu yapmak istiyorsunuz. Benim için kişisel finansın, bundan bir dolar kazanmasam bile, yıllarca konuşabileceğim bir şey olduğunu biliyordum. Bu önemlidir çünkü YouTube'un sizi hayal kırıklığına uğrattığı zamanlar olacaktır. Belki abone sayısı açısından olmak istediğiniz yerde değilsinizdir veya oluşturmak için saatler harcadığınız bir video yalnızca 5 izlenme almış olabilir veya birisi sizin hakkınızda olumsuz bir yorum yapıyor olabilir. Ancak, eğer bahsettiğiniz şey gerçekten tutkulu olduğunuz bir şeyse, devam edeceksiniz! YouTube'a yalnızca para kazanmak için geliyorsanız bunu sürdürmek zor olacaktır.

İkincisi, buna bir iş gibi davranılmalıdır. Tutarlılık YouTube için çok önemli olduğundan, bunu bir işmiş gibi ele almak yalnızca istediğiniz zaman video yayınlamaktan ibaret değildir. Tutarlı bir yükleme programına sahip olmalı ve buna bağlı kalmalısınız. İster haftada bir ister haftada iki kez olsun, YouTube'da ne sıklıkta video yayınlamak istediğinize dair bir plan yapın ve en az bir yıl boyunca bu plana sadık kalın.

Gerçek şu ki çoğu insan başarıyı görmeden veya ilk viral videosunu almadan önce YouTube'u bırakacaktır. Buna bağlı kalırsanız ve tutarlı kalırsanız herkesin YouTube'da başarılı olabileceğine inanıyorum. Sabır gerektirir, ancak atılım anınızı yaşayacaksınız! 6 ay boyunca haftada bir video yaptım ve yalnızca yavaş bir büyüme gördüm. O zamanlar videolarımın ortalaması 200'e yakın izleniyordu. Ardından, 6 aydan hemen önce, 20.000'den fazla izlenme sayısına sahip ilk viral videomu elde ettim. Bir hafta sonra ikinci viral videom 800.000'den fazla izlendi. Sabırlı ve tutarlı kalabilirseniz, bu sizin için olacaktır!

Başka bir ipucu: YouTube'dan gerçekten para kazanmak için yalnızca reklam gelirine güvenmemelisiniz. YouTube gelirimin yalnızca bir kısmı reklam gelirinden geliyor; büyük kısmı ise bağlı kuruluşlardan ve sponsorluklardan geliyor. Bu anlamda YouTube'a bir iş gibi davranıyorum. Her zaman ortaklık ve sponsorluk fırsatlarını arıyorum ve onların bana gelmesini beklemiyorum.

Başlamaya hazırsanız, benimkini indirin ücretsiz adım adım YouTube kılavuzu Bir yıldan kısa bir sürede YouTube'da 0 aboneden 100.000 dolara nasıl çıktım?

Nasıl YouTube kanalı başlatacağınızı ve para kazanacağınızı öğrenmek ister misiniz? YouTube'da para kazanmayla ilgili başka hangi sorularınız var?
Posta listemize üye olun:

Bizi Facebook üzerinden takip et!